Kazachstaną krečia neramumai: gyventojai masiškai protestuoja dėl energijos kainų, atleistas ministrų kabinetas

Kazachstaną krečia neramumai: gyventojai masiškai protestuoja dėl energijos kainų, atleistas ministrų kabinetas


Kazachstano prezidentas trečiadienį atleido šios Vidurinės Azijos šalies kabinetą, kad užkirstų kelią precedento neturintiems neramumams visoje šalyje, kilusiems dėl išaugusių energijos kainų.


Prezidentas Kasimas Žomartas Tokajevas trečiadienį įvedė nepaprastąją padėtį didžiausiame Almatos mieste, finansų sostinėje, ir vakarinėje Mangystau srityje po protestų, kai tūkstančiai žmonių išėjo į gatves ir pareikalavo vyriausybės atsistatydinimo.


Trečiadienio rytą prezidento svetainėje paskelbtame atskirame įsakyme teigiama, kad K. Ž. Tokajevas priėmė ministro pirmininko Askaro Mamino vadovaujamo kabineto atsistatydinimą. Ministro pirmininko pavaduotojas Alikhanas Smailovas laikinai eis ministro pirmininko pareigas, kol bus suformuotas naujas kabinetas, teigiama įsakyme.


Pietrytiniame Almatos mieste nuo vėlyvo antradienio siautė chaosas, policija paleido ašarines dujas ir garsines granatas, kad numalšintų neramumus, prasidėjusius šalies vakaruose dėl suskystintųjų degalų kainų šuolio.Nepaprastoji padėtis Almatoje ir Mangystau galioja nuo sausio 5 d. iki sausio 19 d., pranešė prezidento svetainė. Abiejose teritorijose nuo 23.00 iki 7.00 val. galios ir naktinė komendanto valanda, judėjimas į miestus ir iš jų bus ribojamas pagal įsakymus.


Keliomis valandomis anksčiau K. Ž. Tokajevas ragino grįžti į ramybę vaizdo įraše, kurį feisbuke paskelbė jo spaudos sekretorius Berikas Uali.


AFP žurnalistas Almatoje matė, kaip policija laidė garsines granatas ir ašarines dujas į netvarkingą daugiau nei 5 tūkst. žmonių minią, kuri vis didėjo protestuotojams žygiuojant centrinėmis gatvėmis ir šaukiant antivyriausybinius šūkius bei protarpiais puldinėjant transporto priemones. Protestuotojai šaukė: „Seni, pasitrauk“ – užuomina į vis dar galingą K. Ž. Tokajevo pirmtaką ir mentorių Nursultaną Nazarbajevą. Pasirodžius policijai kilo susirėmimai su demonstrantais.

REKLAMA


Taip pat trečiadienį K. Ž. Tokajevas paskyrė naują Nacionalinio saugumo komiteto vadovo pavaduotoją, kuris pakeitė N. Nazarbajevo sūnėną Samatą Abišą.


„Messenger“ programėlės „Telegram“, „Signal“ ir „WhatsApp“ šioje Vidurinės Azijos šalyje trečiadienį buvo neprieinamos, o dvi nepriklausomos žiniasklaidos svetainės, pranešusios apie protestus, buvo užblokuotos.


Nuo sekmadienio 19 mln. gyventojų turinčios respublikos miestuose, įskaitant Žanaozeną, buvo rengiami mažesni mitingai. Pradinė neramumų priežastis buvo suskystintųjų degalų kainų šuolis angliavandenilių turtingoje Mangystau srityje, tačiau vyriausybės žingsnis sumažinti kainas, kaip reikalavo protestuotojai, jų nenuramino.


Nepriklausomos žiniasklaidos pranešimai rodo, kad K. Ž. Tokajevo paskelbta nauja 50 tengių (11 JAV centų) už litrą kaina, sumažinta nuo 120 tengių metų pradžioje, nesusilpnino mitingų Žanaozene ir Mangystau sostinėje Aktau, demonstrantai kėlė naujus reikalavimus.

REKLAMA


Antradienį socialinėje žiniasklaidoje pasidalijus filmuota medžiaga iš Aktau matyti, kaip policija apsupo per naktį miesto centre stovyklavusius tūkstančius protestuotojų. Dauguma jų iki trečiadienio buvo išsklaidyti iš miesto centro, pranešė valstybinis transliuotojas „Khabar“.


K. Ž. Tokajevas pradėjo eiti pareigas 2019 m., jį įpėdiniu pasirinko artimas Rusijos prezidento Vladimiro Putino sąjungininkas N. Nazarbajevas. Tačiau 81-erių N. Nazarbajevas, valdęs Kazachstaną nuo 1989 m., išlaiko šalies kontrolę būdamas Saugumo tarybos pirmininku ir „Tautos lyderiu“ – tai konstitucinis vaidmuo, suteikiantis jam unikalių politikos formavimo privilegijų ir imunitetą nuo baudžiamojo persekiojimo.


Spontaniški, nesankcionuoti protestai yra neteisėti, nepaisant 2020 m. priimto įstatymo, kuris sušvelnino kai kuriuos susirinkimų laisvės apribojimus šioje autoritarinėje valstybėje.