Išsvajotos atostogos: kaip jas planuoti, kad piniginė padėkotų

Išsvajotos atostogos: kaip jas planuoti, kad piniginė padėkotų


Ilgiau nei pusę metų trunkantys antrojo karantino suvaržymai gerokai išvargino visus, tad prasidėjusi vasara masina atostogomis ir poilsiu. „Swedbank“ Finansų instituto užsakymu atliktas tyrimas parodė, kad gyventojų dalis, atostogoms taupančių iš anksto, sumažėjo. Visgi atostogų finansinis planavimas yra labai svarbus veiksnys siekiant, kad atostogos būtų sklandžios, o joms pasibaigus jūsų piniginės neištiktų bankrotas, sako Jūratė Cvilikienė, „Swedbank“ Finansų instituto vadovė.


Tikslas – atostogos be finansinių pagirių


Nesvarbu, atostogausite Lietuvoje ar užsienio šalyje – planuoti atostogų finansus tiesiog būtina. Dar geriau, jei turite tokią galimybę, išlaidas paskirstykite per tam tikrą laiką. Pavyzdžiui, jei ketinate keliauti į užsienį, vieną mėnesį įsigykite bilietus, kitą – susimokėkite už viešbučio kambarį ar apartamentus.


Tai tikrai nereiškia, kad atostogaujant Lietuvoje planavimo ar išlaidų paskirstymo per laiką


reikia mažiau, nes nereikės pirkti lėktuvo bilietų. Tiek keliaujant Lietuvoje, tiek į užsienį kainuos apgyvendinimas, transportas, turėsite kasdienių išlaidų, ir jos greičiausiai bus didesnės nei įprasta ne atostogų metu. Juk norėsis pasilepinti tiek restoranų ir kavinių maistu ir gėrimais, tiek įvairiomis pramogomis.

REKLAMA


Todėl skirkite laiko atostogų biudžetui susiplanuoti. Įsivertinkite, kiek jums atsieis transportas iki atostogų lokacijos ir joje, kiek kainuos nakvynė, taip pat nusimatykite, kiek galite skirti maistui ir pramogoms.


Visada numatykite ir neplanuotas išlaidas, kurios gali siekti iki 10 proc. suplanuoto atostogų biudžeto – galbūt negalėsite atsispirti pasiplaukiojimui jachta ar vizitui į vandens pramogų parką.


Jei nesate tikri, ar galite finansiškai sau leisti atostogas, kruopščiai planuodami ir skaičiuodami galite pamatyti, kad horizonte – visai malonios prognozės. Nesibaiminkite, kad gali tekti leistis į kompromisus dėl atostogų trukmės, pramogų gausos, maitinimosi kavinėse − atostogų biudžetas padės racionaliai įsivertinti, ką galite sau leisti, kad po atostogų neištiktų finansinės pagirios.


Taupykite pagal pajamų periodiškumą


Kai jau turite atostogų biudžetą, nesunku suskaičiuoti, kiek iki jų gali tekti atsidėti taupymui, kad per trumpą laikotarpį netektų patirti itin didelių išlaidų, galinčių išbalansuoti asmeninius finansus.

REKLAMA


Suplanuotą atostogų išlaidų dydį paprasčiausia paskirstyti į tiek dalių, kiek mėnesių liko iki suplanuotų atostogų – tai padės periodiškai atsidėti po fiksuotą sumą taupymui. Jei pajamas gaunate kas dvi savaites, taupymo periodiškumą tankinkite ir pritaikykite prie pajamų grafiko – atostogoms numatytą sumą atsidėkite vos gavę atlyginimą.


Tai padės sumažinti finansinę įtampą ir užtikrinti, kad atostogų ramybės netrukdys stresas dėl sąskaitų, kurias teks sumokėti grįžus iš atostogų, bei sąskaitos likučio, tirpstančio greičiau nei laikas iki kito atlyginimo.


Išlikite lankstūs


Atostogų bei jų finansų planavimas kartais pareikalauja lankstumo. Mūsų norai – neriboti, o štai gaunamos pajamos turi labai aiškias ribas. Tad labai svarbu, kad planuojamos atostogų išlaidos atitiktų jūsų pajamas.


Sudarėte atostogų biudžetą ir pastebėjote, kad jis kelia abejonių, ar gaunamų pajamų pakaks ir atostogoms, ir įprastoms būtinosioms išlaidoms būstui, maistui bei kitkam?


Pagalvokite apie pigesnį apgyvendinimo paslaugų variantą, sugalvokite alternatyvų numatytai atostogų krypčiai, apsvarstykite galimybę rečiau valgyti restoranuose ir dažniau gamintis patiems. Geram poilsiui svarbi ne tik atostogų lokacija, bet ir ramybė dėl finansinių ar kitų klausimų.


Pandemija dar nesibaigė


2020 m. prasidėjusi koronaviruso pandemija visiškai sutrikdė mūsų įprastą atostogų ir kelionių ritmą, o grįžus galimybei keliauti tiek šalies viduje, tiek į užsienį turime planuoti ir domėtis daugiau nei įprasta. Tai svarbu ir siekiant išvengti finansinių nuostolių.Taigi, jei šią vasarą susiruošėte kelionei į užsienį, būtinai išsiaiškinkite, kokios sąlygos ir ribojimai galioja numatytoje šalyje. Būtų tikrai nuostolinga atvykti į atostogų vietą ir sužinoti, kad, pavyzdžiui, 10 dienų arba visą numatytą atostogų laiką iš Lietuvos atvykusiems turistams taikoma saviizoliacija.


Be to, sekite informaciją ir dėl izoliavimosi būtinybės jau grįžus iš kelionės į Lietuvą – 10 ar 14 neplanuotų dienų užsidarius namuose gali pradanginti visas kelionėje sukauptas geras emocijas.


Kelionių draudimas – ir nuo COVID-19


Per atostogas užsienyje mažiausiai norisi neplanuotų medicininių, kelionės sutrikimų, pavyzdžiui, atšaukto ar vėluojančio skrydžio, išlaidų, praradimų dėl pamesto bagažo ar pasidarbavus ilgapirščiams. Remiantis „Swedbank“ duomenimis, vidutinės neplanuotos vieno keliautojo išlaidos sudaro daugiau nei 400 eurų.


Siekiant išvengti vagysčių svečioje šalyje, patartina su savimi nešiotis ir atsiskaitinėti banko kortele, tačiau tai daryti atsakingai – visada atsiskaityti kortele pačiam, neviešinti PIN kodo. Taip pat patartina nelaikyti visų svarbių ir vertingų daiktų, tokių, kaip mokėjimo kortelės, asmens dokumentai ar grynieji pinigai, vienoje vietoje.


Vis dėlto, ne nuo visų galimų neplanuotų išlaidų galima apsisaugoti tiesiog atsargiau elgiantis, todėl verta pagalvoti apie kelionės draudimą. Be to, keliaujant į užsienį patartina rinktis ir apsaugą nuo COVID-19.


Pavyzdžiui, „Swedbank“ draudimas draudžiamojo įvykio atveju padengs medicininės pagalbos išlaidas, susirgus COVID-19 ir užsienyje prireikus medicininės pagalbos. Draudimas taip pat galios, jei teks atšaukti kelionę, prieš ją susirgus COVID-19 arba turėjus kontaktą su asmeniu, sergančiu COVID-19, ir dėl to turėjus izoliuotis (karantinuotis).  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 22 (2023)

    Savaitė - Nr.: 22 (2023)

Daugiau >>

Daugiau >>