Būkime ūkiški: geriausi būdai, kaip taupyti vandenį

Būkime ūkiški: geriausi būdai, kaip taupyti vandenį


Mokslininkų tyrimai rodo, kad vandens ištekliai visame pasaulyje senka. Skaičiavimais besiremiantys ekonomistai antrina, kad švaistydami vandenį ištaškome ir savo pinigus. Sutvarkę vandens tiekimo sistemą ir pakeitę savo įpročius galėtume sutaupyti. Kiek? Ekspertų teigimu, iki trečdalio sunaudojamo vandens kiekio.


Saulius Barasa


Jei dar nepradėjote, pats laikas pasirūpinti savo aplinka. Tai ne tik kilnu, bet ir finansiškai pelninga. Per pastarąjį dešimtmetį vandens sunaudojimas pasaulyje gerokai išaugo. Išsivysčiusiose šalyse vienas žmogus vidutiniškai suvartoja iki 300 litrų vandens per parą. Gydytojų nuomone, gyvybei ir sveikatai palaikyti mums užtektų 3 litrų vandens per dieną. Visas likęs sunaudotas vanduo skirtas įvairiems poreikiams tenkinti – praustis, skalbti, tvarkai palaikyti, augalų priežiūrai ir t. t.


Kaip be didelių pastangų namuose mažiau sunaudoti vandens? Tereikia šiek tiek pakeisti savo įpročius ir atidžiau pažvelgti, ką, kaip ir kada darome. Keletas paprastų patarimų padės ne tik gerokai sumažinti suvartojamo vandens kiekį, bet ir papildys jūsų biudžetą.

REKLAMA


Vonios ir tualeto patalpose


Patikrinkite, ar sandarūs čiaupai ir tualeto bakeliai. Jie – didžiausi vandens vagys. Jei čiaupas nežymiai laša, per parą galite prarasti 70 litrų vandens, o jei gerokai varva – kur kas daugiau.


Atkreipkite dėmesį, ar neleidžia vandens tualeto bakelis. Kartais neįmanoma pastebėti, ar vanduo sunkiasi. Į bakelį įberkite truputį maistinių dažų. Jeigu per pusvalandį dažų atsiranda ir klozete, vadinasi, bakelis nesandarus ir jį reikia taisyti.


Naudokitės vandens skaitikliu tikrindami, ar nėra vandens nutekėjimų. Tuo laikotarpiu, kai vandens nenaudojate, skaitiklių rodmenys neturi būti pasikeitę. Jei per dviejų valandų laikotarpį duomenys kiek keičiasi, vadinasi, namuose esantys įrenginiai kur nors praleidžia vandenį.


Pasvarstykite galimybę įsirengti tualeto bakelį, turintį du vandens nuleidimo mygtukus. Daugiausia vandens – apie 30 proc. viso per parą sunaudojamo jo kiekio – buityje sunaudojama tualeto turiniui nuplauti.

REKLAMA


Naudokite tualeto įrangą pagal paskirtį. Klozetas nėra peleninė arba šiukšliadėžė. Pažiūrėkite, kiek vandens prarandate kiekvieną kartą, kai jį nuleidžiate ne pagal paskirtį.


Sumažinkite bakelio tūrį, jei nėra įrengti taupantys vandens nuleidimo mygtukai. Taupyti galima įdedant į bakelį paprasčiausią plytą ar užpildytą plastikinį butelį taip, kad neliestų judančių mechanizmų. Taip sumažėja bakelio tūris ir sunaudojama mažiau vandens. Arba galite įsigyti nebrangų srovės stiprintuvą. Žiūrėkite, kad bakelyje liktų bent 12 litrų vandens ir kad būtų galima normaliai nuleisti vandenį.


Prauskitės po dušu. Maudantis vonioje, nelygu jos dydis, sunaudojama 120–350 litrų vandens. Per penkias minutes po dušu sunaudojama keturis kartus mažiau vandens negu maudantis vonioje. Maudykitės duše kuo trumpiau, nes kiekviena papildoma minutė „suėda“ dešimtis litrų vandens.


Užsukite vandenį, kai tik juo nesinaudojate. Kol muiluojatės, galite užsukti dušą arba sumažinti srovę iki minimumo – po to vandenį vėl paleisite. Taip sutaupysite ir muilo, ir karšto vandens. Kai valotės dantis, taip pat užsukite vandenį vos sušlapinę dantų šepetuką. Visai nėra reikalo leisti vandenį, kol jo nereikia.


Įsigykite dušo galvutę su aeratoriumi – vandens suvartosite iki 25–30 proc. mažiau. Aeratoriaus paveikta srovė tampa „puri“, todėl nejaučiama jokio diskomforto dėl silpnesnės srovės.Virtuvėje


Plaukite indus užkimštoje kriauklėje ar dubenyje, bet ne po čiaupu. Jiems nuskalauti pakaks ir silpnos vandens srovelės. Dar efektyviau plauti indus indaplove – sunaudojama 37 proc. mažiau vandens, nei tai darant rankomis po tekančia vandens srove. Naudodama indaplovę gausi šeima per metus sutaupo iki 7,5 tūkst. l vandens. Suvartojama mažiau elektros energijos vandeniui pašildyti, mažiau prireikia plovimo priemonių.


Įjunkite indaplovę arba skalbyklę tik tada, kai jos būna visai užpildytos. Modernesnėse skalbyklėse galima nustatyti, kad jos tik pusę tūrio pripildytų vandens. Pakeiskite senas indaploves ir skalbykles naujomis – taip taupysite ir vandenį, ir šeimos finansus.


Taupykite vandenį valydami daržoves. Plaukite jas sudėję į dubenį arba į užkimštą kriauklę.


Skalaukite skustuvą kriauklėje. Prieš skusdamiesi prileiskite į užkimštą kriauklę truputį vandens ir išskalaukite skustuvą. Taip vanduo bus taupomas labiau, nei plaunant skustuvą po tekančia srove.


Pripilkite vandens į arbatinuką tiek, kiek tuo metu reikia arbatai ar kavai. Juk prieš kaisdami kitą kartą dažniausiai arbatinuke likusį vandenį išpilame.


Laikykite šaldytuve geriamo vandens butelį – taip visada jo turėsite šalto. Jei geriate tiesiai iš čiaupo, dažnai tenka nuleisti šiek tiek vandens, kad atbėgtų šaltas.


Pripilkite į puodą vandens tiek, kad vos apsemtų verdamus produktus. Daržoves virkite garuose, kad vandens prireiktų minimalaus kiekio, – taip ir sveikiau, ir taupiau.


Sodo ir daržo entuziastams


Naudokite lietaus vandenį. Vanduo lietvamzdžiais surenkamas į specialias talpyklas, kurios paprastai būna pastatomos ant žemės arba į ją įkasamos. Toks vanduo gali būti naudojamas daržui, gėlynams laistyti, takams nuplauti.

REKLAMA


Mulčiuokite žemę aplink medžius ir kitus augalus. Mulčias sulaiko drėgmę ir saugo nuo piktžolių.


Laistykite daržą iš ryto – taip geriau apsaugosite augalus nuo šliužų, sodo kenkėjų, grybų augimo, o vanduo ne taip greitai išgaruos. Venkite tai daryti vėjuotu oru.


Naudokite modernias ir efektyvias laistymo sistemas. Organinės medžiagos gerina vandens susigėrimą, padeda jį sulaikyti, tad negailėkite jų savo krūmams, gėlynams, kitiems augalams.


Laistykite veją tik tada, kai tikrai reikia. Darykite tai tol, kol vanduo gerai įsigers iki šaknų. Jei žolę tik apipurkšite vandeniu, jis išgaruos nedavęs jokios naudos.


Sodinkite sausrai atsparias gėles bei augalus. Jų galima nelaistyti arba tai reikia daryti labai retai.


Plaukite automobilį naudodami kibirą. Vandens žarna tik po to viską nuskalaukite. Idealu naudoti mašinos valymo sistemą be vandens.


Naudokite šluotą šaligatviui ir takeliams valyti. Plaunant juos be reikalo išlaistoma begalė vandens.

Daugiau įdomių ir aktualių straipsnių rasite žurnale „Savaitė“. Jį galite gauti tiesiai į savo namus – užsiprenumeravę.  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 13 (2023)

    Savaitė - Nr.: 13 (2023)