L. Kasčiūnas įvertino suabejojusius sprendimu dėl Kaliningrado tranzito: jie siūlo rusišką receptą

L. Kasčiūnas įvertino suabejojusius sprendimu dėl Kaliningrado tranzito: jie siūlo rusišką receptą


Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Laurynas Kasčiūnas stebisi parlamento opozicijoje pasigirdusiais pasvarstymais, esą Lietuva turėjo galimybę priimti sprendimą, kuriuo Rusijai nebūtų buvę įvesti tranzito ribojimai į Kaliningrado sritį. Konservatoriaus teigimu, bet kokios išimtys žudo sankcijas, todėl tokie siūlymai tiesiog puikiai atliepia nuo sankcijų padarinių išsivaduoti siekiančios Rusijos interesus.


„Ką reiškia išimtys? Išimtys nužudo sankcijas. Tai yra esminis dalykas. Rusijos esminis dalykas yra nužudyti sankcijas. Tad dabar ji specialiai kaitina temperatūrą, eskaluoja, kad kažkas nuspręstų padaryti išimtis ir nužudytų pačią sankcijų idėją. Jei kažkas siūlo tokiu keliu eiti, tai jie siūlo rusišką receptą – atšaukti sankcijas.


Paklauskite Rusijos, kas būtų deeskalacija jiems. Jie sakytų atšaukite sankcijas. Tai mes kažkokio patrepsėjimo išsigąstame ir būsime už sankcijų atšaukimo prašymą? Tai nerimta“, – Seime žurnalistams sakė L. Kasčiūnas po trečiadienį vykusio Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdžio.

REKLAMA


„Tai yra ES sankcijų įgyvendinimo mechanizmas ir Lietuva, kaip atsakinga Europos Sąjungos valstybė, kuri visada kalbėjo, kad sankcijų poveikis yra labai svarus atgrasant Rusiją nuo tolimesnių karinių veiksmų, uždedant jai apynasrį ir baudžiant už tai, ką ji daro Ukrainoje... Manau, kad tai privaloma daryti“, – tvirtino politikas.


Savo ruožtu partijos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skernelis tikina, kad Lietuva turėjo ir kitokį pasirinkimą nei, vadovaujantis ES sprendimais, įgyvendinti Rusijos pyktį iššaukusius kai kurių produktų tranzito ribojimus per Lietuvą į Kaliningrado sritį.


„Lietuva turėjo pasirinkimą prieš priimant sprendimus. Kitokį pasirinkimą, bet pasirinko tokį kelią“, – trečiadienį sake ekspremjeras.


Pasak jo, ir šiuo atveju reikėjo įvertinti kokias pasekmes priimti sprendimai turės Lietuvos saugumui.


„Kiekvienu atveju kai svarstomi sankcijų paketai valstybės numato tam tikras grėsmes – konkrečiai kas gali būti, kaip gali būti tai panaudota atsakant į sankcijas prieš konkrečią valstybę. Lietuva tai turėjo vertinti... Galbūt ir įvertino – esame drąsi šalis ir tokį sprendimą priėmėme“, – sakė ekspremjeras.

REKLAMA


Visgi dabar prašyti išimties dėl atsiradusių apribojimų S. Skvernelio nuomone nereikėtų.


„Aš nemanau, kad dabar reikėtų keisti. Mes išgirdome kokiais motyvais buvo sprendimai priimti. Mano galva, kad sankcijos, kurios taikomos, turi būti paveikios (...) Tai kas šiandien yra ribojama pervežti iš Rusijos teritorijos į Rusijos teritoriją tranzitu, ar tai tikrai yra skausmingos sankcijos? Ar jos buvo vertos to, kokią reakciją išsaukia“, – klausimus kėlė S. Skvernelis, visgi pripažindamas, kad priimti sprendimai atitinka ES teisę.
  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 48 (2023)

    Savaitė - Nr.: 48 (2023)