Lietuvoje susirgimo erkiniu encefalitu atvejų skaičius yra didžiausias visoje Europoje

Lietuvoje susirgimo erkiniu encefalitu atvejų skaičius yra didžiausias visoje Europoje


Susirgimų erkiniu encefalitu skaičius Lietuvoje yra didžiausias Europoje, skelbia Vilniaus visuomenės sveikatos biuras „Vilnius sveikiau“.


Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro 2022 m. ataskaitos duomenimis, Lietuvoje vidutinis sergamumas erkiniu encefalitu tenka 24,3 atvejams iš 100 tūkst. gyventojų. 2022 m. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis (NVSC) Vilniaus mieste sergamumas šia liga teko 11,2 atvejų iš 100 tūkst. gyventojų, o Vilniaus rajone 14,3 atvejų iš 100 tūkst. gyventojų. Naujausiais 2023 m.


NVSC duomenimis sergamumas erkiniu encefalitu Vilniaus mieste siekia 7,9 atvejams iš 100 tūkst. gyventojų, o Vilniaus rajone 13,7 atvejų iš 100 tūkst. gyventojų (nuo sausio iki rugpjūčio mėnesio). Lyginant šiuos duomenis galime matyti, kad susirgimų skaičius rudens mėnesiais dar gali augti.  


Šia liga gali susirgti kiekvienas, tačiau didžiausias sergamumas stebimas suaugusiųjų amžiaus grupėse nuo 45 iki 64 metų.


Erkinis encefalitas tai virusinė liga, kurią sukelia Ixodes rūšies erkės siurbdamos žmogaus kraują. Šis sukėlėjas yra randamas erkės seilėse ir žmogui yra perduodamas vos per keletą minučių po įsisiurbimo.

REKLAMA


Vilniaus visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ Visuomenės sveikatos stebėsenos ir strateginio planavimo skyriaus specialistas Matas Budriūnas įspėja, kad su erkėmis galime susidurti ne tik gamtoje, bet ir miesto teritorijos parkuose.


Šiuo metu, Vilniaus miesto savivaldybėje yra pastatyti žalieji ženklai, su informacija, kad teritorijoje gali būti erkių.


„Ženkluose pavaizduotos vietos, į kurias erkės dažniausiai įsisiurbia, tokiu būdu gyventojus skatinant po vaikštynių gamtoje apsižiūrėti drabužius ir kūną, nes erkės įsisiurbia ne iškart, o po kurio laiko (nuo 10 minučių iki 2 valandų). Telefonu nuskanavus žaliajame ženkle esantį QR kodą, žmogus nukreipiamas į specialistų parengtą dažniausiai užduodamų klausimų ir atsakymų atmintinę. Šioje atmintinėje galima rasti informaciją apie erkių platinamas ligas, prevenciją kaip apsisaugoti save ir naminius gyvūnus bei skiepus nuo erkinio encefalito“, – pažymi M. Budriūnas.


ELTA inf.
  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 48 (2023)

    Savaitė - Nr.: 48 (2023)