Teisingumo ministras: e. sveikatos sistema vėliausiai iki trečiadienio turi būti paleista

Teisingumo ministras: e. sveikatos sistema vėliausiai iki trečiadienio turi būti paleista


Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius sako keliantis Registrų centro (RC) vadovui uždavinį vėliausiai iki trečiadienio paleisti šiuo metu neveikiančią e. sveikatos sistemą.


„Keliu direktoriui uždavinį vėliausiai iki trečiadienio ją paleisti. Tiesa, gali būti, kad patys naujausi duomenys laikinai nebus šitoje sistemoje, bet visos įstaigos turi juos savo serveriuose. Tai problema iš esmės kaip ir išnyktų“, – žurnalistams po susitikimo su RC vadovu Sauliumi Urbanavičiumi pirmadienį sakė sveikatos apsaugos ministrą pavaduojantis E. Jankevičius.


Pasak jo, e. sveikatos sistemos nepavyko greitai atkurti dėl to, kad ji neturi papildomų serverių.


„Nebuvo papildomų serverių, todėl e. sveikata neatsistatė taip greitai, kaip Teisingumo ministerijos registrai, kurie per parą ir mažiau pradėjo dirbti. Šitoje vietoje reikėtų reabilituoti direktorių, nes duomenų valdytojas, RC valdytojas turėjo anksčiau pasirūpinti papildomais serveriais. (...) Sveikatos apsaugos ministerija šiais metais biudžete yra numačiusi lėšų šių serverių įsigijimui, buvo atlikti pirkimai, sudarytos su tiekėjais sutartys, tiesiog laukėme įrangos“, – sakė teisingumo ministras.


Registrų centro atstovas spaudai Mindaugas Samkus pirmadienį Eltai sakė, kad e. sveikatos sistemos atkūrimo darbai yra ties paskutiniu žingsniu.


„Registrų centro komanda visą savaitgalį tęsė e. sveikatos sistemos atkūrimo darbus. Šiuo metu esame užstrigę ties paskutiniu atkūrimo žingsniu – sistemos integralumo tikrinimo ir testavimo. Sistema yra didelė, kompleksiška, todėl kiekvienas žingsnis užtrunka“, – sakė M. Samkus.

REKLAMA


Registrų centro sistemos sutriko praėjusį pirmadienį, liepos 20-ąją, kai Vilniuje po praūžusios liūties trūko vamzdis ir buvo užlietos serverinės. Vanduo pateko į Registrų centro Duomenų centro patalpas. Registrų centras teigė, kad didžioji dalis jos teikiamų paslaugų atkurta, tačiau procesai užtruks dėl e. sveikatos sistemos.


M. Ubartas: e. sveikata turėtų priklausyti Valstybinei ligonių kasai


Asociacijos „Infobalt“ vadovas Mindaugas Ubartas sako, kad e. sveikatos sistemą turėtų prižiūrėti Valstybinė ligonių kasa.


„Lietuvoje priskaičiuojame apie 380 sistemų, kurios yra išbarstytos po įvairias įstaigas, turi tarpusavio ryšius, bet yra sumėtytos kur papuolė.  E. sveikata papuolė, kad yra Registrų centre. Tai turėtų būti ne Registrų centro nuosavybė, o ligonių kasų“, – „Žinių radijui“ teigė M. Ubartas.


„Ligonių kasos valdo didžiausią biudžetą, kuris aptarnauja visas ligonines. Turime ydingą praktiką IT sistemą vystyti ES pinigais. Tada prisivystome tokių sistemų, kad jau patys bijome su jomis dirbti, nes, kai būna išleistos, jos jau būna pasenusios“, – tęsė jis.


Susidariusią Registrų centro situaciją asociacijos vadovas įvertino kaip neprofesionalumą.


„Tai yra tos sistemos, kuriomis funkcionuoja mūsų visuomenė. Jos nebuvimas ar atjungimas yra aplaidumas ir neprofesionalumas“, – teigė M. Ubartas.