Namų erdvė, kuriai skiriame per mažai dėmesio: patarimai, kaip pasiruošti darbui garaže

Namų erdvė, kuriai skiriame per mažai dėmesio: patarimai, kaip pasiruošti darbui garaže


Vasara – ne tik kelionių ir atostogų, bet ir intensyvių namų ruošos darbų metas. Statistika rodo, kad šiltuoju metų laiku žmonės daugiau dėmesio skiria buities darbams, automobilių remontui, meistravimui savo garažuose, todėl garažo zonos aktualumas ypač išauga. Ekspertų teigimu, šiai zonai šiandien vis dar skiriama per mažai dėmesio – netinkamas išplanavimas ir apšvietimas gali lemti ne tik mažėjantį darbo produktyvumą, bet ir didėjantį nelaimingų atsitikimų skaičių, kuris bendrai vasaros metu išauga net iki 30 proc. Interjero dizaineriai ir apšvietimo ekspertai išskyrė pagrindines daromas klaidas projektuojant garažo zoną ir patarė, į ką svarbu atkreipti dėmesį, norint tinkamai pasiruošti darbams.


Pirmas žingsnis – poreikio išsiaiškinimas


Pasak interjero dizainerio bei interjero idėjas namams pristatančios „Domus Galerijos“ ambasadoriaus Artūro Akstino, garažo zona dažnai būna užmirštama arba jai neskiriama tiek dėmesio, kiek gyvenamajam interjero plotui, tačiau keičiantis žmonių gyvenimo būdui, jų hobiams, poreikiams garažo zona tampa vis aktualesnė: „Dažniausia klaida projektuojant garažą – per mažas dėmesys poreikiams ar ateities planams. Jau nuo pat pradžių svarbu įvertinti, kam bus skirta garažo patalpa, nes šioje zonoje itin svarbu funkcionalumas. Tai ypač aktualu žmonėms, turintiems aktyvų laisvalaikį, kai išauga poreikis papildomos vietos savo hobiams skirtai įrangai ir daiktams susidėti“, – akcentuoja interjero dizaineris.

REKLAMA


Dažnai garažuose būna įkurtos ir specialios dirbtuvės – kaip rodo praktika, garaže, kuriame atliekami automobilio remonto darbai, kasdien gali būti praleidžiama nuo dviejų valandų, o esant kapitaliniam transporto priemonės remontui prireikia ir visos dienos. Tai itin svarbu įvertinti projektuojant šią patalpą.


„Šiandien gyventojai jau ir grindų dangą deda derindami ją su gyvenamąja interjero visuma, pagal erdvę ir poreikį projektuoja ir šiai patalpai skirtus baldus“, – vyraujančias tendencijas pabrėžia dizaineris, akcentuodamas, kad tinkamas pasirengimas aktualus ir saugumui užtikrinti – tam, kad garaže atliekama veikla būtų saugi, reikalinga ne tik suskirstyti garažo erdvę į atskiras zonas ir įrengti reikalingus baldus, kad juose būtų galima laikyti daiktus, kad šie nesipainiotų po kojomis, bet ir pasirūpinti saugiu apšvietimu.


Dažniausia klaida – netinkamas apšvietimas


Tinkamas apšvietimas, pasak A. Akstino, vienas svarbiausių aspektų, apie kurį dažnai nesusimąstoma. Dažniausiai daromos klaidos – numatoma per mažai šviesos arba pasirenkama netinkama vieta šviestuvams, taip pat pasitaiko atvejų, kai pasirenkamas ne tas šviesos spalvos spektras – per šaltas arba per šiltas.

REKLAMA


Norint komfortiško apšvietimo, pasak interjero dizainerio, reikalinga gerai suprojektuoti pačią erdvę ir suskaidyti šviesą į bendrą ir akcentinę – tokiu būdu bus sukurta dinamiška interjero aplinka, kurioje bus užtikrintas geras matomumas, apšviestos visos zonos ir vizualiai atrodys puikiai.


„Apšvietimu rūpintis reikia jau tada, kai yra aiški garažo zonos baldų išdėstymo struktūra. Apšvietimą galimą suskirstyti į du tipus – bendrą ir akcentinį. Pagrindiniai reikalavimai – kokybiška ir gera bendra šviesa. Jei garažas yra gana didelis ir jame numatyta automobilių, motociklo stovėjimo zonos, daiktų sandėliavimo zona, o gal net yra poreikis ir poilsio zonai, kuri dažnai būna aktuali automobilių ir motociklų fanams, tokiu atveju reikalinga numatyti ne tik bendrąjį, bet ir akcentinį apšvietimą toms interjero vietoms, kurias norima pabrėžti“, – patarimais dalijasi A. Akstinas, atkreipdamas dėmesį, jog garaže paprastai nėra langų, todėl reikalinga ryškesniu apšvietimu pasirūpinti darbo zonoje, kur tvarkomas automobilis ar meistraujama.


Tokiam garažo apšvietimui puikiai tinka LED apšvietimas profiliuose, tiek pakabinamas, tiek montuojamas prie plokštumų.


Tinkamas pasiruošimas – daugiau saugumo


Garažuose įprastai laikome ne tik automobilius ar kitas transporto priemones, užsiimame ne tik jų tvarkymu, bet ir įvairių buityje reikalingų daiktų meistravimu, pasitelkiant įvairius retai naudojamus įrankius, elektros prietaisus, kilnojame didelių gabaritų daiktus – tai ir lemia didžiausią skaičių pasitaikančių traumų – akcentuoja medicinos klinikų tinklo „InMedica“ specialistai.Pasak jų, patalpoje prie netinkamo apšvietimo galimos įvairios pjautinės žaizdos, todėl svarbu, sureguliuoti šviesos šaltinius, kad būtų tinkamas matomumas dirbant darbo įrenginiais bei mažas apšvietimas nesilpnintų regėjimo. Būtinai, prieš dirbant su darbo įrenginiais perskaityti gamintojo naudojimosi instrukciją ir dėvėti reikiamas asmenines apsaugines priemones.


Specialistų teigimu – nepakankamas arba per didelis apšvietimas daro neigiamą poveikį asmens regėjimui, taip padidina riziką susižeisti ar apgadinti garaže stovinčius daiktus. Todėl tinkamas garažo apšvietimas turėtų būti vertinamas rimtai ir atsargiai.


Garažo darbams – naujausios technologijos


Tinkamo apšvietimo būtinybę garažo zonoje akcentuoja ir „Philips“ darbo žibintų sprendimus Lietuvos rinkai pristatančios „Lumileds Poland“ rinkodaros vadovė Centrinei Europai Wioletta Pasionek. Pasak ekspertės, saugiems garažo zonos darbams atlikti itin aktualūs ir nešiojami apšvietimo prietaisai, kurių didžiausias privalumas – galimybė naudoti bet kurioje vietoje, nepriklausomai nuo elektros energijos šaltinio. Be to, naujausi sprendimai užtikrina ir labai ilgą lemputės darbo laiką, ją galima naudoti kaip prožektorių.


Naujausia technologija – LED pagrindu sukurti naujo modelio darbo žibintai „Philips EcoPro61 Slim“, kurie suteikia natūralią žmogaus akiai baltą šviesą ir leidžia pakoreguoti jos intensyvumą – lempa gali veikti trimis skirtingais režimais (stipraus ryškumo (500 liumenų), eko (250 liumenų) arba 50 liumenų). Darbo metu ypač aktualus ilgas lemputės darbo režimas – įjungus stipraus ryškumo režimą lemputė gali nepertraukiamai veikti maždaug 2,5 val., o eko režimu – net 20 valandų.