A. Izgorodinas: šie metai Lietuvos ekonomikai bus kaip amerikietiški kalneliai

A. Izgorodinas: šie metai Lietuvos ekonomikai bus kaip amerikietiški kalneliai


Reaguodamas į viešojoje erdvėje matomas 2023 metų ekonomines prognozes ekonomistas Aleksandras Izgorodinas teigia, kad artėjantys metai susidarys iš dviejų ekonominių etapų. Pirmojo pusmečio metu, pasak jo, Europos Sąjungos (ES) ekonominis atsigavimas turės pozityvų efektą Lietuvos ekonomikai, bet po to ekonominė padėtis prastės.


„Aš manau, kad šie metai Lietuvos ekonomikai bus tam tikra prasme, kaip amerikietiški kalneliai. Ta prasme, kad mes turėsime gerokai geresnį negu visi tikisi pirmąjį šių metų pusmetį. Bet tuo pačiu metu antrą pusmetį turėsime pastebimai prastesnį ekonomikos rezultatą“, – „Žinių radijui“ teigė A. Izgordinas.


Ekonomistas tvirtino, kad šiuo metu Vokietijoje matomas tiek pramonės, tiek prekybos atsigavimas rodo kryptį kuria galimai eis likusi ES. Toks ekonomikos augimas, anot jo, persiduos ir Lietuvai.


„Pirmas pusmetis bus labai geras Lietuvos ekonomikai todėl, kad išankstiniai indikatoriai jau dabar rodo, kad Vokietijos pramonė jau dabar bando spausti atsigavimo mygtuką. Vokietijos pramonės nuotaikos ir prognozės dėl verslo perspektyvų artėjančiam pusmečiui per vakar dieną pakilo į aštuonių mėnesių aukštumas. Vokietijos mažmeninės prekybos įmonių prekybos prognozės pakilo į vienuolikos mėnesių aukštumas“, – tikino jis.

REKLAMA


Visgi, anot A. Izgordino, tiek ES, tiek JAV centriniai bankų šių metų metu nustos kelti bazines palūkanas, kurios naudojamos kaip būdas stabdyti infliacijai. Pasak specialisto, bent jau JAV atžvilgiu, tokio sustabdymo rezultatas yra po trijų ar keturių mėnesių įvykstanti ekonomikos krizė.


„Bet tai neišsilaikys, nes kovo mėnesį JAV centrinis bankas nustos kelti bazines palūkanas. Europos centrinis bankas, tikėtina, nustos bazines palūkanas kelti tik šių metų pabaigoje. JAV ekonomika, jeigu žiūrėsime į istoriją, tai JAV ekonomika patiria krizę ne tada, kai centrinis bankas kelia palūkanas, o praėjus trims ar keturiems mėnesiams po to, kai centrinis bankas nustoja mažinti palūkanas“, – aiškino jis.


Artėjančios vasaros metu JAV įvyksianti krizė, tvirtino ekonomistas, užtikrins prastėjančią ES ir Lietuvos ekonomiką.


„Tai labai tikėtina, kad krizė Amerikoje prasidės ne dabar, o prasidės kažkada vasaros viduryje. Atitinkamai Amerikos ekonomikos kritimas ir vartojimo kritimas nutemps paskui save Europos pramonę, per kur paveiks ir Lietuvos pramonę“, – teigė A. Izgordinas.
  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 28 (2024)

    Savaitė - Nr.: 28 (2024)