G. Skaistė: numatome tikslinti siūlymą dėl artimųjų dovanų apmokestinimo

G. Skaistė: numatome tikslinti siūlymą dėl artimųjų dovanų apmokestinimo


Finansų ministrė Gintarė Skaistė tvirtina, kad atsižvelgus į Teisės departamento pastabą, bus tikslinama siūloma artimųjų dovanų apmokestinimo tvarka. Pasak jos, bus numatoma, kad visi verslai, kurie nuosavybėje buvo bent metus laiko iki dovanojimo, būtų neapmokestinti – su sąlyga, kad jie dovanojami artimiesiems ir veikla toliau vykdoma bent 3 metus.


Pirminiame siūlyme buvo siūloma visas artimųjų dovanas mokesčių reformos pakete apmokestinti, o žemės ūko veikloje naudojamo turto apmokestinti nebuvo numatyta.


„Atsižvelgiant į tarptautinę praktiką pasiūlyta išimtis dėl šeimos verslo perdavimo žemės ūkio srityje, bet girdime Teisės departamento pastabą ir siūlome formuluotę tikslinti, kad visi verslai, kurie buvo nuosavybėje bent metus iki dovanojimo, būtų neapmokestinti, jeigu yra dovanojami artimiems giminaičiams ir toliau veikla vykdoma bent 3 metus“, – Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) klausymų metu teigė G. Skaistė.


Anksčiau numatytai išimčiai žemės ūkiui nepritarė ir Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) generalinė direktorė Ineta Rizgelė, tikinusi, kad analogiškos lengvatos turi būti ir kitose veiklose arba jos turi būti atsisakyta.

REKLAMA


„Realiai šia pataisa kuriama apmokestinimo išimtis verslo perdavimui žemės ūkyje, kuriai negalima pritarti, nes jeigu ir toliau nebus apmokestinamas verslo perdavimas būtent šioje srityje, nėra suprantama, kodėl nesiūloma numatyti analogiškų lengvatų ir kitose veiklose pagal individualia veiklą“, – sakė I. Rizgelė.


„Siūlytume arba atsisakyti šios lengvatos, arba taikyti ją visiems, kuomet yra perduodamas verslas artimoje aplinkoje“, – pažymėjo ji.


Savo ruožtu asociacijos „Lietuvos keliai“ vadovas Šarūnas Frolenko akcentavo, kad Lietuvoje dar nėra gilių šeimos verslų tradicijų ir verslo perdavimo dar nėra laikas apmokestinti.


„Per pristatymus ne kartą girdėjome, kad išlyga, lengvata paliekama tik žemės ūkiui yra neteisingas sprendimas. (...) Lietuva jauna valstybė, šeimos verslai dar neturi gilių tradicijų ir akcijų ar verslo perdavimas ateities kartoms yra normalus dalykas ir jo ne laikas apmokestinti“, – aiškino Š. Frolenko.

REKLAMA


V. Janulevičius tvirtina, kad šiuo metu nėra laikas mokesčių reformos svarstymui


Tuo tarpu Lietuvos pramoninkų konfederacijos (LPK) prezidentas Vidmantas Janulevičius ragino šiuo metu išvis nesvarstyti mokesčių reformos, atsižvelgiant į galimas ekonomines problemas visame pasaulyje.


„Iš esmės mūsų pozicija būtų tokia, kad ne laikas yra šiandien visai reformai. Žiūrint į aplinkybes, kurios dabar yra su ekonomika, artėjančiomis galimomis problemomis pasaulyje, reikėtų apsvarstyti daugelį pokyčių. Visos sistemos išbalansavimas galėtų privesti prie blogesnių dalykų“, – tvirtino V. Janulevičius.


Mokesčių reformos projekte siūloma apmokestinti 300 tūkst. eurų vertę viršijančias iš artimųjų gautas dovanas. Vis tik, Teisės departamentas konstatavo galimą prieštaravimą asmenų lygiateisiškumo principui, įtvirtintam Konstitucijoje – pažeidimas buvo pastebėtas dėl to, kad visas artimųjų dovanas mokesčių reformos pakete siūloma apmokestinti, o žemės ūko veikloje naudojamo turto apmokestinti nenumatoma.


Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas (TTK) Teisės departamento išvadai nepritarė.


Daug diskusijų sukėlusiam mokesčių sistemos peržiūros paketui Seimas po pateikimo pritarė birželio pabaigoje.


Kritiką reformai bendru pareiškimu yra išsakiusios 54 verslo ir profesinės asociacijos. Kreipimąsi į Seimo frakcijas ir komitetus parengusios verslo struktūros ragina parlamentą atmesti siūlymus didinti gyventojų pajamų apmokestinimą, motyvuodamos tuo, kad mokesčių didinimas pablogins šalies verslo aplinką, pakenks Lietuvos konkurencingumui ir paskatins šešėlinę ekonomiką.Pasak finansų ministrės Gintarės Skaistės, reformos naudą – dėl didinamo neapmokestinamojo pajamų dydžio – pajustų 800 tūkst. gyventojų arba 70 proc. visų šalies dirbančiųjų, kurių pajamos siekia iki vieno vidutinio atlyginimo. Tuo metu mokestinė našta, pakeitus gyventojų pajamų mokesčio modelį, padidėtų apie 17,5 tūkst. individualiai dirbančių asmenų.


Vyriausybės pateiktoje mokesčių reformoje numatomi didesni mokesčiai daliai dirbančiųjų individualiai. Priėmus pakeitimus, daugiau asmenų turėtų mokėti nekilnojamojo turto mokestį, keistųsi kai kurių lengvatų taikymo tvarka, būtų įvesta minimali nedarbo išmoka.


ELTA inf.  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 15 (2024)

    Savaitė - Nr.: 15 (2024)