Dėl gausaus sniego – kastuvai į rankas: ką numato taisyklės ir kaip valant sniegą tausoti sveikatą

Dėl gausaus sniego – kastuvai į rankas: ką numato taisyklės ir kaip valant sniegą tausoti sveikatą


Didžiojoje dalyje Lietuvos snygis daugelį kiemų užklojo storu sniego sluoksniu, kastuvus teko prisiminti ne tik nuosavų namų, bet ir daugiabučių gyventojams. Tokią „mankštą“ diktuoja ne tik bendruomeniškumas, bet ir taisyklės.


Štai pavyzdžiui Vilniaus rajono savivaldybės tvarkymo ir švaros taisyklės numato bendruosius ir specialiuosius tvarkymo ir švaros reikalavimus, taikomus fiziniams ir juridiniams asmenims jiems įstatymų nustatyta tvarka priskirtose teritorijose bei bendrojo naudojimo teritorijose Vilniaus rajone.


Priskirtose teritorijose asmenys privalo tvarkyti savo sklypą, rūpintis jo estetiniu vaizdu ir prižiūrėti taip, kad nepakenktų tretiems asmenims. Turi rinkti šiukšles, valyti sąnašas, šienauti, tvarkyti želdinius, surinkti nukritusias šakas, statybinies ir kitas atliekas išvežti į tam skirtas vietas.


Jeigu pastatas ar sklypas priklauso keliems asmenims, prižiūrimos teritorijos tvarkymas priklauso visiems proporcingai pagal valdomą pastato ar sklypo dalį. Nesant paskirstymo, atsakomybė tenka visiems asmenims solidariai.

REKLAMA


Jeigu asmenys neturi galimybių tvarkyti priskirtų teritorijų, jie privalo sudaryti sutartį su tas paslaugas teikiančia įmone ar fiziniu asmeniu.


Susipažinti su visomis tvarkymo ir švaros taisyklėmis galima čia: https://gofile.io/d/zfFK8P


Vaistininkai perspėja nepersistengti


„Eurovaistinės" vaistininkai sako, kad sniego kasimas – tikra treniruotė, tačiau įspėja net ir reguliariai sportuojantiems nesistengti jo nukasti vienu ypu.


Sniego dangos storis kai kuriose šalies vietose jau siekia net 30 centimetrų, todėl prireikus išvažiuoti ar nueiti daugeliui visų pirma tenka padirbėti jį nukasant.


Vaistininkė Jelena Deksnienė sako, kad fiziškai aktyviai gyvenantiems žmonėms sveikatos problemų dėl sniego kasimo neturėtų kilti, tačiau atidesni turėtų būti senjorai, stuburo išvaržas turintys žmonės bei tie, kurie retai sportuoja ar apskritai skundžiasi nugaros skausmais.

REKLAMA


„Sniego kasimas yra tikrai nemažas fizinis krūvis, todėl pirmiausia svarbu nesiplėšyti ir nesistengti viso sniego nukasti iškart, pasirinkti mažesnį kastuvą, verčiau tai daryti trumpiau ir kelis kartus", – pataria vaistininkė ir priduria, kad taip pat nereikėtų stengtis iškart nukasti didelių plotų, o pradėti tik nuo tų vietų, kurios tikrai svarbios.


Vis dėlto siekiant išvengti traumų ir raumenų skausmų, išeinant ilgesniam laikui padirbėti į lauką, vaistininkės teigimu, naudinga prieš tai truputį apšilti, o nukasus sniegą padaryti tempimo pratimus – tai padės išvengti traumų. „Kasti sniegą tikrai reikia, tai fizinis aktyvumas, kuris labai naudingas, ypač dabar, karantino metu, kai daugiau laiko leidžiame namuose. Kitaip tariant sniego kasimas yra lyg priverstinis sportas, tačiau svarbu būti atsargiems, jį suskirstyti mažomis dozėmis ir nepamiršti daryti poilsio pertraukėlių", – sako J. Deksnienė.


Vaistininkai sako, kad po tokių snieguotų dienų dažnai sulaukia klientų, kurie ateina į vaistinę ieškodami priemonių padėsiančių įveikti nugaros skausmus. Tokiu atveju dažnai pasitelkiami šildantys pleistrai ar įvairūs tepalai bei geliai. Vis dėlto, jeigu jie nepadeda įveikti skausmo, gali prireikti ir gydytojo pagalbos.


Tokiu oru vaistininkai primena einant į lauką pasirinkti tinkamą avalynę, kuri nebūti slidi, taip pat sluoksniuoti drabužius ir verčiau apsirengti mažiau bei tik prireikus užsimesti papildomą sluoksnį.Tebesitęsiant snygiui svarbu atidžiai planuoti keliones ir verčiau pasilikti daugiau laiko įprastam maršrutui įveikti, kad netektų skubėti. Vaistininkai snieguotomis dienomis pataria vengti pasivaikščiojimų parkuose ir po dideliais medžiais.


Draudikai pataria pasirūpinti stogais


Žiemai stebinant neįprastu sniego gausumu, pastarąją savaitę draudikai fiksuoja gerokai išaugusį žalų gyventojų turtui skaičių. Specialistai prognozuoja, kad šiomis dienomis šalį užklupus snygiui, nuostolių gyvenantys nuosavuose namuose patirs ir dar daugiau. Gyventojai raginami rūpintis savo nuosavybės, asmeniniu bei aplinkinių saugumu ir reguliariai valyti namų stogus, mat čia besikaupiantis sniegas gali lemti tūkstantinius nuostolius.


Draudimo bendrovės ERGO Turto žalų administravimo skyriaus vadovo Mindaugo Ratkevičiaus teigimu, pastarąją savaitę dėl anksčiau iškritusio ir laiku nenuvalyto drėgno ir sunkaus sniego į draudikus kreipėsi dėl jo nukentėję gyvenamųjų namų savininkai.


„Ant pastatų stogų susikaupęs didelis svoris lėmė nemenkus nuostolius. Šalyje praėjusią savaitę užfiksavome įvykių, kuomet sniego sluoksnis pažeidė namų stogus ar šiltnamius. Vidutiniškai toks, iš pažiūros nepavojingas kritulių sluoksnis gyventojui atneša iki 2 tūkstančių eurų nuostolių. O dabartinėmis dienomis, kai snygis šalyje itin stiprus, jo padariniai gali būti gerokai didesni", – perspėja M. Ratkevičius.


Pasak draudiko atstovo, praėjusią savaitę fiksuoti ir gyventojams dėl šalčio trūkę langų stiklo paketai.


„Kitas svarbus gausiai iškrentančio sniego išbandymas laukia automobilių savininkų. Statydami automobilius po nuožulniais stogais, jie rizikuoja, jog sniego ar ledo luitai užkris ant jų transporto priemonės – tokias žalas fiksuojame kiekvieną žiemą, iškritus gausesniam sniegui. Pastarosiomis dienomis jų rizika itin didelė", – teigia draudimo ekspertas.


Draudikai primena, kad šąlant orams ir gyventojams intensyviau šildant namus, tradiciškai atsiskleidžia ir tikrieji netinkamų šildymo sistemų pavojai: „Pastaruoju metu gerokai dažniau kyla ir gaisrai, kurių priežastimi dažniausiai tampa krosnių, židinių bei dūmtraukių įrengimo ir eksploatavimo taisyklių pažeidimai, netvarkinga elektros instaliacija, neatsargus elektros prietaisų naudojimas. Vien praėjusią savaitę užfiksavome 5 tokias nelaimes", – priduria M. Ratkevičius.