Gydytoja pataria: ką svarbu žinoti tėvams apie skiepus karantino metu

Gydytoja pataria: ką svarbu žinoti tėvams apie skiepus karantino metu


Nors įvedus karantiną Lietuvoje planiniai skiepai nėra atidedami, dalis tėvų svarsto, kaip elgtis. Tauragės rajono pirminės sveikatos priežiūros centre dirbanti vaikų gydytoja pulmonologė, biomedicinos mokslų daktarė, Lietuvos pediatrų draugijos ir Lietuvos vaikų pulmonologų draugijos narė Iveta Skurvydienė papasakojo apie vaikų priėmimo skiepytis tvarką ir atsakė į kitus tėvams dažnai kylančius klausimus.


Kaip pasikeitė dėl skiepų besikreipiančių tėvų skaičius prasidėjus karantinui?


Lietuva turi patvirtintą vaikų skiepų kalendorių, todėl nelaukdami tėvų kreipimosi, patys aktyviai kviečiame juos atvykti į polikliniką paskiepyti savo vaikų. Skiepus planuojame iš anksto, prieš mėnesį, telefonu susisiekiame su vaikų tėvais, paklausiame apie vaiko sveikatą ir suderiname skiepų vizito laiką, kuris dažniausiai sutampa su sveiko vaiko apsilankymo laiku.


Kokios dažniausios priežastys, kad tėvai vėluoja ar nukelia skiepijimą?


Kaip ir iki karantino, taip ir dabar, pasitaiko įvairių situacijų. Dažniausiai skiepai gali būti nukeliami dėl vaiko ligos ar kelionės. Negalime skiepyti ir tokio vaiko, kuris turi ūminės infekcijos požymių. Tačiau, kai tik vaikas pasveiksta ar grįžta iš kelionės, iš karto susisiekiame su tėvais dėl skiepų.

REKLAMA


Tėvai žino, kad jie turi galimybę skiepais apsaugoti savo vaiką nuo sunkių infekcinių ligų. Profilaktiškai tikrindami vaiko sveikatą mes tėvus informuojame apie tai, pageidaujantiems įteikiame skiepų kalendorių, nuorodas į internetinį Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro puslapį, kuriame jie gali rasti naudingos informacijos.


Karantino metu tėvai dažniau teiraujasi dėl vaiko profilaktinio sveikatos tikrinimo. Teisės aktuose neparašyta, kad gydytojui neleidžiama pasverti ar pamatuoti vaikų, prieš atliekant skiepijimus. Ir ne paslaptis, kad tėvai nori žinoti apie augančio vaiko mitybos būklę, raidos sutrikimus ir dar daug svarbių dalykų apie savo vaiką.


Kaip asmens sveikatos priežiūros įstaiga, kurioje dirbate, pasiruošusi priimti vaikus?


Mes vadovaujamės sveikatos ministro įsakymu, kuriame nurodoma sudaryti sąlygas būtiniems skiepams atlikti – paruošti specialias patalpas, užtikrinant, kad nesusitiktų vaikai, atvykstantys planiniams skiepijimams, ir sergantys asmenys.

REKLAMA


Mūsų poliklinikoje yra karščiavimo klinika, tad vaikų padalinys buvo perkeltas į kitą pastatą. Turime du įėjimus – vieną skiepijamiems vaikams, kitą – sergantiems vaikams, kuriems reikalinga gydytojo pagalba. Rekomenduojama, kad su vaiku važiuotų vienas iš tėvų. Jis turi būti su medicinine kauke, vienkartinėmis pirštinėmis.


Tėvams telefonu paaiškiname, kad pasirūpinome jų vaiko saugumu, tuomet būna lengviau susitarti ir jie atvyksta skiepytis nebijodami užsikrėsti.


Ar galima skiepą paskirti nuotoliniu būdu?


Paskirti skiepą be gydytojo apžiūros negalima. Pavyzdžiui, tėvai, kurie nusprendė skiepyti ne pagal skiepų kalendorių kelerių metų vaiką nuo meningokoko B, karantino metu turi susisiekti nuotoliniu būdu ir suderinti skiepų vizito laiką su gydytoju iš anksto. Be susitarimo į vaikų polikliniką atvykti neleidžiama.


Prieš paskiriant skiepus, vaiką būtinai turi apžiūrėti gydytojas, pamatuoti temperatūrą, patikrinti, ar jis neserga ūmiomis ligomis.


Kokius sergamumo pokyčius pastebite karantino metu?


Pastebime, kad karantino metu vaikų sergamumas yra sumažėjęs, nes vaikai nelanko darželių ar mokyklų. Nors nedaug konsultuojame dėl ūminių vaikų ligų, tačiau nuotoliniu būdu daug kalbamės su tėvais apie vaikų maitinimą, priežiūrą, išrašome vaistus lėtinėmis ligomis sergantiems vaikams. Stengiamės būti pasiekiami, bendraujame su vaikų tėvais įvairiomis modernių technologijų ir ryšio priemonėmis.


Pasaulio sveikatos organizacija kovo mėnesį pateiktose rekomendacijose atkreipia dėmesį, kad planuojant apsaugos nuo COVID-19 infekcijos priemones būtina atsižvelgti į pavojus, kurie gali kilti, jei planinis gyventojų skiepijimas būtų nutrauktas. Netgi trumpai trunkantys skiepijimo trikdžiai gali padidinti pažeidžiamų asmenų skaičių bei paskatinti ligų  protrūkius, kurie galėtų būti kontroliuojami skiepais.  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 08 (2024)

    Savaitė - Nr.: 08 (2024)