Hortenzijų genėjimas – be didelio vargo

Hortenzijų genėjimas – be didelio vargo


Dar artėjant kalendoriniam pavasariui jau pasipila klausimai, kada ir kaip genėti daugelio širdis pavergusias hortenzijas. Feisbuko grupės „Hortenzijų mylėtojų klubas“ įkūrėja Lina Malakauskienė tik patvirtina, kad pavasario pradžioje tai yra vienas svarbesnių darbų sodo želdynuose.


Meilė Taraškevičienė


Lietuvoje populiariausios 3 hortenzijų rūšys: šluotelinės, didžialapės ir šviesiosios, dar vadinamos senovinėmis. Pastarosios nuo seno augintos mūsų močiučių prie namų, dvaruose ir parkuose. Kiek rečiau mūsų sodybose sodinamos ąžuolalapės, šiurkščiosios, vijoklinės hortenzijos.


Pastaraisiais metais populiarumo rekordininkėmis tampa šluotelinės hortenzijos. Jų yra be galo daug veislių, besiskiriančių žiedų spalva, dydžiu ir forma. Pasak Linos, ypač daug dėmesio sulaukia žydinčios ažūriniais kvapiais žiedais. Šluotelinės hortenzijos išskirtinės tuo, kad jos žiedus krauna ant pirmamečių ūglių ir yra atsparios šalčiui. „Mūsų klimato sąlygomis jų dengti nereikia, nes ir be apdangalų jos kuo puikiausiai peržiemoja, – tikina pašnekovė, pabrėžianti, kad šių hortenzijų priežiūra – nesudėtinga, svarbiausia – nepamiršti, kad jos mėgsta drėgmę. – Naujų šluotelinių hortenzijų veislių rinkoje pasirodo nuolat, tačiau Lietuvoje viena populiariausių jau ne vienus metus išlieka ‘Vanille Fraise’.“

REKLAMA


Didžialapių hortenzijų priežiūra gal kiek sudėtingesnė negu šluotelinių, nes jos mūsų klimato sąlygomis sunkiau žiemoja. „Didžialapes hortenzijas prieš žiemą reikia pridengti, nes kitu atveju gali nušalti žiediniai pumpurai, – įspėja pašnekovė ir pataria pavasarį neskubėti šių augalų atidengi, o palaukti, kol nusistovės teigiama nakties ir dienos temperatūra. – Pavasarinės šalnos, ko gero, šiems augalams yra pavojingiausios.“


Didžialapėms hortenzijoms, kaip ir šluotelinėms, patinka drėgmė. Šios rūšies atstovės žavi žiedų spalva. Daugelis sodininkų pageidauja mėlynai žydinčių didžialapių hortenzijų. Savaime tokių nebūna – mėlyną žiedų spalvą pavyksta išgauti ne kiekvienam sodininkui. „Hortenzijos žydės mėlynai, jei augs rūgščioje dirvoje. Esant šarminiam dirvos pH žiedai bus rožiniai, o mėlynų žiedų sulauksime jas tręšdami specialiomis dirvą rūgštinančiomis trąšomis, – paslaptį išduoda Lina ir pasidalija vienos moters, kuriai pavyko sulaukti ryškiai mėlynų hortenzijų žiedų, patirtimi: – Mėlynai pražysta ne tik atitinkamai tręšiamos šios rūšies hortenzijos, bet ir palaistytos vandeniu, kuriame ištirpinta gintaro rūgšties. Tablečių su gintaro rūgštimi galima užsisakyti internetu.“

REKLAMA


Paklausta, kas nutiks, jeigu hortenzijų netręšime specialiomis trąšomis, Lina tvirtina, kad jų žiedai bus rožiniai, tačiau vis tiek šiuos augalus būtina tręšti. Be to, šių hortenzijų dirvožemį būtina nuolat rūgštinti, nes jos mėgsta rūgštesnį vidutinio derlingumo dirvožemį. „Didžialapių hortenzijų genėti nebūtina, o tik ties žiedo pamatu pašalinti nužydėjusius žiedynus, tačiau tai daryti reikia labai atsargiai, nes kitų metų žiediniai pumpurai formuojasi ūglių viršūnėlėse“, – subtilybes aiškina šių dekoratyvinių krūmų gerbėja ir augintoja, pabrėždama, kad didžialapės žydi ant praėjusiais metais išaugusių ūglių.


Šviesiosios hortenzijos dideliais baltais žiedais taip pat žydi ant šiųmečių ūglių. Šios rūšies hortenzijas prižiūrėti itin paprasta: jas tereikia pavasarį nugenėti per sprindį nuo žemės. Aišku, galima ir eksperimentuoti, pasižiūrėti, kaip jos reaguos ir į kitokį genėjimą. „Kiek stipriau galima išgenėti didelį krūmą, jo viduryje paliekant kiek ilgesnius ūglius, o iš šonų šakeles kiek patrumpinti, kad žiedai išsidėstytų skirtinguose lygiuose – tada žydintis krūmas atrodytų kone tobulai,“ – pataria Lina.


Hortenzijų genėjimas – be didelio vargo


Genėjimo niuansų – ne vienas

Dalis šio straipsnio pasiekiama tik prenumeratos skaitytojams.







  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 30 (2024)

    Savaitė - Nr.: 30 (2024)