Europos Parlamentas dar kartą pasmerkė brutalius Baltarusijos valdžios veiksmus

Europos Parlamentas dar kartą pasmerkė brutalius Baltarusijos valdžios veiksmus


Europarlamentarai smerkia besitęsiančius žmogaus teisių pažeidimus Baltarusijoje, ypač Ramano Bandarenkos nužudymą. Jie siūlo surengti tarptautinį A. Lukašenkos režimo nusikaltimų tyrimą.


Ketvirtadienį priimtoje rezoliucijoje, už kurią balsavo 613 EP narių, prieš 41, o susilaikė 35, Europos Parlamentas (EP) smerkia „nežmonišką“ susidorojimą su daugiau nei 100 dienų Baltarusijoje besitęsiančių protestų dalyviais ir reikalauja nedelsiant nutraukti smurtą.


EP nariai griežtai smerkia 31 metų minskiečio Ramano Bandarenkos nužudymą ir reiškia užuojautą jo šeimai. R. Bandarenką lapkričio 11 d. vakarą mirtinai sumušė civilių drabužius ir kaukes dėvinčių žmonių grupė, kuri, kaip pranešama, turi artimus ryšius su Aliaksandro Lukašenkos režimu. Valdžios institucijos atsisakė prisiimti atsakomybę už jo mirtį ir nesiėmė skubių priemonių, kad ištirtų nusikaltimą. Parlamentas ragina atlikti skubų, išsamų ir nepriklausomą R. Bandarenkos mirties, taip pat su protestais susijusių A. Taraikouskio, A. Vichoro, A. Parukovo, H. Šutavo ir K. Šyšmakovo mirčių tyrimą.

REKLAMA


Europarlamentarai smerkia nepagrįstus Baltarusijos žurnalistų sulaikymus ir reikalauja nutraukti prieš juos nukreiptą smurtą. Kartu jie ragina apginti žiniasklaidos laisvę šalyje ir padidinti paramą nepriklausomai žiniasklaidai.


EP įsitikinimu, veiksmai, kurių ES ir jos valstybės iki šiol ėmėsi prieš A. Lukašenkos režimą, yra nepakankami. Parlamentas ragina išplėsti sankcijų sąrašą ir palankiai vertina Tarybos sprendimą parengti trečiąjį sankcijų paketą, skirtą įmonėms ir oligarchams, susijusiems su Lukašenkos režimu. Europarlamentarai taip pat remia siūlymą surengti tarptautinį A. Lukašenkos režimo nusikaltimų prieš Baltarusijos žmones tyrimą. Jie siūlo šiuo tikslu įsteigti įrodymų rinkimo centrą ir ES tarptautinės teisės ekspertų darbo grupę. Rezoliucijoje taip pat remiamas siūlymas surengti neatidėliotiną Europos Parlamento faktų nustatymo misiją į Vilnių ir Varšuvą.

REKLAMA


Europarlamentarai ragina visiškai įšaldyti visus ES lėšų pervedimus, įskaitant Europos investicijų banko, Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko ir kitas paskolas, dabartinei Baltarusijos valdžiai. Kartu jie kviečia ES ir jos valstybes sustiprinti paramą Baltarusijos pilietinei visuomenei ir žmogaus teisių gynėjams.


EP taip pat reiškia nepasitenkinimą tuo, kad lapkričio 3 d. pradėjusi gaminti elektrą Astravo atominė elektrinė „neatitinka aukščiausių tarptautinių aplinkosaugos ir saugos standartų“, ir remia pastangas užtikrinti Europos solidarumą dėl joje gaminamos energijos importo į ES rinką uždraudimo.