V. Landsbergis Baltarusijos opozicijai: vienykitės, jei norite demokratijos

V. Landsbergis Baltarusijos opozicijai: vienykitės, jei norite demokratijos


Reaguodamas į Baltarusijos represijas prieš taikius protestuotojus, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo Pirmininkas Vytauto Landsbergis teigia, kad Lietuvos politikai gali prisidėti prie pagalbos kaimyninei valstybei. Kita vertus, pasak jo, nemažiau svarbi yra ir pačios Baltarusijos opozicijos vienybė bei valia siekti laisvės, dar vienose nedemokratiškuose rinkimuose prezidentu išrinkus Aliaksandrą Lukašenką.


„Tai yra uždavinys Baltarusijos demokratinei visuomenei, kuri jau parodė, kad ji nori demokratijos: tai vienykitės, jei norite demokratijos. Negalima taip gatvėje būreliais žaisti demokratiją. Reikia sudaryti savo vadovybę, nebijoti, kad pasodins į kalėjimą. (...) Galima daug ką daryti, jei yra valia, jei yra pasipriešinimo mąstymas, kokiomis priemonėmis galima priversti A. Lukašenką kalbėtis“ – LRT laidoje „Dienos tema“ kalbėjo V. Landsbergis ir pabrėžė, kad Lietuvos politikai turėtų pagalbos Baltarusijai siekti tarptautiniu lygiu.


„Lietuvos politikai gali veikti politiniame, tarptautiniame lygmenyje. (...) Jie gali veikti, kreiptis į tarptautines organizacijas, į Saugumo Tarybą, Jungtinių Tautų, Europos bendradarbiavimo konferencijos narius, Europos tarybos viršūnę dėl atsako absoliučiai diktatoriškiems A. Lukašenkos veiksmams“ – teigė jis.


V. Landsbergis tvirtino, kad Baltarusijos visuomenė jau parodė, kad nori demokratijos. Dabar, pasak jo, opozicinėms jėgoms svarbu susivienyti ir sudaryti savo vadovybę bei mąstyti apie būdus, kuriais būtų galima priversti A. Lukašenką kalbėtis.

REKLAMA


G. Nausėda kalbėjosi su S. Cichanouskaja


Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį kalbėjosi su į Lietuvą dėl savo saugumo turėjusia atvyki  pagrindine Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos oponente rinkimuose Sviatlana Cichanouskaja.


Kaip Eltą informavo šalies vadovo atstovas spaudai Antanas Bubnelis, pokalbio metu prezidentas aptarė jos savijautą bei artimiausio laikotarpio planus.


„Pokalbio metu ji padėkojo už Lietuvos teikiamą paramą ir dėmesį“, – teigė A. Bubnelis.


Tai, kad kandidatė į Baltarusijos prezidentus S. Cichanouskaja yra Lietuvoje, antradienį pranešė Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

ES svarsto galimybę taikyti sankcijas Baltarusijai


Europos Sąjunga nelaiko rinkimų Baltarusijoje nei laisvais, nei teisingais ir svarsto galimybę imtis sankcijų prieš asmenis, atsakingus už policijos smurtą. Tai sakoma antradienį paskelbtame ES diplomatijos vadovo Josepo Borellio pareiškime, suderintame su visų 27 Bendrijos šalių užsienio reikalų ministrais.


„Rinkimai (Baltarusijoje) nebuvo nei laisvi, nei teisingi. Valdžia griebėsi neproporcingo ir nepriimtino smurto. Mes svarstysime Baltarusijos valdžios veiksmus šiomis aplinkybėmis ir iš naujo įvertinsime mūsų santykius su Baltarusija, todėl gali būti imtasi konkrečiai adresuotų priemonių prieš asmenis, atsakingus už smurtą ir rinkimų rezultatų klastojimą“, - sakoma pareiškime.


Už dalyvavimą protesto akcijose per dvi paras Baltarusijoje buvo sulaikyta apie 5 tūkst. žmonių.