Žolynų vonios gaivina ir gydo

Žolynų vonios gaivina ir gydo


Žolynų vonios suteikia jėgų, padeda susigrąžinti sveikatą, jos ypač naudingos peršalus, sergant nervų, sąnarių ir odos ligomis.


Remigija Zinkevičienė


Gydomosios vonios paruošimas


Ruošiant vaistingųjų augalų vonias dažniausiai naudojami susmulkinti džiovinti arba švieži vaistiniai augalai. Voniai džiovintos žaliavos prireiks apie 150–200 g, o šviežios – 600–800 g. Žolė, žiedai ir lapai beveik visada užpilami verdančiu vandeniu, o šaknys, žievės, šakelės ir stiebeliai užpilami vandeniu, paliekami apie 2 valandas nusistovėti, paskui tame pačiame vandenyje 10–15 minučių pavirinami ant mažos ugnies, dar paliekami 40–60 minučių nusistovėti, paskui nukošiami ir supilami į 37–38 ⁰C temperatūros vandens vonią. Tokioje vonioje galima gulėti 15–20 minučių. Jei vandenyje išbūsite ilgiau, oda patirs neigiamą jo poveikį: išbrinks ir neteks dalies jai reikalingų medžiagų.

REKLAMA


Gydomosios vonios dažniausiai ruošiamos 2–3 kartus per savaitę, atsižvelgiant į ligos pobūdį. Maudytis patariama likus pusvalandžiui iki valgio arba praėjus 2–3 valandoms po valgio. Kad nepadidėtų krūvis širdžiai, vonioje gulėkite taip, kad vandens būtų tik iki krūtinės. Vos tik pajutus, kad maudymasis sukelia nemalonius pojūčius, būtina nedelsiant lipti iš vonios. Kad gydomųjų medžiagų poveikis būtų ilgesnis, po vonios nereikėtų praustis švariu vandeniu. Po vonios rekomenduojama nors 15 minučių pagulėti šiltai apsiklojus.


Dėmesio: sergant lėtinėmis širdies ir kraujotakos sistemos ligomis, vonioje, ypač karštoje, maudytis nepatariama.


Skausmus malšinančios vonios


* Sergant poliartritu: 300 g vaistinių ramunėlių žiedų užpilkite 5 l verdančio vandens, uždenkite ir palikite 2 valandas nusistovėti, nukoškite ir supilkite į paruoštą vonią. Vonioje maudykitės 10–15 kartų po 10–15 minučių kas antrą dieną. Ramunėlių vonios naudingos ir esant padidėjusiam nervingumui, jautrumui, dirglumui, menopauzės periodu, sergant egzema ir reumatu.

REKLAMA


* Sergant reumatu, podagra, poliartritu: 200 g šalavijų žolės užpilkite 5 l verdančio vandens, uždenkite ir palikite 2 valandas nusistovėti, nukoškite ir supilkite į 34–36 ⁰C temperatūros vandens vonią. Maudykitės 8–10 kartų kas antrą dieną. Procedūros trukmė – 8–10 minučių. Šalavijų lapų vonia malšina uždegiminius procesus ir skausmą, dezinfekuoja. Šalavijų voniose patariama maudytis ir sergant odos bei lytinių organų ligomis, hemorojumi.


* Druskos vonia: į karšto vandens vonią suberkite ir išmaišykite 2 kg (galima ir mažiau) jūros arba paprastos druskos, palaukite, kol vanduo pravės. Druskos voniose patariama maudytis sergant radikulitu, reumatu bei medžiagų apykaitos sutrikimais. Be to, druskos vonios stiprina imunitetą, padeda greičiau atsikratyti organizme esančio nereikalingo vandens. Jos tinka sergantiems hipertonija, nervų sistemos ligomis. Procedūros trukmė – 10–20 minučių, geriausia maudytis kas antrą dieną 12–15 kartų.


Raminamosios vonios


Raminamosiomis voniomis patariama gydyti nemigą, depresiją, mažinti nervinę įtampą ir šalinti neigiamas streso pasekmes. Tokiose voniose patariama maudytis po 15–20 minučių 1–2 kartus per savaitę 1,5–2 mėnesius.


* Valerijonų vonia: 2 šaukštus susmulkintų valerijonų šaknų užpilkite litru verdančio vandens, pavirkite 15 minučių ant mažos ugnies, uždenkite ir palikite 2–3 valandas nusistovėti, nukoškite ir supilkite į 37 ⁰C temperatūros vandens vonią.* Kraujažolių vonia: 2 stiklines džiovintų susmulkintų kraujažolių užpilkite 3 litrais šalto vandens, užvirkite ir ant mažos ugnies pavirkite 10 minučių. Nuovirą palikite atvėsti, nukoškite ir supilkite į 37 ⁰C temperatūros vandens vonią. Kraujažolių vonia ne tik ramina centrinę nervų sistemą, bet ir minkština sausą kūno odą.


Vonios sergant odos ligomis


Sergant odos ligomis (egzema, dermatitu, žvyneline) patariama gydomosiose voniose maudytis 6–7 kartus po 15–20 minučių.


* Varnalėšų vonia: susmulkinkite ir sumaišykite po 100 g didžiųjų varnalėšų šaknų ir lapų, užpilkite 5 l verdančio vandens, palikite 2 valandas nusistovėti, nukoškite ir supilkite į 36–37 ⁰C temperatūros vandens vonią.


* Jei kūno oda riebi ir gausiai išberta, maudykitės pelynų voniose: stiklinę susmulkintų pelynų užpilkite 2 l verdančio vandens, indą šiltai apriškite ir palikite pusvalandį nusistovėti, nukoškite ir supilkite į paruoštą vonią. Maudykitės kartą per savaitę po 10–15 minučių, voniomis gydykitės 5–6 kartus. Pelynų voniose patariama maudytis ir sergantiems depresija.


* Vaistinių augalų mišinio vonia: susmulkinkite ir sumaišykite po 100 g ąžuolų žievės, plačialapių gysločių lapų ir kadagių šakelių, užpilkite 5 l verdančio vandens, palikite 2–3 valandas nusistovėti, nukoškite ir supilkite į paruoštą vonią.