Pirmą kartą pasaulyje JAV chirurgai persodino kiaulės inkstą gyvam pacientui

Pirmą kartą pasaulyje JAV chirurgai persodino kiaulės inkstą gyvam pacientui


JAV chirurgų komanda pirmą kartą gyvam pacientui sėkmingai persodino genetiškai modifikuotą kiaulės inkstą, pranešė JAV ligoninė.


Keturias valandas trukusi operacija šeštadienį buvo atlikta 62 metų vyrui, kenčiančiam nuo paskutinės stadijos inkstų ligos, pranešė Masačusetso bendroji ligoninė (MGH). „Procedūra žymi svarbų etapą, siekiant suteikti pacientams lengviau prieinamus organus“, – sakoma ligoninės pranešime.


Organų trūkumas yra nuolatinė problema visame pasaulyje. Pasak Bostono ligoninės, vien MGH laukiančiųjų inksto transplantacijos sąraše yra daugiau nei 1 400 pacientų. „Tikimės, kad šis transplantacijos metodas suteiks išsigelbėjimą milijonams pacientų visame pasaulyje, kenčiančių inkstų nepakankamumą“, – sakė dr. Tatsuo Kawai, operaciją atlikusios komandos narys.Ligoninė pranešė, kad transplantacijai panaudotas kiaulės inkstas buvo genetiškai modifikuotas, kad būtų pašalinti kenksmingi kiaulių genai ir pridėti tam tikri žmogaus genai. Ligoninė pranešė, kad pacientas Richardas Slaymanas iš Veimuto Masačusetso valstijoje sveiksta ligoninėje ir tikimasi, kad netrukus bus išrašytas.


2018 m. šiam pacientui, sergančiam 2-ojo tipo cukriniu diabetu ir hipertenzija, buvo persodintas žmogaus inkstas, tačiau po penkerių metų jis nustojo funkcionuoti ir jam buvo atliekama dializė. R. Slaymanas sakė sutikęs, kad jam būtų persodintas kiaulės inkstas, nes tai buvo ne tik būdas jam padėti, bet ir „būdas suteikti viltį tūkstančiams žmonių, kuriems reikia transplantacijos, kad išgyventų“.R. Slaymanas yra juodaodis, tad ligoninė mano, jog procedūra gali būti ypač naudinga etninėms mažumoms, kurių atstovai itin dažnai serga inkstų ligomis.


Organų persodinimas iš vienos rūšies į kitą yra besiplėtojanti sritis, žinoma kaip ksenotransplantacija. Kiaulių inkstai anksčiau buvo persodinti pacientams, patyrusiems smegenų mirtį, tačiau R. Slaymanas yra pirmasis gyvas žmogus, gavęs kiaulės inkstą.  Neseniai Jungtinėse Valstijose dviem pacientams buvo persodintos kiaulių širdys, tačiau abu išgyveno mažiau nei du mėnesius.


AFP inf.  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 16 (2024)

    Savaitė - Nr.: 16 (2024)