Dakaro lenktynininkas A. Juknevičius: „Namai nesibaigia ties tavo buto ar namo sienomis“

Dakaro lenktynininkas A. Juknevičius: „Namai nesibaigia ties tavo buto ar namo sienomis“


Ką bendra turi Dakaro ralis ir aplinkosauga? Trečius metus ekologiškiausia tituluojamos Dakaro ralio komandos narys Antanas Juknevičius aplinkos tausojimo ir tvaraus vartojimo nuostatą puoselėja ne tik Dakare. Šiemet A. Juknevičius tapo ir 7 ir 8 klasių mokiniams skirtos Nacionalinės aplinkosaugos olimpiados ambasadoriumi. Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) inicijuotos olimpiados testo klausimuose lapkričio 18 dieną bus panaudotos ir Dakaro lenktynininko įžvalgos.


Kodėl A. Juknevičiaus komanda vadinama Dakaro pankais?


Visi supranta, kad į priekį mus pirmiausia veda aistra: galbūt elgiamės panašiai, kaip gumine valtele irdamiesi per Atlantą. Nepaisant visko, iriamės smagiai ir sėkmingai, netgi pretenduojame į pirmaujančiųjų dešimtuką. Manau, kad pankais vadina tuos, kurie turėdami mažus išteklius, be išlygų džiaugdamiesi tuo, ką daro, bei vedami psichologinių, pasąmoninių veiksnių, nueina labai toli ir kelia nuostabą.


Kuri Jūsų nuostata – galbūt toji pati „pankiška“ – praverčia renkantis ekologišką elgseną, saugant aplinką?

REKLAMA


Gamtosauga, mano požiūriu, pirmiausia sietina su vertybių išsaugojimu. Tai – sritis, kur negali būti nei gyvenimo panku, nei kažkuo panašiu – tu tiesiog turi būti išsilavinusiu, kultūringu žmogumi. Tai yra pamatinis dalykas auklėjant žmogų, vaiką. Mano manymu, neturi leisti savo vaikui pro važiuojančio automobilio langą išmesti nė mažiausios šiukšlės, ir pirmas dalykas – jis turi tą matyti, kad tėtis ir mama tokiomis aplinkybėmis niekada neišmes nieko – netgi graužtuko. Atvykę į kempingą mes ne tik nepaliksime ten nė mažiausios šiukšlės, bet aplinkui surinksime dar ir kitų, nekultūringų ir nebrandžių, žmonių šiukšles. Gamtoje turi likti vien tik tai, kas gamtoje ir turi būti. Gamta yra mūsų namai, ir vaikas turi suprasti, kad namai nesibaigia ties tavo buto ar namo sienomis – namai yra visur aplinkui.


Kurie Jūsų komandos veiksmai ar elgsena galėtų būti pavyzdžiu visuomenei?


Mūsų komanda trejus metus iš eilės buvo išrinkta ekologiškiausia Dakaro komanda. Organizatoriai tokius „Dakar eco-label“ rinkimus vykdo jau ketveri metai. Turime nuostabiai gerus partnerius, gaminančius saulės modulius. Pagal jų parengtą projektą ant mūsų palaikymo sunkvežimio stogo yra sumontuoti patys geriausi Lietuvoje pagaminti „SoliTek“ saulės moduliai. Šviečiant saulei vienu metu generuojame apie 3 kilovatus elektros energijos ir sukaupiame jos tiek, kad galime dar visą naktį dirbti neįsijungę jokių papildomų generatorių. Mus rodė per „Eurosport“ ir kitus kanalus, visame pasaulyje mus matė šimtai milijonų žmonių, kurie stebi Dakarą. Dabar turime viziją, kad po kokių 5–6 metų galėtume Dakare startuoti elektra varomu automobiliu ir įeiti į istoriją kaip Dakaro elektromobilių klasės laimėtojai. Mūsų projekto partneriai yra geriausi šios srities lyderiai.

REKLAMA


Sparčiausiai visame pasaulyje auganti atliekų rūšis yra elektronikos atliekos. Elektronikos pažanga kartais vertinama kaip vienas iš elektronikos atliekas didinačių veiksnių. Kokie yra Jūsų šeimos elektronikos vartojimo įpročiai?


Esu labai praktiškas – nekeičiu taip dažnai elektronikos prietaisų, kaip juos keičia kiti vartotojai. Naudojuosi įrenginiu tol, kol jis veikia, ir gerbiu tuos įrenginius, kurie veikia ilgai. Manau, kad tuo prisidedu ir prie ekologijos. Naudojausi „NOKIA 6310“ lygiai 10 metų. Vėliau komanda man padovanojo pirmą „iPhone`ą“, kuriuo naudojausi dar 6–7 metus. Mano nuomone, reikia mažinti tą vartotojiškumą, ypač, jeigu tau užtenka esamų funkcijų: gali išsiųsti žinutę, gauti nuotrauką ir t. t. Šį požiūrį diegiu ir savo vaikams, nes mano žmona vadovaujasi tuo pačiu principu – nesivaikome naujienų. Jeigu nusipirkome televizorių, tai žinome, kad kokius 10 metų juo ir naudosimės. Mano kompiuteriui yra 8 metai, mano dabartiniam telefonui – 5 metai, tikiuosi, kad dar keletą metų juo naudosiuosi. Visada dėsime pastangas sutaisyti kurį nors prietaisą. Turiu puikią daugeliui žinomo, garsaus prekių ženklo skalbimo mašiną, kuriai yra daugiau kaip 20 metų. Ji negedo 15 metų, ir meistras mane įtikino, kad kur kas daugiau laimėsime ją sutaisę nei pirkdami naują. Manau, nuo pat pradžių reikėtų rinktis kokybišką daiktą – ar tai būtų rūbas, ar elektronika.Ką galėtumėt patarti kitiems tėvams, kurie bando teisingai auklėti savo vaikus?


Namuose turime dėžutę, į kurią metame visas panaudotas baterijas. Paskui kartu su vaikais artimiausioje vietoje ar parduotuvėje jas tiesiog išpilame. Šiukšlių rūšiavimas turi būti įprastas kiekvienoje normalioje šeimoje nuo pat pradžių: viskas turi būti rūšiuojama, surenkama ir atiduodama ten, kur turi būti atiduota, jei nenorime žaloti mūsų planetos.


Kokios, Jūsų manymu, didžiausios kliūtys, kuriant atsakingo atliekų rūšiavimo kultūrą?


Manau, kad augant bendram visuomenės išsilavinimo lygiui, automatiškai auga išsilavinimas ir šioje srityje. Svarbiausias dalykas – gerinti švietimo sistemą. Apie kliūtis daugiau kalbėti nenorėčiau. Mums labai pasisekė, kad gyvename švarioje valstybėje – kartais to nesuprantame. Kai nuvažiuoji kitur, ar į tą patį Paryžių, ar Briuselį, matai: prispjaudyta, žmonės, pavalgę „McDonnalds`e“, bet kur meta popierius, visur šiukšlina ir t. t. Mes jau dabar lenkiame kai kurias šalis, civilizuotas kaimynes. Kultūrine prasme esame labai panašūs į skandinavus savo vakarietiška kultūra, kuri sykiu yra ir šiaurietiška. Būkime optimistai. Manau, mes tikrai judame teisinga linkme: krentam, kylam, leidžiamės, bet bendras vektorius yra teisingos krypties. Svarbu nesustoti.


Elektronikos platintojų asociacija (EPA) kviečia mokytojus ir mokinius dalyvauti jau septintus metus rengiamoje olimpiadoje 7–8 klasių mokiniams. Mokyklos registruojamos 2020 m. spalio 26–lapkričio 6 d. Dalyvių skaičius – ribotas! Daugiau apie olimpiadą: www.epa.lt


Partnerio turinys.