Lietuvoje pirmą kartą nepriklausomybės istorijoje įvesta nepaprastoji padėtis: paaiškino, kas keisis

Lietuvoje pirmą kartą nepriklausomybės istorijoje įvesta nepaprastoji padėtis: paaiškino, kas keisis


Lapkričio 10-osios vidurnaktį Lietuvoje pirmą kartą nepriklausomybės istorijoje įsigaliojo nepaprastoji padėtis. Seimas antradienį apsisprendė pasienio su Baltarusija ruože ir 5 kilometrus nuo jo mėnesiui įvesti nepaprastąją padėtį.


Vidaus reikalų ministerija (VRM) plačiau paaiškino, kokie ribojimai bus taikomi pasienio ruože, kuriame nuo trečiadienio įvesta nepaprastoji padėtis. Vidaus reikalų viceministras Vitalijus Dmitrijevas teigia, kad į pasienio ruožą norintys atvykti gyventojai iš kitų miestų turės pateikti Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) išduotus leidimus.


Viceministras paragino ruožo, kuriame įvesta nepaprastoji padėtis, gyventojus būti pasiruošus asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus bei gyvenamosios vietos deklaraciją.


Visgi V. Dimitrijevas pripažino, kad daugiausiai klausimų dėl naujojo režimo gali iškilti Šalčininkų rajono savivaldybės gyventojams.


„Galbūt papildomų kažkiek klausimų gali iškilti su Šalčininkų rajono savivaldybe, nes visas Šalčininkų miestas papuola į pasienio zoną, tai yra, į tuos pirmus 5 kilometrus. Ir iš tikrųjų kyla klausimų, ar aplinkinių kaimelių arba miestelių gyventojams atvykus į Šalčininkus reikės leidimų. Tai taip, mes tą situaciją numatėme, kalbame su VSAT, kad būtų bendro pobūdžio leidimas“, – žurnalistams surengtoje spaudos konferencijoje trečiadienį teigė V. Dimitrijevas.

REKLAMA


Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad Druskininkų miesto gyventojai dėl nepaprastosios padėties gali tikėtis gausesnių policijos pajėgų.


„Gali atsirasti daugiau pareigūnų ir jų poreikis patikrinti asmenis, transportą, reaguoti į tam tikras situacijas. Tai reikalinga suvaldyti neteisėtos migracijos ekstremalią situaciją“, – paaiškino jis.


V. Dimitrijevas taip pat atkreipė dėmesį, kad ruože, kuriame įvesta nepaprastoji padėtis, apribojimai kultūriniams renginiams nebus taikomi.


„Tokiems renginiams nebus jokių apribojimų, jie galės vykti ir toliau. Įprastas šalies ir tų miestų gyvenimas tikrai galės vykti toliau“, – patikino jis.


Pristatė, kaip bus ribojama prieiga prie mobiliojo ryšio ir interneto


Viceministras plačiau pristatė, kaip bus įgyvendinama nepaprastosios padėties įstatymo projekte numatyta nuostata dėl mobiliojo ryšio ir interneto ribojimo neteisėtiems migrantams.


„Žinoma, lengviausias būdas yra internetinio ryšio blokavimas ir tokias galimybes mūsų institucijos tikrai turi ir tai darytume, žinoma, reikia turėti omenyje, kad jeigu tai sukeltų nepatogumų mūsų šalies piliečiams, mes reaguosime ir apsiribosime minimalesnėmis priemonėmis: belaidžio ryšio atjungimu arba tiesiog iš tam tikrų asmenų telefonų paėmimu“, – sakė V. Dimitrijevas.

REKLAMA


Savo ruožtu Viešojo saugumo grupės vadovas Darius Domarkas pažymėjo, kad šiuo metu VSAT rengia įstatymo projektą, reguliuojantį mobiliojo ryšio ribojimo migrantams tvarką. Vis dėlto, pasak jo, drastiškos priemonės, galinčios sukelti neramumus, nebus taikomos.


„Tikslas yra rizikų valdymas ir telefonų ryšio blokavimas ir jis bus pagrįstas rizikomis. Turbūt tikrai taip nebus, kad surinksime visus telefonus, nes puikiai suprantame, kad visų telefonų surinkimas gali sukelti tam tikrus neramumus, nepasitenkinimą ir mes turėsime labai rimtą situaciją“, – teigė D. Domarkas.


„Tai viskas bus daroma atsižvelgiant į turimas rizikas, drastiškų priemonių turbūt nebus ir mūsų tikslas šias priemones orientuoti į centruose apgyvendintus asmenis, o ne į gyventojus“, – pridūrė jis.


Nuo lapkričio 10 dienos vidurnakčio pasienio ruože su Baltarusija, 5 kilometrus nuo jo bei neteisėtų migrantų apgyvendinimo objektuose buvo įvesta nepaprastoji padėtis.


Numatoma, kad neteisėtai į Lietuvos Respublikos teritoriją patekusiems ir (ar) Lietuvos Respublikos institucijų paskirtose užsieniečių apgyvendinimo vietose esantiems užsieniečiams Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnų sprendimu bus ribojama teisė susirašinėti, kalbėtis telefonu ir kitaip susižinoti, naudojant prieigą prie mobilaus ir interneto ryšio, prireikus apribojant galimybę naudotis ryšio priemonėmis, išskyrus atvejus, kai toks asmuo naudodamasis šiomis priemonėmis kreipiasi į Lietuvos valstybės institucijas ir įstaigas.Taip pat nutarta, kad neteisėtai į Lietuvos Respublikos teritoriją patekusiems ar užsieniečių apgyvendinimo vietose esantiems užsieniečiams draudžiama gauti ir skleisti informaciją, išskyrus atvejus, kai toks asmuo kreipiasi į Lietuvos valstybės institucijas ir įstaigas.


Gyventojams apsispręsta apriboti ir galimybę patekti į teritoriją, kurioje įvesta nepaprastoji padėtis, taip pat šioje teritorijose deklaruoti gyvenamąją vietą. Taip pat siūloma asmenims riboti galimybę organizuoti ir rinktis į susirinkimus teritorijose, kuriose įvesta nepaprastoji padėtis.