Baiba Skurstene-Serdiukė: pagrindinis balso stygų vaistas – vanduo

Baiba Skurstene-Serdiukė: pagrindinis balso stygų vaistas – vanduo


Pavasaris – palankus laikas prarasti balsą. Tačiau ne visada galime kaltinti pavasarėjantį vėją ar ne vietoje sukeltą skersvėjį. Balso stygos gali lygiai taip pat pavargti, o tada teks atsisveikinti kelioms dienoms su balsu, vienu pagrindiniu darbo įrankiu.


Perdėtas saugojimas sumažina atsparumą


Ankstyvas pavasaris – pavojingiausias laikas, kai mūsų imuninė sistema yra pati silpniausia. Tam, kad nekamuotų įvairios peršalimo ligos, reikėtų aktyviai grūdinti organizmą. Tad ilgus metus galiojusią taisyklę, kad gerklę reikia saugoti, aprišus šaliku, reikėtų taikyti atsargiai.


„Anksčiau ir aš lygiai taip pat visada saugodavau gerklę šaliku, o dabar stengiuosi kaip tik grūdinti. Kuo mes labiau saugome, tuo labiau rizikuojame, kad būsime neatsparūs temperatūrų kaitai. Juolab, kad naujausi medicinos tyrimai įrodo, kad pirmas vaistas suskaudus gerklei – porcija ledų. Ledai ar šaltas gėrimas numalšina skausmą, palengvina ligos simptomus“, – teigia vokalo pedagogė ir atlikėja Baiba Skurstene-Serdiukė.

Peršalimas ar tiesiog pavargusios balso stygos?

REKLAMA


Dažnas žmogus, gerklės skausmą ir pervargusias balso stygas vadina vienu – gerklės skausmu. Tačiau užkimimas gali būti visai nesusiejęs su virusais, o tiesiog neatsargus elgesys su balsu. Jei kamuoja užkimimas, gerai pagalvokite, ką veikėte vakar: ar neteko ilgiau nei kelias valandas be pertraukos kalbėti garsiu tonu, ar nebuvote vietoje, kur garsiai skambėjo muzika?


„Pertempti balso stygas yra iš tiesų lengva. Labai daug priklauso ir nuo aplinkos, kurioje esate. Mums, atlikėjams, dažnai koncertų metu tenka susidurti su efektui sukurti naudojamais dūmais, kurie stipriai džiovina balso stygas. Būna situacijų, kai atlikusi vieną dainą jaučiu, kad balsas kimsta.


Dabar madinga švenčiant gimtadienį uždegti ugnies fontaną, bet jis sukelia taip labai daug dūmų, kurie džiovina ir kenkia.


Lygiai taip pat veikia ir tabako gaminių dūmai. Dabar yra atsiradusios bedūmės alternatyvos, kurios mažiau veikia balso stygas ir leidžia labiau saugoti balsą. Bet kokiu atveju, kas per daug, tas kenkia“, – teigia atlikėja.

REKLAMA


Pagrindinis vaistas – vanduo


Jei ryte prabudote su prikimusiu balsu, tai pirmiausia turite suteikti organizmui ramybę: vengti garsiai šnekėti, neklausyti garsiai muzikos važiuodami automobiliu, nes tai sukelia dar didesnę balso stygų vibraciją, o svarbiausia – gerti daug vandens.


„Karšti gėrimai padeda skaudančiai gerklei, o balso stygoms – vanduo. Šis mūsų organas yra paskutinis, kurį pasiekia skysčiai. Norint sumažinti užkimimą, reikia, kad balso stygos atgautų savo elastingumą bei sumažinti jų paburkimą. Tad gerkite daugiau nei įprastai vandens, naudokite aliejinio pagrindo preparatus ir, žinoma, ilsėkitės arba bent kas 45 min. kalbėjimo darykite pertrauką, kurios metu pailsinkite balso stygas“, – teigia profesionali vokalo mokytoja.  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 15 (2024)

    Savaitė - Nr.: 15 (2024)