Į susitikimą dėl klimato kaitos neatvykusioms Kinijai ir Rusijai – griežta JAV kritika

Į susitikimą dėl klimato kaitos neatvykusioms Kinijai ir Rusijai – griežta JAV kritika


JAV prezidentas Joe Bidenas antradienį apkaltino Kiniją ir Rusiją, nesiimančias lyderystės klimato kaitos srityje, ir griežtai sukritikavo jų vadovus, kad jie neatvyko į Glazgą, kur vyko COP26 aukščiausiojo lygio susitikimas.


Kalbėdamas JT aukščiausiojo lygio susitikime, kurio tikslas – sudaryti naują ambicingą susitarimą dėl klimato kaitos, J. Bidenas savo dalyvavimą ir pažadus pavadino įrodymu, kad „Amerika grįžo“ po jo pirmtako Donaldo Trumpo savarankiško požiūrio.


„Kinija bando prisiimti pasaulio lyderės vaidmenį – ir neatvyksta čionai!“ – prieš išskrisdamas iš Glazgo žurnalistams sakė J. Bidenas.


„Tai be galo svarbus klausimas, o ji pasitraukė. Kaip galima taip elgtis ir pretenduoti į kokią nors lyderystę?“ – sakė J. Bidenas.


„Atvirai kalbant, buvo didelė klaida, kad Kinija nepasirodė. Likęs pasaulis žvelgė į Kiniją ir klausė: „Kokią vertę ji kuria?“ – pridūrė jis.


Xi Jinpingas, kuris vadovauja šaliai – didžiausiai pasaulyje teršėjai anglies dioksidu, kuris sukelia klimato kaitą, nebuvo išvažiavęs iš Kinijos nuo COVID-19 pandemijos pradžios 2020 metų pradžioje.

REKLAMA


Dar kandžiau J. Bidenas atsiliepė apie Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną, kuris keliauja ir birželio mėnesį susitiko su JAV prezidentu Ženevoje. Rusija yra penkta didžiausia teršėja pasaulyje po Kinijos, JAV, ES ir Indijos.


„Jo tundra dega – tiesiogine prasme, tundra dega. Jis turi rimtų klimato problemų, o noro ką nors daryti – nulis“, – sakė jis.


J. Bidenas suaktyvino JAV veiksmus klimato srityje ir pažadėjo iki 2050 metų visiškai atsisakyti anglies dioksido išmetimo, taip smarkiai pakeisdamas klimato kaitos skeptiko D. Trumpo poziciją, nors vis dar susiduria su kliūtimis šalies viduje.

80 šalių įsipareigojo iki 2030-ųjų metano dujų išmetimą sumažinti 30 proc.


Daugiau kaip 80 valstybių JT klimato konferencijoje Glazge prisijungė prie ES ir JAV iniciatyvos sumažinti metano išmetimą. „Metanas yra vienos tų dujų, kurių išmetimą galime sumažinti greičiausiai“, - antradienį sakė Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen. Valstybės nori iki 2030 metų metano išmetimą sumažinti mažiausiai 30 proc., lyginant su 2020-aisiais.


COP26 klimato konferencijoje daugiau kaip 190 šalių atstovai šiuo metu tariasi dėl tolesnio Paryžiaus klimato sutarties įgyvendinimo. Jis numato klimato šilimo apribojimą iki mažiau nei 2 laipsnių, idealiu atveju – iki 1,5 laipsnio, lyginant su ikipramoniniu laikotarpiu.