V. Rupšys: savanoriškai tarnybą pasirenkančių karių skaičius yra sumažėjęs

Irmantas Gelūnas/BNS


Lietuvos kariuomenės vadas, generolas Valdemaras Rupšys sako, kad šalyje pastaraisiais metais mažėja savanorių atlikti pradinę privalomąją karo tarnybą. Visgi, pažymi jis, šiemet kariuomenei pavyko surinkti suplanuotą šauktinių skaičių.


„Bendrai karių skaičius, savanoriškai pasirenkančių tarnybą, yra sumažėjęs. Jei lygintume su 2015–2016 metais, kai tik atstatėme tarnybą“, – Juozo Vitkaus inžineriniame batalione penktadienį žurnalistams sakė V. Rupšys.


Pasak jo, viena šios tendencijos priežasčių yra karjeros galimybių profesinėje karo tarnyboje stoka.


„Viena iš jų – kad mes nebesuteikiame tiek galimybių, kad kariai galėtų likti tarnauti profesinėje karo tarnyboje. Bet yra džiugu, kad tiek, kiek buvome suplanavę šiais metais pašaukti į pradinę privalomąją karo tarnybą, tiek pašauksime“, – pažymėjo V. Rupšys.


Krašto apsaugos ministerija (KAM) inicijuoja privalomosios karo tarnybos šaukimo sistemos pakeitimus. Siūloma trumpinti tarnybos trukmę, taip pat numatoma, kad prievolininkai galėtų sutrumpinti 9 mėnesių tarnybą iki pusmečio.

REKLAMA


Numatomi ir pokyčiai studentams – kitaip nei anksčiau, jie negalės atidėti privalomosios tarnybos. Visgi, jie galėtų pasirinkti – stabdyti studijas ir atlikti tarnybą arba dalimis tarnauti savaitgaliais, vasaros atostogų metu. Be to, studentams arba studijas baigusiems jauniems žmonėms siūloma nustatyti nuo 160 iki 200 dienų tarnybą, kuri būtų suskirstyta dalimis ir truktų ne ilgiau kaip 3 metus.


Šiuo metu Karo prievolės reformos projektas pateiktas derinti suinteresuotoms institucijoms.


Visgi, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) siūlomai reformai jau turi pastabų. Komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas teigia, kad pertvarkoje numatyti pokyčiai yra per mažas žingsnis visuotinės gynybos principo įgyvendinimo link. Tuo metu NSGK narys Saulius Skvernelis skeptiškai vertina siūlymą trumpinti tarnybos trukmę.


Tuo metu premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad KAM siūloma šaukimo sistemos pertvarka tėra tarpinis žingsnis link visuotinio šaukimo.

REKLAMA


Konservatoriai šiemet ne kartą priminė apie savo siūlymą dėl visuotinio šaukimo. Gegužę konservatorių partijos taryboje užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis nurodė pasigendantis aktyvesnės diskusijos apie visuotinį šaukimą šalyje ir kėlė klausimą, ar visi partijos kolegos vienodai supranta grėsmes, su kuriomis susiduria Lietuva.


ELTA inf.
  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 48 (2023)

    Savaitė - Nr.: 48 (2023)