UNICEF: vaikams kyla naujos grėsmės – klimato kaita ir kibernetinės patyčios

UNICEF: vaikams kyla naujos grėsmės – klimato kaita ir kibernetinės patyčios


Vaikai visame pasaulyje gyvena geriau ir sveikiau, tačiau kyla ir naujų grėsmių – nuo klimato kaitos iki kibernetinių patyčių, skelbia Jungtinių Tautų Vaikų fondas (UNICEF).


UNICEF ataskaitoje, skirtoje pažymėti JT Vaiko teisių konvencijos 30 metų jubiliejų, teigiama, kad skurdas ir marginalizacija kelia pavojų milijonų jaunų žmonių gerovei, rašo „Deutsche Welle“.


UNICEF vadovės Henriettos Fore teigimu, „be nuolatinių iššūkių sveikatos, mitybos ir švietimo srityse, šių dienų vaikai susiduria su naujomis grėsmėmis, kaip klimato kaita, smurtas internete ir kibernetinės patyčios“.


Kas pasikeitė nuo 1989-ųjų?


Pasak UNICEF ataskaitos, vaikų iki 5 metų amžiaus mirtingumas per pastaruosius tris dešimtmečius sumažėjo maždaug 60 proc.


Taip pat daugiau vaikų turi galimybę lankyti pradinę mokyklą – jokios mokslo negavusių vaikų dalis per 30 metų sumažėjo nuo 18 iki 8 proc. Visgi ataskaitoje perspėjama, kad pažanga sustojo, o nuo 2007-ųjų pokyčių ypač nedaug.


„Pastarųjų 30 metų pasiekimai yra įspūdingi – vis daugiau ir daugiau vaikų gyvena ilgiau, geriau ir sveikiau. Vis dėlto, skurdžiausiai gyvenančių ir labiausiai pažeidžiamų vaikų gyvenimas sunkus“, – sakė H. Fore.


Skurdžiausiai gyvenantys vaikai iki 5 metų amžiaus dvigubai dažniau miršta nuo pagydomų ligų nei vaikai ir turtingiausių namų ūkių.


UNICEF teigimu, nors pasaulyje yra daugiau paskiepytų vaikų nei kada nors anksčiau, skiepijimo tempai pastarąjį dešimtmetį sulėtėjo, o kai kuriose šalyse tai leido atsigauti įvairioms ligoms, kurios anksčiau jau buvo išnaikintos. Pavyzdžiui, Užsacharės Afrikoje vos pusė skurdžiai gyvenančių vaikų yra paskiepyti nuo tymų.

REKLAMA


Ataskaitoje taip pat pabrėžiama, kad, palyginti su 1989 m., šiuo metu mergaitės yra dažniau ištekinamos už suaugusių vyrų.


Be to, ataskaitoje pažymima, kad nuo klimato kaitos labiausiai nukentės būtent vaikai, kai kuriose teritorijose drastiškai sumažėjus maisto ir geriamo vandens bei prasidėjus ekstremaliems orų reiškiniams.

„Turime veikti dabar“


H. Fore paragino spręsti šiuos pasaulio vaikams kylančius iššūkius „inovacijomis, naujausiomis technologijomis, politine valia ir didesniais ištekliais“.


„Turime veikti dabar, ryžtingai ir kūrybiškai“, – sakė ji.


Vaiko teisių konvenciją 1989 m. lapkričio 20 d. priėmė Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja. Konvenciją yra ratifikavusios visos JT valstybės narės, išskyrus Jungtines Valstijas.