Tryliktajame Seime daugiausia mandatų – 50 – turės konservatoriai

Tryliktajame Seime daugiausia mandatų – 50 – turės konservatoriai


Sekmadienį Lietuva išsirinko tryliktąjį Seimą – naujos sudėties Tautos atstovybę.


Preliminariais VRK  duomenimis, daugiausia mandatų – 50 – būsimajame Seime turės konservatoriai, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga – 32 mandatus, socialdemokratai – 13 mandatų, Liberalų sąjūdis – irgi 13, Laisvės partija – 11, Darbo partija – 10, Lietuvos lenkų rinkimų akcija Krikščioniškų šeimų sąjunga ir socialdarbiečiai turės po 3 mandatus, po 1 mandatą turės Lietuvos žaliųjų partija ir partija „Laisvė ir teisingumas“.


Į naują Seimą taip pat pateko 4 save išsikėlę kandidatai.


Vienmandatėse apygardose renkamas 71 Seimo narys, taikant dviejų turų sistemą, o daugiamandatėje rinkimų apygardoje išrenkama 70 Seimo narių, taikant proporcinę sistemą.


Šiuose parlamento rinkimuose užsienyje esantys Lietuvos piliečiai pirmą kartą turi savo vienmandatę rinkimų apygardą.


Per šiuos rinkimus yra ir daugiau rinkimų tvarkos pasikeitimų. Nuo dviejų iki keturių dienų – nuo pirmadienio iki ketvirtadienio – pailgėjo balsavimo iš anksto dienų skaičius. Balsuoti namuose galėjo ne tik neįgalieji, bet ir neįgaliuosius namuose slaugantys ar juos prižiūrintys asmenys. Taip pat balsuoti namuose galėjo dėl paskelbtos specialios situacijos saviizoliacijoje esantys rinkėjai.

REKLAMA


Konservatoriai ir liberalų partijos paskelbė deklaraciją dėl koalicijos formavimo pradžios


Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė, Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis pirmadienio naktį paskelbė bendrą deklaraciją dėl koalicijos formavimo pradžios.


„Lietuva į ketvirtą Nepriklausomos atkurtos Valstybės dešimtmetį įžengė su žemais pasitikėjimo demokratija, jos pagrindinių institucijų bei tarpusavio vieni kitais rodikliais. Šalyje vyraujančios nepasitikėjimo tendencijos grėsmingos tiek valstybingumui, tiek Lietuvos demokratinei raidai. Mūsų piliečių balsavimas 2020 m. Seimo rinkimuose išreiškė naujos politinės kultūros ir kokybės lūkestį“, – rašoma deklaracijoje.


Trijų partijų paskelbtoje deklaracijoje akcentuojama, kad visuomenė išreiškė pasitikėjimą demokratinėmis, teisės viršenybės principą, žmogaus teises gerbiančiomis politinėmis partijomis, o šalį valdžiusių atžvilgiu sumenkęs pasitikėjimas liudija politinių permainų būtinybę.

REKLAMA


„Esame pasiryžę telktis siekdami atkurti pasitikėjimo ryšius Valstybėje bei tarp jos žmonių ir formuoti koaliciją bei Vyriausybę, vadovaujamą Ingridos Šimonytės. Lietuva bus stipresnė, jei politinės jėgos gebės rasti ilgalaikius susitarimus dėl svarbiausių Valstybės ir visuomenės raidos klausimų. Esame pasiruošę atstovauti visems Lietuvos piliečiams, o ne tik tiems, kurie balsavo už mūsų politines jėgas. Todėl prie sutarimų dėl svarbiausių koalicijos darbų kviesime prisijungti ir kitas parlamentines politines jėgas bei svarstysime įtraukti jų programines idėjas“, – teigiama deklaracijoje.


G. Landsbergis: lūkestis, kad derybos dėl koalicijos vyktų greitai; pirmiausia išklausysime galimus partnerius


Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis teigia, kad tarp konservatorių, Laisvės partijos ir Liberalų sąjūdžio pradėta formaliai formuoti koalicija. Nors konservatorių lyderis pripažįsta kol kas nežinąs, kada gali prasidėti realios derybos, tačiau viliasi, kad diskusija vyks sklandžiai ir greitai. G. Landsbergis pabrėžia ir tai, kad pirmiausia konservatoriai sieks išklausyti galimus koalicijos partnerius.


„Sutarėme, kad pradedame kalbėtis, tiesiog, kad formaliai pradedame formuoti koaliciją. (...) Nieko konkretaus, nei derybų dėl postų, sričių, kol kas nėra, tiesiog formalizavome proceso pradžią“, – žurnalistams pirmadienio naktį teigė G. Landsbergis, akcentuodamas, kad pirmiausia bus išklausyti galimi koalicijos partneriai ir jų pamąstymai dėl prioritetinių sričių.TS-LKD pripažino, kad kol kas negali pasakyti, kada prasidės realios derybos.


„Manau, yra lūkestis, kad neužtruktų visa diskusija ir viskas vyktų sklandžiai, greitai“, – patikino jis.


Paklaustas, kokias kertines, prioritetines sritis galėtų išskirti, G. Landsbergis dar kartą patikino kol kas norįs įsiklausyti į galimų partnerių pozicijas.


„Tikrai dar nepradedame formalaus proceso iš tikrųjų dėl to, kad, man atrodo, teisinga, jog partneriai išsisako, tada sėdame žiūrėti, kokios yra atsakomybės. Aš manau, kad svarbiausia yra pradėti nuo pagrindinių darbų, ką kiekvienas mano, kad yra svarbiausia įgyvendinti“, – akcentavo jis.


Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė, Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen ir TS-LKD pirmininkas G. Landsbergis pirmadienio naktį paskelbė bendrą deklaraciją dėl koalicijos formavimo pradžios.


„Esame pasiryžę telktis siekdami atkurti pasitikėjimo ryšius Valstybėje bei tarp jos žmonių ir formuoti koaliciją bei Vyriausybę, vadovaujamą Ingridos Šimonytės“, – rašoma paskelbtoje deklaracijoje.


G. Landsbergis teigia nebūgštaująs dėl galimai trapios daugumos: su LSDP bendradarbiavimą norėtų išlaikyti


Konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis tvirtina nebijąs ganėtinai trapios daugumos, kurią po įvykusių Seimo rinkimų konservatoriams pavyktų suformuoti su dar dviem dešiniosiomis partijomis – Liberalų sąjūdžiu bei Laisvės partija.


„Man atrodo, kad jei bus 74-75 žmonės... Tai yra ganėtinai neblogas skaičius“, – po naktinio susitikimo Seime su galimais koaliciniais partneriais žurnalistams teigė G. Landsbergis.

REKLAMA


Iš karto po vidurnakčio Laisvės partijos, Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio ir konservatorių partijos vadovai paskelbė bendrą deklaraciją dėl koalicijos formavimo pradžios.


„Mūsų politinė deklaracija kalba apie tai, kad mes svarbiausiems darbams siekiame sutelkti potencialiai platesnį būrį Seimo narių balsų, bet, man atrodo, kad pati idėja yra ta, jog būsimoji Vyriausybė turėtų atstovauti platesniam ratui rinkėjų, nei tai buvo daroma iki šiol“, – apie 1 val. nakties teigė G. Landsbergis, neslėpdamas, kad, nepaisant visko, norėtų surasti nekoalicinių bendradarbiavimo su Lietuvos socialdemokratų partija formų.


„Yra įvairių formų. Yra įmanoma sutarti. Tą rodo ir mūsų pavyzdys, kai mes buvome sutarę su „valstiečiais“ dėl miškų pertvarkos. Mes, būdami opozicijoje, suderinome ir mūsų požiūriai sutapo. Mes tuomet turėjome prašymą palaikyti mūsų tam tikrus įstatymus ir mes tą palaikymą gavome. Tos formos gali būti labiau formalizuojamos, pristatant tam tikrus darbus, kad mes norime vieną ar kitą įstatymą priimti, kai tam reikalingas platus pritarimas. Su socialdemokratais daugiau nei dvejus metus buvome opozicijoje ir labai dažnai kovojome už tuos pačius dalykus ir vertybes. Aš labai noriu tikėti, kad tam tikri dalykai gali tęstis“, – teigė G. Landsbergis.


I. Šimonytė: tikiuosi, kad pavyks pasiūlyti ministrų kandidatūras, kurios klausimų prezidentui nekels


Seimo rinkimus laimėjusios konservatorių partijos sąrašo lyderė Ingrida Šimonytė tiksi, kad visos kandidatūros, kurias ji galimai teiks prezidentui Gitanui Nausėdai, klausimų pastarajam nesukels.


„Aš esu linkusi klausytis įvairių nuomonių, įskaitant ir Respublikos prezidento. Bet, man atrodo, kad Vyriausybės formavimo procedūros yra tokios, kad pirminė atsakomybė tenka tam, kas siūlo kandidatūras. Mandagu ir etiška aptarti ir pasiderinti, bet tikiuosi, kad pavyks pasiūlyti tokias kandidatūras, kurios didelių klausimų prezidentui nekels“,– LRT televizijai vėlų sekmadienio vakarą teigė I. Šimonytė.

REKLAMA


Į kokį konkretų skaičių ministerijų galėtų pretenduoti konservatoriai, I. Šimonytė pasakyti negalėjo.


„Nėra tokio skaičiavimo, kad kažkiek ministerijų reikia pasilikti sau. Dėl ko reikia pasilikti sau? Dėl to, kad turėtum kažkokią ministeriją? Man atrodo, kad reikia kalbėti apie darbus, kuriuos reikia padaryti, o tada nutarti, kurios partijos siūlomas žmogus geriausiai galėtų tą darbą atlikti“, – teigė konservatorių sąrašo lyderė. 


Išryškėjus antrojo Seimo rinkimų turo rezultatams, Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) paskelbė, kad imasi iniciatyvos formuoti valdančiąją koaliciją.


I. Šimonytė: kiekvienai ministerijai galiu pasiūlyti po kandidatą į ministrus


TS-LKD sąrašo lyderė akcentavo kiekvienai ministerijai jau numačiusi po galimą kandidatą į ministrus. Visgi politikė tikino pasiruošusi išklausyti ir apsvarstyti ir Laisvės partijos, ir Liberalų sąjūdžio pasiūlymus.


„Aš esu nusimačiusi žmones, kuriuos galėčiau siūlyti į bet kurią ministeriją, bet, akivaizdu, kad nebus tokios Vyriausybės, kurioje visi ministrai bus TS-LKD deleguoti atstovai“, – teigė I. Šimonytė.


„Todėl aš turiu ką pasiūlyti, tačiau su malonumu išklausysiu, ką turės pasiūlyti mano kolegės iš Liberalų sąjūdžio ir Laisvės partijos“, – pridūrė ji.