Šlapimo nelaikymas: geros žinios apie kompensuojamąsias priemones

Šlapimo nelaikymas: geros žinios apie kompensuojamąsias priemones


Slaugote šlapimo nelaikantį šeimos narį, kuris neišsiverčia be šlapimą sugeriančių priemonių? Šeimoje turite artimą vyrą, kuriam po prostatos operacijos praverstų įklotai? Galbūt tyliai kenčiate nevalingą šlapimo ištekėjimą ir bijote kreiptis pagalbos? Svarbu žinoti, kad tokiais atvejais gydytojui diagnozavus šlapimo nelaikymą, galima tikėtis kompensuojamųjų sauskelnių, įklotų, vienkartinių paklodžių.


Iki praėjusių metų vasaros šios priemonės buvo kompensuojamos tik tokiems pacientams, kuriems šlapimo nelaikymas išsivystė dėl išsėtinės sklerozės, insulto, traumų, cerebrinio paralyžiaus, įskilo stuburo, arba tiems, kuriems buvo nustatytas nuolatinės slaugos poreikis. Kitiems teko sukti galvas, kaip savarankiškai išgalėti apsirūpinti reikiamomis priemonėmis.


Dvi geros žinios


Nuo 2018 m. liepos 1 d. šlapimą ir (arba) išmatas sugeriančios priemonės gali būti skiriamos visiems pacientams, kuriems diagnozuotas vidutinio arba sunkaus laipsnio šlapimo nelaikymas ir (arba) išmatų nelaikymas. Tiesa, esant lengvam šlapimo nelaikymui kompensuojamosios priemonės nepriklauso, o nustačius vidutinį šlapimo nelaikymą, kompensuojami tik įklotai.

REKLAMA


Kita gera žinia, kad dabar sunkų šlapimo nelaikymą patiriantiems pacientams kompensuojama daugiau sauskelnių – vietoje 30 vnt. per mėn. skiriama 45 vnt. sauskelnių. Jeigu pacientui diagnozuojamas ir išmatų nelaikymas, jam priklauso dar 45 vnt. sauskelnių. Taigi ir šlapimo, ir išmatų nelaikantiems pacientams per mėn. įmanoma gauti 90 vnt. sauskelnių.


Kur kreiptis?


Pirmiausia reikia kreiptis į bendrosios praktikos gydytoją (šeimos gydytoją), vidaus ligų ar vaikų ligų gydytoją. Šis, įvertinęs šlapimo arba išmatų nelaikymo sutrikimo rizikos veiksnius ir laipsnį, turi diagnozuoti sutrikimą ir išrašyti receptą kompensuojamosioms priemonėms gauti. Jei reikia
ištirti nuodugniau, šeimos gydytojas gali siųsti patvirtinti diagnozę pas gydytoją specialistą (pvz., ginekologą, urologą).


Gydytojui nustačius šlapimo ir (arba) išmatų nelaikymą, per mėnesį galima gauti tokių kompensuojamųjų priemonių:

• esant vidutiniam šlapimo nelaikymui – 60 vnt. įklotų, kurių sugeriamumas nuo 300 ml;
• esant sunkiam šlapimo nelaikymui – 45 vnt. sauskelnių;
• esant išmatų nelaikymui – 45 vnt. sauskelnių.

REKLAMA


Kokias sauskelnes naudoti?


Labai svarbu pasirinkti patikimas ir odos sveikatą užtikrinti padedančias sauskelnes. Švedų gamintojo TENA sauskelnės yra patikrintos dermatologų, patogios, paprastai naudojamos, pagamintos iš minkštos, orui laidžios medžiagos. Jos ne tik greitai sugeria šlapimą ir „užrakina“ jį viduje, bet ir puikiai apsaugo nuo pratekėjimo, neleidžia atsirasti nemaloniam kvapui.


Lovoje gulintiems, mažai judantiems ligoniams rekomenduojama naudoti anatomines sauskelnes „TENA Slip“, užsegamas lipdukais šonuose. Aktyviems, vaikščioti galintiems pacientams idealiai tinka kelnaičių tipo sauskelnės „TENA Pants“, dėvimos kaip įprasti apatiniai.


Sauskelnių dydį geriausia parinkti pagal paciento nešiojamų drabužių dydį: S, M, L, XL. Jei šlapimo nelaikymas vidutinis ar sunkus, patariama rinktis „Plus“ (6 lašelių) sugeriamumo arba „Super“ (7 lašelių) sugeriamumo sauskelnes.


Daugiau informacijos apie šlapimo nelaikymą ir kaip spręsti higienos nepatogumus rasite interneto svetainėje www.tena.lt.


Informacija parengta pagal LR sveikatos ministro įsakymus Nr. V-1508 ir Nr. V-871.  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 08 (2024)

    Savaitė - Nr.: 08 (2024)