Odontologai perspėja: kol odontologija bus puolama, kokybiškos paslaugos tik tols nuo pacientų

Odontologai perspėja: kol odontologija bus puolama, kokybiškos paslaugos tik tols nuo pacientų


Lietuvos Respublikos odontologų rūmai (LROR) su nerimu stebi toliau viešumoje skelbiamus kryptingus neigiamus komentarus, nukreiptus į visą odontologijos sektorių. Mokestiniai patikrinimai, jų metu aptikti pavieniai nesąžiningumo ar klaidų atvejai meta šešėlį visam sektoriui ir apsunkina odontologijos svarbiausios misijos vykdymą šiuo metu: visiškai atkurti sklandų paslaugų teikimą po karantino ir rūpintis šalies gyventojų burnos sveikata.


„Dar vienas Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) patikrinimas, dar vienas išvadų „paketėlis“ – skelbiama apie mokestinės drausmės pažeidimus, išsamiai pasakojama apie vienetinius atvejus, kaip lengvasis automobilis odontologijos įmonėje panaudotas ne pagal paskirtį. Nors tokios istorijos sulaukia visuomenės dėmesio, tačiau pasigilinus paaiškėja, kad piešiamas paveikslas neatspindi tikrovės. Vertinant pastarojo patikrinimo mastą, bendra odontologijos rinkos situacija tikrai nėra atspindima: kontrolei buvo atrinkta 60 odontologijos bendrovių. Sektoriuje iš viso veikia apie 2500 odontologijos įmonių, taigi patikrinta tik 2,4 proc. jų. Bet išvados siejamos su visais – ir su dauguma sąžiningai dirbančių bei mokesčius mokančių odontologų“, – pažymi LROR tarybos pirmininko pavaduotoja dr. Vilma Brukienė.

REKLAMA


Pasak dr. V. Brukienės, kontroliuojančių institucijų atstovai savo išvadose neatsižvelgia į skirtingas veiklos formas šiame sektoriuje – atlyginimų analizė atliekama tik uždarosiose akcinėse bendrovėse ir mažosiose bendrijose, o dirbantieji pagal individualios veiklos reikalavimus lieka nuošalyje, lyginamojoje analizėje naudojami tik 5 proc. valstybinių įstaigų statistiniai duomenys. VMI analizėje apie odontologijos įstaigų darbuotojų atlyginimus pateikiama klaidinanti informacija, kadangi neanalizuojama, kokiu krūviu personalas dirba, kiek įstaigose yra etatų, o pateikiamas tik atlyginimų vidurkis, kuris iškreipia bendrą situacijos vaizdą odontologų atlyginimų atžvilgiu.


Išvados apie visą odontologijos sektorių iš pavienių pavyzdžių, mėginimas parodyti, kad atskiri negatyvūs atvejai esą sukuria visumą – jau kuris laikas stebimas toks naratyvas, menkinant visos odontologijos įvaizdį ir reputaciją, teigia dr. V. Brukienė.

REKLAMA


„Gal ir būtų galima prie to priprasti bei mėginti prisitaikyti, tačiau mums didžiausią nerimą kelia tai, kad gyventojai tik tolsta nuo kokybiškų odontologijos paslaugų, nors valdininkai nuolat kalba apie jų prieinamumo didinimą. Tai tapo ypač ryšku po karantino, kuomet privačios gydymo įstaigos yra priverstos susidoroti su 4–5 kartus padidėjusiais asmens apsaugos priemonių (AAP) ir jų tvarkymo kaštais, tiek pat išaugusiais valymo ir dezinfekcijos, personalo kaštais. Lyg to būtų maža, pagal galiojančius LR teisės aktų reikalavimus su Teritorinėmis ligonių kasomis (TLK) sutartis sudariusioms valstybinėms įstaigoms sudarytos išskirtinės sąlygos – PVM lengvatos AAP ir medikamentams. Pacientams išlaidos privačiose įstaigose dėl to išaugo, o valstybė iki šiol nesugeba panaikinti metų metus besitęsiančių netolygumų finansuojant odontologijos veiklą“, – pabrėžia LROR tarybos pirmininkas Alvydas Šeikus.


Šiuo metu tik apie 20 proc. šalies odontologijos įstaigų priklauso Lietuvos nacionalinei sveikatos sistemai (LNSS) ir yra sudariusios sutartis su TLK, taigi tik šiam penktadaliui įstaigų priklauso mokestinės ir kitos lengvatos, tam tikras finansavimas iš TLK bei yra prieinamos ES fondų lėšos. Privatus odontologijos sektorius visus kaštus, kokie jie bebūtų, privalo padengti pats, ir ši finansinė našta nemaža dalimi nugula ant pacientų pečių.A. Šeikus priduria, kad LROR jau bemaž dešimtmetį glaudžiai bendradarbiauja su mokesčių administratoriumi, kartu su VMI atstovais organizuoja specializuotus mokymus, atlieka šviečiamąjį bei konsultacinį darbą savo nariams ir jų atstovaujamoms odontologijos įstaigoms.


„Esame odontologų profesinė gildija, rūpinamės savo munduro švara. Žinoma, negalime prisiimti atsakomybės už kiekvieno asmens elgesį ir mokestinių prievolių vykdymą, tačiau pasinaudojant atsitiktiniais pražangų atvejais menkinti visą sektorių – mūsų supratimu, mažų mažiausiai nesolidu. Mūsų vizija – visuomenė, kurios gyventojams nereikėtų krūpčioti dėl galimų burnos sveikatos problemų ir su tuo susijusių išlaidų. Tačiau jei būsime nuolat verčiami gintis ir teisintis, į minėtą tikslą judėsime daug lėčiau, o odontologo kabinetas kaip buvo sovietmečiu, taip ir liks daugeliui pacientų siaubo skylė, tik ne dėl ten patiriamo skausmo, o dėl išlaidų, kurias, deja, lemia dabartinė valstybės politika“, – prognozuoja LROR vadovas.


Pagrindiniai LROR pasiūlymai, kaip išspręsti finansavimo netolygumus odontologijos sektoriuje ir užtikrinti prieinamas kokybiškas paslaugas pacientams:


• sukurti skaidrų, visuomenės interesus atitinkantį bei kokybiškas sveikatos paslaugas užtikrinantį odontologijos srities finansavimo modelį, grįstą principu „pinigai paskui pacientą“, o ne „pinigai už galvą“ (tai yra – TLK lėšos įstaigai už joje prisiregistravusį pacientą);


• užtikrinti suaugusiųjų ir ypač vaikų burnos ligų profilaktiką ir gydymą, tam skiriant realų finansavimą;

REKLAMA


• panaikinti odontologijos sektoriuje esančius mokestinius skirtumus ir valstybinio sektoriaus protekcionizmą, vadovaujantis LR konkurencijos įstatymo nuostatomis;


• Lietuvos nacionalinei sveikatos sistemai (LNSS) priskirti visas licencijuotas odontologijos sektoriaus įstaigas, o ne tik įstaigas, sudariusias sutartis su TLK ar įsteigtas valstybės;


• užtikrinti paciento teisę pasirinkti sveikatos priežiūros įstaigą bei sveikatos priežiūros specialistą (dabar ši teisė labai ribojama, kadangi galima rinktis tik iš minėtų 20 proc. LNSS priklausančių odontologijos įstaigų);


• kuriant ar tobulinant odontologijos finansavimo modelius, įtraukti LR Odontologų rūmų ar jų deleguotus atstovus;


• papildyti LR Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 21 str. 1 dalį ir nustatyti nuolatiniams Lietuvos gyventojams pajamų mokesčio lengvatą ir sumažinti apmokestinamąsias pajamas išlaidoms, patirtoms už odontologines paslaugas.