Kalendorius: žmonės ir įvykiai, jau tapę istorija

Kalendorius: žmonės ir įvykiai, jau tapę istorija


Prieš 10 metų
ŽUVO STIVAS FOSETAS


2007 m. rugsėjo 3 d. Siera Nevados kalnuose (Jungtinių Amerikos Valstijų Kalifornijos valstijoje) žuvo amerikiečių milijardierius, keliautojas, nuotykių ieškotojas Stivas Fosetas. Jis gimė 1944 m. balandžio 22 d. Džeksone (Tenesio valstijoje). Nuo paauglystės buvo skautų judėjimo narys. 1966 m. baigė ekonomikos studijas Stanfordo universitete. Dirbo Čikagos biržoje, tapo sėkmingu verslininku. Buvo aistringas buriuotojas, oreivis, pilotas.


Plaukiodamas jachtomis, skraidydamas oro balionais ir lėktuvais pasiekė daugiau kaip šimtą įvairių pasaulio rekordų. Dalyvavo šunų kinkinių ir automobilių lenktynėse, du kartus buvo įkopęs į Everestą. 2002 m. vienas oro balionu, o 2005 m. vienas lėktuvu nenusileidęs apskriejo Žemę. Kurį laiką jam priklausė greičiausio Atlanto vandenyno perplaukimo burlaiviu ir greičiausio apiplaukimo aplink Žemę rekordai. 2007-ųjų rugsėjį jo lėktuvas neaiškiomis aplinkybėmis dingo. Gelbėtojai lėktuvo ir piloto nerado. Palaikus ir lėktuvo nuolaužas sunkiai pasiekiamoje kalnų vietovėje tik 2008 m. spalį atsitiktinai aptiko turistai.

REKLAMA


Kalendorius: žmonės ir įvykiai, jau tapę istorija


Prieš 110 metų
GIMĖ JUOZAS MILTINIS


1907 m. rugsėjo 3 d. Dabikinėje (Akmenės r.) gimė teatro aktorius ir režisierius Juozas Miltinis. Mokėsi pradžios mokykloje Gyvoliuose, progimnazijoje Viekšniuose, gimnaziją baigė Kaune. 1927 m. trumpai dirbo Viekšnių valsčiaus raštininku, nuo 1928 iki 1931 m. mokėsi Kaune, prie Valstybės teatro veikusioje Vaidybos mokykloje. 1928-aisiais debiutavo kaip aktorius. Dirbo Šiaulių dramos teatre. 1932 m. išvyko mokytis į Prancūziją.


Paryžiuje studijavo, vaidino teatre, kine. 1940-aisiais tapo naujai įsteigto Panevėžio dramos teatro aktoriumi ir režisieriumi, daug metų vadovavo šiam teatrui. Taip pat vaidino keliuose kino filmuose. J. Miltinio vadovaujamas Panevėžio dramos teatras sulaukė visuotinio pripažinimo. Režisierius išugdė gausų būrį mokinių, tapusių žymiais Lietuvos teatro ir kino menininkais, aktoriais ir režisieriais. Mirė 1994 m. liepos 13 d. Panevėžyje, sulaukęs 86-erių.


Kalendorius: žmonės ir įvykiai, jau tapę istorija


Prieš 20 metų
MIRĖ SESĖ SEKAS MOBUTU


1997 m. rugsėjo 7 d. Rabate (Maroke) mirė vienas garsiausių Afrikos politikų, ekscentriškas diktatorius Sesė Sekas Mobutu (tikr. Žozefas Dezirė Mobutu). Jis gimė 1930 m. spalio 14 d. Lisaloje (Belgijos Konge). Tarnavo belgų kolonijinės kariuomenės daliniuose. 1956 m. pradėjo dirbti žurnalistu, netrukus išvyko studijuoti į Belgiją. 1960-aisiais Belgijos Kongas tapo nepriklausoma Kongo Demokratine Respublika. Mobutu tuo metu buvo kariuomenės pulkininkas. Jis aktyviai dalyvavo nušalinant nuo valdžios prosovietinį ministrą pirmininką Patrisą Lumumbą (netrukus šis buvo nužudytas). 1965 m. Mobutu surengė pučą ir atėjo į valdžią. Jis tapo diktatoriumi, pasivadino Sese Seku Mobutu.


Pradėjo aktyvią afrikanizacijos politiką – buvo nacionalizuota svetimšalių nuosavybė, afrikiečiams uždrausta vadintis europietiškais vardais, skatinama dėvėti tradicinius drabužius, pakeista daug geografinių pavadinimų (net šalis buvo pavadinta Zairu). Prezidentas įvedė savo asmenybės kultą, vogė iš valstybės iždo (pasisavino mažiausiai 4 mlrd. Jungtinių Amerikos Valstijų dolerių). Nuo 1977 m. Zairą alino karai. Mobutu išsilaikė valdžioje iki 1997-ųjų, kol sukilėliai įžengė į sostinę Kinšasą. Šalies vadovas pabėgo į Togą, iš ten – į Maroką, kur netrukus mirė.


Kalendorius: žmonės ir įvykiai, jau tapę istorija


Prieš 210 metų
APŠAUDYTA KOPENHAGA


1807 m. rugsėjo 2 d. Anglijos karo laivai pradėjo galingą Danijos sostinės Kopenhagos apšaudymą. Tai buvo garsiausias 1807–1814 m. vykusio Anglijos–Danijos karo įvykis. Šis konfliktas tapo vienu iš Napoleono epochos karų. Danija bandė išlikti neutrali, tačiau Anglija, baimindamasi vis didesnio Napoleono įsigalėjimo Europoje, pareikalavo, kad danai prisijungtų prie antiprancūziškos britų, švedų ir rusų sąjungos. Danija atsisakė. Sąjungininkai išsigando, kad Napoleonas gali lengvai įsitvirtinti Danijoje, blokuoti Baltijos ir Šiaurės jūras jungiančius sąsiaurius ir įsiveržti į Švediją, o stiprus Danijos laivynas gali būti pasitelktas Prancūzijos kovoms. Danijos krantų link buvo išsiųsta daugiau nei pusšimtis britų karo laivų, ginkluotų artilerijos pabūklais.

REKLAMA


Zelandijos saloje išsilaipinę Anglijos kariai sumušė danus, o iš karo laivų į Kopenhagą per tris paras iššauta apie 14 tūkst. sviedinių. Miestas buvo sugriautas, žuvo daugiau kaip 2 tūkst. gyventojų. Rugsėjo 7 d. Danija kapituliavo. Vėliau karo veiksmai buvo atnaujinti, tačiau Danija galutinai pralaimėjo ir prarado Norvegiją, valdytą daugiau nei 400 metų.


Kalendorius: žmonės ir įvykiai, jau tapę istorija


Prieš 110 metų
MIRĖ EDVARDAS GRYGAS


1907 m. rugsėjo 4 d. Bergene mirė žymus norvegų kompozitorius Edvardas Hagerupas Grygas. Jis gimė tame pačiame mieste 1843 m. birželio 15 d. Būdamas ketverių pirmą kartą sėdo prie fortepijono. Pastebėjęs Edvardo gabumus, garsus muzikantas Olė Bulis įkalbėjo berniuko tėvus penkiolikmetį Edvardą išsiųsti mokytis į Leipcigo konservatoriją Vokietijoje. Vėliau trejus metus E. Grygas gyveno Danijos sostinėje Kopenhagoje, kur pelnė publikos pripažinimą. Jis buvo romantizmo krypties kompozitorius. Jo kūrybai didelę įtaką darė norvegų liaudies muzika, skandinavų mitologija.


Asmeninis kompozitoriaus gyvenimas buvo nelaimingas: jis įsimylėjo ir vedė savo pusseserę. Dėl šio sprendimo porą pasmerkė daugelis giminaičių, nuo kompozitoriaus nusigręžė tėvai. Vienintelis poros vaikas – dukrelė Aleksandra, sulaukusi vos metukų, – mirė nuo meningito. Santykiai su žmona pašlijo. Kompozitoriaus sveikata buvo silpna, jį nuolat kamavo sunkios plaučių ligos. E. Grygas mirė sulaukęs 64-erių.


Parengė Manvydas VITKŪNAS