Rusija ir Ukraina pasiekė principinį susitarimą dėl dujų tranzito sutarties

Rusija ir Ukraina pasiekė principinį susitarimą dėl dujų tranzito sutarties


Rusija ir Ukraina pasiekė principinį susitarimą dėl naujos dujų tranzito sutarties. Tai ketvirtadienio vakarą Berlyne po kelias valandas trukusių derybų, kurioms tarpininkavo ES ir Vokietija, pareiškė Europos Komisijos vicepirmininkas Marošas Šefčovičius.


Dar yra detalių, dėl kurių bus deramasi ateinančiomis dienomis. Tada sutartis galės būti pasirašyta. Agentūros „dpa“ informacija, principiniame susitarime kalbama apie būsimos sutarties galiojimo trukmę bei dujų tranzito per Ukrainą kiekį.


Rusijos energetikos ministras Aleksandras Novakas ir Ukrainos energetikos ministras Oleksijus Orželas padėkojo M. Šefčovičiui ir Vokietijos vyriausybei už tarpininkavimą. Pasiekus principinį susitarimą, žiemą bus išvengta galimų trikdžių aprūpinant energija virtinę Europos šalių.


Laikas spaudė, nes dabartinės sutartys baigia galioti metų pabaigoje. Todėl grėsė naujas dujų karas kaip 2009-aisiais. Tada daug būstų Rytų Europoje liko be šildymo, nes Kijevas ir Maskva ginčijosi dėl dujų tiekimo Ukrainai ir tranzito kainų.


Europos Komisija tarpininkavo derybose, nes Ukraina jaučiasi spaudžiama Rusijos rinkos, o kainas laiko politiškai reguliuojamomis. Ukraina, be to, baiminasi, kad ateityje gali prarasti savo, kaip svarbiausios rusiškų dujų tranzito šalies, poziciją. Tai reikštų ir prarastas milijardines įplaukas iš tranzito mokesčių.