Prezidento patarėjas: svarstymai elektros kabelį „Harmony Link“ tiesti sausuma – geros žinios

Prezidento patarėjas: svarstymai elektros kabelį „Harmony Link“ tiesti sausuma – geros žinios


Lietuvos ir Lenkijos elektros perdavimo sistemų operatorėms svarstant „Harmony Link“ kabelį tiesti ne jūroje, o sausuma, prezidento patarėjas Jarekas Niewierowiczius sako, kad atsiradusi alternatyva – geras ženklas siekiant projektą užbaigti nevėluojant.


„Tai yra labai geros žinios, kad Lenkijos perdavimo sistemos operatorius persvarstė galimybę tiesti kabelį sausuma, kai anksčiau buvo kalbama, kad neįmanoma statyti antros linijos“, – antradienį „Žinių radijui“ sakė J. Niewierowiczius.


Pirmadienį Lietuvos elektros perdavimo tinklų operatorė „Litgrid“ pranešė, kad kartu su Lenkijos operatore PSE svarsto „Harmony Link“ tiesti sausuma – pasinaudojant „Rail Baltica“ infrastruktūros koridoriumi. Alternatyva pradėta svarstyti jūrinio kabelio projektui metų pradžioje išbrangus nuo 680 mln. iki 1,6 mlrd. eurų.


„Projektas vystomas su Lenkijos perdavimo sistemos operatoriumi, kuris iki tam tikro momento manė, kad būtina statyti jūrinę jungtį su jos įsijungimu į Lenkijos sistemą šiaurėje, prie Gdansko.


Dabar ta nuomonė pasikeitė pamačius, kad iš tikrųjų yra ir finansiniai, ir organizaciniai iššūkiai, iššūkiai laike, gamybos visų įrenginių, kabelių paklojimo, pajungimo ir t. t. Netilptume, greičiausiai, į 2030 metų tikslą“, – kalbėjo Gitano Nausėdos patarėjas.

REKLAMA


Kol kas operatorės alternatyvas dar svarsto, tad vis dar neatmetama, jog bus tiesiamas kabelis jūra. Energetikos ministerija pirmadienį informavo, kad šalių pareigūnai su Europos Komisija šiuo metu derina technines galimybes „Harmony Link“ įrengti sausumoje.


„Iš Lietuvos interesų pusės svarbu, kad būtų tinkamai įvertinti ir visi finansiniai kontekstai, poveikio aplinkai, socioekonominiai. Kad priimtas sprendimas būtų tvarus ir įgyvendintas kuo greičiau“, – pažymėjo J. Niewierowiczius.


Patarėjas taip pat sutiko, jog saugumas – „rimtas argumentas“, kodėl jungtis turėtų būti nutiesta sausuma.


„Harmony Link“ jungtis Baltijos jūros dugnu planuota siekiant didinti elektros prekybą vieningoje Europos rinkoje, stiprinti Baltijos šalių sistemų patikimumą. Planuota, jog 700 MW galios jungtis sieks 330 km ilgį, o įrengta 2028 m.


Energetikos ministerijos teigiamu, jungtis, kaip ir planuojama, turėtų būti įrengta iki 2028 metų.


„Litgrid“ ne kartą yra teigusi, jog „Harmony Link“ jungtis bus skirta komercijai, todėl sinchronizacijos su Vakarų Europos elektros tinklais 2025 m. vasarį įtakos neturės.


ELTA inf.  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 15 (2024)

    Savaitė - Nr.: 15 (2024)