Tendencijos darbo rinkoje keičiasi: dabar stabilesnio darbo dairosi ir jauni darbuotojai

Tendencijos darbo rinkoje keičiasi: dabar stabilesnio darbo dairosi ir jauni darbuotojai


Nors jaunimas vis dar nepakantus sunkesniam darbui, kopti karjeros laiptais nori greičiau su atitinkamai augančiu atlyginimu, tačiau tendencija, kad jaunoji karta linkusi keisti darbus dažniau nei vyresnio amžiaus darbuotojai, šiek tiek lėteja, pastebi specialistai ir gamybininkai. Įtaką tam daro ir per pasaulį besiritanti infliacija.


JAV darbo statistikos biuro duomenimis, 20-24 m. amžiaus darbuotojai darbą keičia kas 1,3 metus, kai 35-44 m. specialistai tą daro vidutiniškai kas 4,9 metus. Šiuo metu į darbo rinką įsiliejanti Z karta (25 m. amžiaus ir jaunesni) yra labiausiai nusiteikusi svarstyti galimybę susirasti stabilesnį darbą (32 proc. respondentų) – 2 kartus daugiau nei 42-57 m. amžiaus X kartos atstovų (15 proc.), teigiama socialinio tinklo „LinkedIn“ George Andres apžvalgoje.


Apklausus 11 tūkst. JAV darbuotojų taip pat paaiškėjo, kad Z kartos atstovai labiau nei kitos amžiaus grupės yra nusiteikusios taikyti ir kitas priemones, siekiant įveikti juos pirmą kartą užklupusį sunkmetį: mažinti išlaidas ir taupyti (78 proc.), dirbti sunkiau ir ilgesnes valandas (34 proc.) ar net imtis antro darbo (30 proc.).

REKLAMA


Ieško tinkamos pozicijos


Pasak apie 1,5 tūkst. darbuotojų, iš kurių didžioji dalis dirba gamyboje, turinčios duonos, užkandžių ir šaldytos produkcijos gamintojos „Mantinga“ personalo direktorės Nijolės Daukšienės, jaunų darbuotojų kaita įmonėje yra 2-3 kartus didesnė nei vyresnių.


„Bendra darbuotojų kaita paskutiniu metu yra 30 proc., tačiau tarp 20-25 m. amžiaus darbuotojų gali būti ir dvigubai didesnė. Vis dėlto tarp jaunų specialistų turime begalę gražių pavyzdžių, kai ateina itin motyvuoti, nusiteikę augti ir dirbti vienoje įmonėje bent 5-rius metus darbuotojai. Kartu pastebime, kad ypač jaunimas šiuo metu yra nepakantus sunkesniam darbui, jis nori kur kas greičiau siekti karjeros ir iškart gauti didesnį atlygį“, – sako N. Daukšienė.


Personalo valdymo paslaugų bendrovės „CVO Recruitment“ Komandos vadovės Rugilės Radzinauskienės teigimu, jaunesni žmonės išties dažniau keičia darbą.


„Baigę studijas bei atlikę praktiką, jauni specialistai ima ieškoti sau tinkamiausios pozicijos, srities, įmonės, todėl stengiasi išbandyti įvairius variantus, kol atranda sau tinkamiausią. O tuo tarpu vyresni darbuotojai, kurie yra atradę savo mėgstamą sritį, taip dažnai „nebešokinėja“ per skirtingas pozicijas. Žinoma, pasitaiko įvairių atvejų“, – teigia R. Radzinauskienė.

REKLAMA


Darbuotojų kaitą lemia sezoniškumas


„Mantinga“ duomenimis, šiuo metu gamyboje dirbančių specialistų kaita įmonėje per pastaruosius 4 metus mažėjo daugiau nei 10 proc. punktų. Pasak N. Daukšienės, įprastai šaltasis metų sezonas gamybos sektoriuje yra stabiliausias.


„Darbuotojų kaitos statistiką seku jau gerą dešimtmetį – patys stabiliausi mėnesiai gamybinėje įmonėje būna lapkritis, gruodis ir dažniausiai sausis. Būtent šiuo laikotarpiu darbuotojų kaita būna itin minimali, kai kuriomis savaitėmis netgi nulinė. Šylant orams darbuotojų kaita išauga, be to, kaitos rodiklius pakoreguoja vasaros metu darbuotojų gretas papildantys paskutinių klasių, jau pilnametystės sulaukusių, moksleivių gretos, taip pat studentai, norintys vasarą atlikti praktiką“, – komentuoja N. Daukšienė.


Pašnekovės teigimu, dažniausiai darbas keičiamas dėl asmeninių priežasčių – pasikeitus gyvenamajai vietai, radus kitą darbą atsisakoma pamaininio darbo gamyboje, nusprendus išvykti į užsienį.


Lietuvoje darbo rinka būna aktyvi ištisus metus, tačiau tendencijas skirtinguose verslo sektoriuose gali diktuoti veiklos specifika: pavyzdžiui, sezoniniai darbai priklauso ne tik nuo orų, bet ir nuo švenčių, sako R. Radzinauskienė.


Vertinami ilgamečiai darbuotojai


Dėl darbuotojų kaitos itin vertinami ilgamečiai, darbdaviui lojalūs darbuotojai. Pasak N. Daukšienės, „Mantinga“ daugiau nei 250 darbuotojų dirba 10 metų ir ilgiau.„Ilgamečiai darbuotojai gamyboje yra itin vertinami, nes profesionalūs darbuotojai savo darbo mokosi ne vienerius metus, jie yra atsakingi, patikimi. O gamyba yra kaip gyvas organizmas – procesai gali sustoti ir dėl vienos klaidos. Be to, ilgamečiai darbuotojai gali savo žinias perduoti naujokams, padėti juos įvesti į darbą, todėl yra svarbūs ir kaip įmonės atstovai“, – dalijasi pašnekovė.


Jai pritaria ir R. Radzinauskienė – kelių ar net keliolikos metų patirtį sukaupę darbuotojai geba greitai ir efektyviai atlikti užduotis, prisiimti daugiau atsakomybių ir gali tapti itin stipriais specialistais.


„Tikrai nemažai atvejų, kai ilgametė patirtis siejasi ir su karjera toje pačioje įmonėje – atėję dirbti kaip specialistai užauga stiprūs, kompaniją ir jos procesus išmanantys vadovai“, – sako „CVO Recruitment“ komandos vadovė.  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 22 (2023)

    Savaitė - Nr.: 22 (2023)

Daugiau >>

Daugiau >>