G. Landsbergis apie padėtį Afganistane: neleisime, kad Talibano auka taptų ir ES vienybė

G. Landsbergis apie padėtį Afganistane: neleisime, kad Talibano auka taptų ir ES vienybė


Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis nuotoliniu būdu dalyvavo neeilinėje Europos Sąjungos (ES) užsienio reikalų taryboje, kurioje aptarta itin sudėtinga situacija Afganistane, įsigalint Talibanui.


„Turime būti pasiruošę - Talibanui užėmus Kabulą, ES ir tarptautinė bendruomenė susidurs su nauja geopolitine realybe ir naujais iššūkiais. Antra auka po humanitarinės - bus sumažėjusi sąjungininkų vienybė. To negalime leisti. Kaip niekada svarbu išlaikyti transatlantinę vienybę. Kartu su JAV ir kitais mūsų partneriais būtina sutarti dėl tolesnių veiksmų bei būsimų santykių su naująja Talibano dominuojama administracija Afganistane, stengiantis atsverti autoritarinių valstybių įtaką regione", - sakė G. Landsbergis.


Pasak ministro, ES skubiai reikia naujo strateginio požiūrio į išorės migraciją ir ES išorės sienų apsaugą, nes yra didelė tikimybė, kad išaugs migracijos ir pabėgėlių srautai iš Afganistano.


„Viena vertus, turime aktyviai padėti žmonėms, kuriems reikia pagalbos, kita vertus, turime ryžtingai saugoti savo išorės sienas, kai neteisėta migracija yra naudojama kaip politinis ginklas prieš vertybinę ES vykdomą užsienio politiką. Turime būti pasiruošę atremti tokias hibridines atakas", - pabrėžė G. Landsbergis.

REKLAMA


Užsienio reikalų ministro nuomone, Lietuva solidarizuodamasi ir koordinuodama veiksmus su partneriais, yra pasirengusi priimti afganistaniečių vertėjų ir jų šeimos narių.


G. Landsbergis taip pat pabrėžė būtinybę užtikrinti, kad Afganistanas vėl netaptų teroristinių organizacijų prieglobsčiu, taip iš naujo sukeldamas terorizmo grėsmes. Svarbu siųsti aiškią žinią Talibanui, kad jei bus pažeidinėjamos žmogaus, ypač moterų ir mergaičių, teisės, persekiojami žurnalistai, tarptautinė bendruomenė privalės imtis visų priemonių izoliuoti režimą ir užtikrinti atsakomybę už grubius žmogaus teisių pažeidimus.