Lietuvės darbai pateko tarp NASA „Project Mars“ konkurso finalininkų

Lietuvės darbai pateko tarp NASA „Project Mars“ konkurso finalininkų


Vilniaus dailės akademijos (VDA) Kauno fakulteto Grafinio dizaino katedros absolventės Gabrielės Monginaitės bakalauro baigiamasis darbas (vadovas lekt. Andrejus Repovas) pateko tarp NASA organizuoto konkurso „Project Mars“ finalininkų.


„Project Mars“ konkurso tikslas - vaizdinėmis priemonėmis propaguoti ir informuoti visuomenę apie NASA rengiamos misijos į kaimyninę planetą - Marsą - tikslus ir siekius. Marsas - nebe mokslinės fantastikos objektas, tai - ne tolima ateitis, o žmonijos realybė ir artimiausias žingsnis. Būtent tai perteikia Gabrielės konkursui paruoštų penkių plakatų serija, iš kurių net du - „Home Sweet Home“ ir „Picture of the Century“ - pateko tarp konkurso finalininkų, skelbiama VDA pranešime.


„Kosmoso platybės - man visada buvo paslaptingos ir labai įdomios, todėl vis paskaitydavau ir pasidomėdavau šia tema, bet niekada neplanavau gilintis tiek, kiek teko praeitą pusmetį. Kai reikėjo ieškoti temos bakalauro baigiamajam darbui, mąsčiau, kad norėčiau kurti konkursui. Paskutiniais studijų metais mane labiausiai domino plakatai ir iliustracijos. Vis dėlto jaučiausi, kad šias sritis esu kiek „apleidusi“. Dauguma bakalauriniam darbui gilinasi į tas sritis, kurias jau labai gerai išmano, o aš nusprendžiau prisiminti tai, ką buvau pamiršusi ir išmokti kažko naujo“, - pasakojo apie savo pasirinkimą G.Monginaitė.

REKLAMA


NASA organizuojamą „Project Mars“ konkursą ji pamatė www.sciartex.net tinklalapyje, kuris siekia suvienyti mokslą, technologijas ir meną. „Pirmiausia pagalvojau, kad galbūt tai būtų per didelis užmojis, tačiau, pasitarusi su dėstytoju, nusprendžiau išbandyti save šios plakatų serijos kūrime“, - sakė VDA absolventė.


Ji sako ieškodama inspiracijų savo laiką skyrusi fantastinių filmų peržiūroms, literatūrai apie kosmosą, apie Marsą ir pan. Galiausiai po ieškojimų, atradimų ir neatradimų nusprendusi į viską pažiūrėti su lengva ironija ir didingą misiją į Marsą pristatyti paprasčiau, žemiškiau.


Lietuvės darbai pateko tarp NASA „Project Mars“ konkurso finalininkųLietuvės darbai pateko tarp NASA „Project Mars“ konkurso finalininkųLietuvės darbai pateko tarp NASA „Project Mars“ konkurso finalininkųLietuvės darbai pateko tarp NASA „Project Mars“ konkurso finalininkųLietuvės darbai pateko tarp NASA „Project Mars“ konkurso finalininkų


Ji teigia rinkusi faktus, norėjusi plakatuose sujungti fantaziją su logiškais aspektais. Pavyzdžiui, „Picture of the Century“ plakate yra du mėnuliai, kurie iš tikrųjų priklauso Marsui. G.Monginaitė pasinaudojo NASA duomenų bazės duotais 3D modeliais, tokiais kaip astronautų skafandro modelis, su kuriuo šiek tiek paeksperimentavusi - pritaikiusi ne visai realistines tekstūras.


Visuose plakatuose naudojamos frazės yra plačiai žinomos ir vartojamos. „Picture of the Century“ - instagramo stiliaus frazė su grotažyme.


„Make Mars Great Again“ - yra tokia teorija, kad kadaise Marsas irgi turėjo atmosferą kaip Žemė, todėl merginai pasirodė, kad šita frazė tinkama adaptavimui Marso tematika.


„Home Sweet Home“ - daugumoje kultūrų vartojama frazė, man ji suteikia jaukumo jausmą, sakė G.Monginaitė. „Fly Me to the Mars“ plakato pavadinimo idėja kilo iš Franko Sinatros dainos „Fly Me to the Moon“. „Mano adaptacijoje gramatiškai teisingai nereikėtų artikelio „the“ prieš „Mars“, bet kadangi norėjau aliuzijos į dainą, leidau sau kūryboje įvelti ir gramatinę klaidą“, - paaiškino mergina.


„Konkursas, kaip bakalauro baigiamasis darbas, yra labai gera idėja. Visų pirma konkursas turi potencialą „išeiti į viešumą“, o tai yra gerai tuo, nes kai tu esi studijas bebaigiantis studentas tai gali tapti tavo tramplinu į savarankišką profesinį gyvenimą. Rezultatą, kurį pasiekė Gabrielė, patekdama tarp NASA „Project Mars“ konkurso finalistų, būtina įrašyti į portfolio ir įtraukti į CV. Tai yra pliusas ne tik darbinantis, bet ir sau pačiam, nes tu įgauni drąsos ir pasitikėjimo, jog tai ką sukūrei buvo įvertinta ir pripažinta“, - apie Gabrielės kūrybą sakė jos bakalauro darbo vadovas Grafinio dizaino katedros dėstytojas Andrejus Repovas.