Stovykla vaikams – nauji sprendimai

Stovykla vaikams – nauji sprendimai


Stovykla vaikams – nauji sprendimai


Skaidrė Vainikauskaitė-Tomaševičienė


Laikas lekia pašėlusiu greičiu – šiemet liepos 1 d. Svajonių stovykla pradės jau ketvirtąjį sezoną. Jos organizatorė Jurgita Pocienė, Daugiavaikių šeimų asociacijos MES vadovė, pasakoja ELTAI ne tik apie laukiančias naujas pramogas, bet ir apie naują finansavimo modelį.


Tradiciškai vis naujoje aplinkoje rengiamai Svajonių stovyklai šiemet pasirinktas ežeringasis Ignalinos rajonas, vieta linksmu ir poilsiui puikiai tinkančiu pavadinimu – Kiškių kaimas. „Gyvensime pas kiškius, – juokiasi šešių vaikų mama Jurgita. – Šį kartą tai bus ne sodyba, o poilsio bazė. Kelių kambarių namukuose gyvens po 10 vaikų. Taigi vieta tikrai stovyklavietiška ir labai skatinanti savarankiškumą. Mano akimis žiūrint, ji geriausiai atitinka stovyklos dvasią ir bus labiausiai vykusi iš tų, kuriose esame stovyklavę.“


Stovyklos tema kaip visada ta pati – svajonės, tik šiemet jos bus labiau apčiuopiamos. Kiekviena stovyklos diena tradiciškai bus skiriama konkrečiai temai: teatrui, madai arba... burbulams. Pasak Jurgitos, burbulai su svajonėmis labai susiję, nes svajonės kartais irgi sprogsta. „Bet tuo pačiu jos kyla į dangų, yra spalvotos ir gražios. Tą dieną svečiuose sulauksime visokių pasakų personažų. Žodžiu, bus šventė šventėje“, – žadina smalsumą vaikų vasaros poilsio organizatorė.


Užtikrintai žinomos ir dar vienos dienos veiklos – stovyklautojai svečiuose sulauks vaikų mados žinovės Ievos Arnauskienės. Dvi dvynukų poras auginanti Ieva rašo tinklaraštį „Two_makes_Six". Su Ieva svajotojai kurs ir vaidins madą, o kas turės ūpo, galės pasigaminti ir madingų apdarų, nes žadama turėti daug įvairiausių audinių, reikmenų ir priemonių. Kas norės, galės išbandyti jėgas dizainerio amplua arba pabūti dienai baigiantis rengiamame madų šou modeliais. Kūrybingos daugiavaikės mamos planuoja pasistengti, kad pasirodymai atrodytų kuo tikroviškiau: pavyzdžiui, paties raudoną kilimą (net jei ir popierinį – argi tai keičia šventės esmę?).

REKLAMA


Kaip ir kasmet, stovykloje bus teatro diena – kursime spektaklį. Kiekviena grupė turės savo temą, patys turės nuo iki sugalvoti idėją. Temos kartojasi kiekvienais metais, bet pastatymai kaskart būna nepakartojami, nes atvažiuoja vis kitų vaikų, ekspromtu gimsta naujų sumanymų. Jeigu vaikams duodi kūrybinį grūdą, jie visada išaugina laukus.


Daugiau nenoriu labai išsipasakoti – tegu lieka paslaptyje, nes apie viską pasiskaičius dings staigmena, visi viską žinos ir bus nebeįdomu. Taigi palikime šiek tiek intrigos, tegu atvažiuoja ir patys pamato, kas jų laukia šiais metais. Jau dabar žinau, kad bent trečdalis vaikų yra tų pačių, kurie buvo pernai, užpernai ir užužpernai.
Stovykla įsikūrusi ant ežero kranto ir labai patogiai pasiekiama. Nuo Vilniaus iki tos vietos yra apie 120 km. Važiuojant link Ignalinos, įvažiuoji į Kiškių kaimą ir nuo kelio už vieno posūkio, kurį pažymėsime ir balionais, ir nuorodomis, kad netektų klaidžioti, labai greitai privažiuojama stovyklavietė. Ji yra aptverta, labai tvarkinga, gražiai įrengta. Pamainų tvarka tokia: sekmadienį atvažiuoja – šeštadienį išvažiuoja, tik paskutinė trečioji pamaina bus trumpesnė, iš stovyklos reikės išvažiuoti jau penktadienį.


Šiemet tiek prigalvota temų ir veiklų, kad laiko viskam įgyvendinti turime gerokai mažiau. Tad jeigu lis lietus, bus blogas oras, bus dar geriau, nes daugiau spėsime padaryti. Nes kai būna geras oras, daug laiko užima maudynės, bet jų negalime atsisakyti, nes tai yra pats gėris vaikams: ir sveikata, ir gera nuotaika, ir pozityvas apskritai. Tad baimintis, kad jeigu lis, vaikams nebus kas veikti, tikrai nereikia – užsiėmimų bus tiek, kad jie tikrai pamirš, jog lauke lyja.

REKLAMA


To, kad stovykla ant ežero kranto, tėveliams bijoti nereikia, nes niekas vaikų vienų maudytis neleidžia. Apskritai Svajonių stovykloje niekas be grafiko maudytis neina – niekada to nebuvo ir nebus. Kiekvienais metais galioja ta pati taisyklė: yra trys perspėjimai, trys pasakymai, kad jau lipam iš vandens. Ir jei po trečio karto kažkas nepaklauso, tai tą dieną daugiau negali maudytis. Yra buvę atvejų, kai kažkas nepaklausė ir daugiau tądien maudytis negalėjo, tai paskui klausa labai pasitaisė. Apskritai po paties pirmo pamatymo, kad žadėtos sankcijos taikomos ir veikia, visiems labai greitai viskas pasidaro aišku, ausys atsidaro ir visi labai gerai ima girdėti.


Stovykla turi savo taisykles, jas esame sukūrę ir mes, suaugusieji, bet kartu jas jau pačią pirmą atvykimo dieną kuria ir patys vaikai. Jiems duodami kažkokie rėmai, bet vaikai patys labai puikiai viską susigalvoja ir prirašo tokių taisyklių, kurių mums nė nešovė į galvą, nors jos yra labai teisingos ir tinkamos.


Tarkime, stovykloje skiriama daug dėmesio elgesiui vienas kito atžvilgiu. Tačiau mes kaip suaugusieji nebuvome tiek susirūpinę patyčių problema – o vaikams, matyt, tai aktuali tema. Kiekvienais metais taisyklių erdvėje atsiranda nuostatų apie nesityčiojimą, pagalbą vienas kitam, tarpusavio supratimą ir palaikymą, padėjimą, jei kažkam blogai. Šios iniciatyvos kyla iš pačių vaikų ir man labai gera jas girdėti, nes tai parodo, kad širdelėse visi vaikai yra labai geri ir nori pozityvo.


Šiemet stovyklai Vilniaus miesto savivaldybė skyrė finansavimą daliai stovyklavietės nuomos mokesčio apmokėti. Skirta suma siekia 1200 eurų ir padengs tik dešimtadalį stovyklos poreikių, nes bendra stovyklos sąnaudų sąmata siekia 12 000 eurų. Už savivaldybės skirtą paramą 20 vaikų iš daugiavaikių šeimų gaus 30 proc. nuolaidą stovyklos kelialapiui. Didesnių nuolaidų, juolab visiems norintiems įsigyti kelialapį, padaryti, pasak Jurgitos, paprasčiausiai nėra iš ko. Iš viso Svajonių stovykla per tris pamainas žada priimti 150 vaikų.Todėl ieškau kitų finansavimo šaltinių, kreipiuosi į rėmėjus, kurie tiekia maisto produktus, priemones, kad prisidėtų ir bent kiek padėtų. Vis tiek darau nuolaidas visoms daugiavaikėms šeimoms, jas gavo tikrai ne tie minėtieji 20 vaikų, o gerokai didesnis būrys. Jeigu kliaučiausi tik savivaldybės finansavimu, tada būtų geriau iš viso nieko nedaryti.


Šiais metais turiu labai didelį norą, kad bent 10 vaikų iš tų daugiavaikių šeimų, kurios negali įsigyti kelialapio į stovyklą net su nuolaida, galėtų turiningai praleisti savaitę „Svajonių stovykloje“. Nes net ir su nuolaida kelialapis vienam vaikui kainuoja apie 150 eurų, pritaikius dar kitas nuolaidas galbūt pavyksta dar šiek tiek atpiginti, bet mažiau 100 eurų vienam vaikui nesigauna niekaip. O tokių šeimų, kurios tvarkingos, kurių abu tėvai dirba, bet po būtinųjų pragyvenimo išlaidų to šimto kito eurų vaikų stovyklai nelieka, tikrai yra.


Labai skatinčiau dideles įmones, kurioms 100 ar 200 eurų nekeičia finansinių srautų iš esmės, tokių šeimų vaikams nupirkti po 1-2 kelialapius ir tiesiog padovanoti. Galbūt tai bus sunkiau besiverčiančios šeimos iš netgi jų pačių pažįstamų rato. Jeigu tokių šeimų tarp pažįstamų nėra, tegu kreipiasi į Daugiavaikių šeimų asociaciją MES – tikrai pasiūlysime ne vieną ir ne dvi tvarkingas, bet paramos reikalingas šeimas, kurių vaikams galima skirti kelialapį. Šios šeimos dirbančios, viskas su jomis tvarkoje, bet vaikų augina daug ir visko jiems suteikti negali. Daugelis tų vaikų yra buvę mūsų stovykloje ankstesniais metais, netgi patys rašo man laiškus, kaip norėtų atvažiuoti ir šiemet, bet tėvai neišgali jų išleisti. Tikrai su mielu noru padovanočiau jiems tą savaitę stovykloje pati, bet tiesiog fiziškai to padaryti negaliu, nes mums patiems kaip organizatoriams už viską reikia mokėti. Būna skaudu girdėti, kad šiais metais, deja, saviškių neišleisime, nes nėra už ką.

REKLAMA


Kiekvieną įmonę, kuri nori ir gali prisidėti, kviečiu apsvarstyti galimybę kelialapį į Svajonių stovyklą už pilną kainą nupirkti savo darbuotojų vaikams. Jeigu bus perkamas didesnis kiekis, mums jau pasidengs viena ar kita išlaidų eilutė ir tada galėsime nemokamai priimti vaiką iš daugiavaikės šeimos. Kaip paviešinti šį gražų įmonių gestą – tikrai sugalvosime: skelbsime logotipus, parašysime padėkas.


Dėl šio pasiūlymo įmonės gali kreiptis tol, kol stovykloje turime vietų. Pirmoji pamaina prasideda liepos 1 dieną, antroji pamaina – liepos 8 d., trečioji – liepos 15 d. Trečioji pamaina šiek tiek trumpesnė ir pigesnė, dėl to į ją jau dabar išpirkta daugiausiai kelialapių. Į pirmąsias dvi pamainas vietų yra daugiau. Daugiau informacijos apie stovyklą: www.svajoniustovykla.lt