Atidaroma Rokiškio dvaro meno kolekciją pristatanti paroda

Atidaroma Rokiškio dvaro meno kolekciją pristatanti paroda


Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, bendradarbiaudami su Rokiškio krašto muziejumi, ketvirtadienį Vilniaus paveikslų galerijoje atidaro parodą „Uždegta Monmartro ugnies: Rokiškio dvaro meno kolekcija", kurioje pirmą kartą kaip visuma bus eksponuojamos dvaro vertybės, saugomos Rokiškyje ir Kaune.


Parodos kolekcijos pagrindą suformavo grafas Konstantinas Tyzenhauzas (1786-1853), Pastovyse (dab. Baltarusijos teritorija) įkūręs paveikslų galeriją ir ornitologijos kabinetą. Jis savo meno kolekciją surinko buvodamas užsienyje įvairiais laikotarpiais. Konstantino žentas istorikas Aleksandras Pšezdzieckis (1814-1871) rašė, kad K. Tyzenhauzas kūrinius rinkęs „net degant pabūklų ugniai Monmartre, Paryžiuje". Galima sakyti, jog ši parodos leitmotyvu tapusi frazė buvo pranašiška, nes greitai Monmartrą pamėgo ir išgarsino meninė inteligentija. Su Prancūzija K. Tyzenhauzą siejo tai, kad jis dalyvavo 1812 m. kare, baigęs tarnybą kurį laiką ten gyveno.


Didelę parodoje eksponuojamos kolekcijos dalį sudaro italų, flamandų, prancūzų, vokiečių dailininkų tapybos darbai. Minėtini dailininkai yra Guido Cagnacci, Antoine Mirou, Abrahamas van Diepenbeeckas, Salvatoras Rosa ir kt. Su Lietuva susijusių autorių kontekste pirmiausia išskirtini paties grafo K. Tyzenhauzo piešiniai ir akvarelės, jo mokytojo Aleksandro Orlovskio piešiniai ir litografijos. Grafai taip pat turėjo gausius „Vilniaus albumo" litografijų, Lenkijos-Lietuvos valdovų antkapinių paminklų vaizdų rinkinius.

REKLAMA


Parodoje išryškinamos dvi garsios grafų moterys - Sofija Tyzenhauzaitė de Šuazel-Gufjė ir Marija Tyzenhauzaitė-Pšezdzieckienė, kurių talentas ir geri darbai atsiskleidė įvairiuose baruose. Parodą papildo kasdienio dvaro gyvenimo liudytojai - knygos, grafaičių piešiniai ir akvarelės, aksesuarai.


Paskutinių Rokiškio šeimininkų grafų Pšezdzieckių pomėgį fotografuoti rodo gausus mėgėjiškų nuotraukų rinkinys, o dvaro tarnautojų išsaugota drabužių kolekcija bus galima pasigrožėti filmuotoje medžiagoje.