Pagiriamasis žodis remontantinėms avietėms

Pagiriamasis žodis remontantinėms avietėms

Polka dera anksčiau nei Polana, uogos tvirtesnės, saldesnės, bet ne toks gausus derlius.


Remontantinės avietės visų pirma puikios tuo, kad uogos dera ant vienmečių stiebų ir jokie žiemos šalčiai joms nebaisūs. Todėl visada turėsime gausų šių uogų derlių, kad ir kokia šalta buvo žiema.


Pataria biologas Vytautas Kazlauskas, Kazlauskų medelyno savininkas


Ir skanios, ir derlingos, ir šalčio nebijo


Jų derėjimo laikas yra vėlesnis nei vasarinių aviečių, todėl labiausiai paplitusių aviečių kenkėjų laikas – jau praėjęs ir sodininkams nereikia naudoti chemikalų piktadariams naikinti.


Taigi rekomenduoju visiems: remontantinės avietės – labai tinkamas ekologiškam sodui augalas. Jau vien dėl to, kad jų niekada nereiks purkšti nuo kenkėjų, o joms patręšti galėsite panaudoti visas buitines organines atliekas.


Šias avietes savo sode puikiausiai galima auginti be atramų, nes vienmečiai stiebai būna tik iki 1,5 m aukščio (įprastos avietės išstypsta iki 2 m ir daugiau). Ir nuo pat rugpjūčio iki pačių vėlyvųjų šalnų (gali būti net lapkričio pradžia) jūs turėsite kvapnių, skanių, gražių uogų. Juolab kad kitos uogos bus seniai nuderėjusios.


Kur jas sodinti ir kaip prižiūrėti


Avietynui tinkamiausia yra atvira, saulėta pavasarinėms šalnoms mažiau pasiekiama vieta. Taip pat būtina neįmirkstanti dirva. Šios avietės labiau mėgsta lengvesnes negu sunkias dirvas. Uogakrūmiai geriausiai auga humuso gausioje, daug maisto medžiagų turinčioje, silpnai rūgščioje, 5,6 pH, dirvoje. Lengvose dirvose, kuriose plonas derlingas ariamasis sluoksnis, auginamas avietes reikia gausiai laistyti.

REKLAMA


Nuo gegužės iki uogų sirpimo pradžios labai svarbu, kad avietėms netrūktų drėgmės, antraip uogos bus smulkios ir derlius negausus. Drėgmę gerai saugo mulčias, tad nepatingėkite aplink aviečių krūmus pabarstyti ką tik nupjautos žolės. Aviečių derlius būna didesnis, kai dirva apie augalus mulčiuojama organinėmis medžiagomis. Mulčiavimui tinka: durpės, pjuvenos, nupjauta vejų žolė, šiaudingas mėšlas, medžių žievės. Tokia operacija duoda milžinišką naudą: mulčiuotos avietės rečiau serga žievėplaiša.


Pagiriamasis žodis remontantinėms avietėms

Polana dera vasaros pabaigoje ir rudenį. Derlinga veislė. Raudonos, stambios, gražios uogos. Ilgai dera ir puiki tuo, kad nereikia atramų. Uogos minkštokos, tačiau galėtų būti dar saldesnės.

Avietes geriausia sodinti eilėmis, tarp augalų paliekant 0,5 m , o tarp eilių – 1,5 m atstumus. Sodiname vaiskrūmius rudenį arba ankstyvą pavasarį. Sodinukų šaknys į žemę kišamos negiliai. Sodinant svarbu, kad šaknies kaklelis atsidurtų 2 cm po žeme. Žemė apie pasodintą augalą gerai apspaudžiama, po to palaistoma, dirvos paviršius – mulčiuojamas. Aplink pasodintus uogakrūmius iš pradžių reikia išravėti piktžoles. o vėliau krūmai gražiai sutankėja ir natūraliai patys apsisaugo nuo piktžolių.


Tręšiame šias avietes taip: į 1 kv. metrą išberiame apie 50 g kompleksinių trąšų pavasarį ir dar apie 50 g kompleksinių trąšų – avietėms žydint. Nurinkę derlių rudenį arba anksti pavasarį (kol dar nenuėjęs pašalas, nes aviečių ūgliai pasirodo anksti) ties dirvos paviršiumi nukerpame sekatoriumi iki žemės paviršiaus visus aviečių stiebus.


Jei norime, kad remontantinės avietės subrandintų kelis derlius, tai kiekviename krūme galime palikti porą vienmečių stiebų, tačiau visus likusius nukerpame iki žemės. Kadangi avietės dažnai serga žievėplaiša, nupjautus stiebus gerai būtų nedelsiant sudeginti. Tai daryti verta, net jei nepastebėjote jokių ligos požymių.


Keletas populiarių remontantinių aviečių veislių


Polana. Dera vasaros pabaigoje ir rudenį. Derlinga veislė. Raudonos, stambios, gražios uogos. Ilgai dera ir puiki tuo, kad nereikia atramų. Uogos minkštokos, tačiau galėtų būti dar saldesnės.


Polka. Dera anksčiau nei Polana, uogos tvirtesnės, saldesnės, bet ne toks gausus derlius.


Poranna Rosa. Dera vėlokai, rugsėjo pradžioje ir iki pat vėlyvų rudens šalnų. Geltonos, stambios, tvirtos, kvapnios uogos. Derlių paankstinti galima vaiskrūmius pasodinus šiltoje užuovėjoje (ideali vieta – šalia šiltnamio ar pačiame šiltnamyje).

Parengta pagal žurnalą “Namie ir sode”