Dėl augančio nedarbo žadama peržiūrėti darbo jėgos judėjimą liberalizavusius įstatymus

Dėl augančio nedarbo žadama peržiūrėti darbo jėgos judėjimą liberalizavusius įstatymus


Premjerės Ingridos Šimonytės patarėjas Vaidas Navickas mano, kad Seimui reikėtų peržiūrėti užsieniečių teisinės padėties įstatymą ir apriboti laisvą darbo jėgos judėjimą į Lietuvą.


Tokios pozicijos Vyriausybės vadovės padėjėjas laikosi dėl sparčiai augančio nedarbo lygio. Pasak jo, darbo jėgos įvežimą atlaisvinančios įstatymo pataisos buvo klaida, mat, V. Navicko teigimu, vis daugiau lietuvių netenkant darbo, imigracijos srautai į Lietuvą nesikeičia. Todėl, pažymėjo jis, reikia pradėti diskusiją dėl tvarkos griežtinimo.


„Žinodamas, kaip tai yra skaudu žmonėms, kurie tuos darbus praranda, manyčiau, kad tikrai reikia sunerimti. Bet negirdžiu vienos tokios mūsų darbo rinkos dedamosios, apie kurią reikėtų galvoti – prisimename, praeitais metais, birželį, Seimas priėmė Užsieniečių teisinės padėties įstatymo pataisas, pagal kurias stipriai liberalizavo pigios darbo jėgos įvežimą į Lietuvą. Tai galbūt ten reikėtų padėti galvoti, kad pradėtume prisukinėti“, – pirmadienį LRT radijui sakė V. Navickas.

REKLAMA


„Paskutiniais Užimtumo tarnybos duomenimis, turime 157 tūkst. bedarbių ir kol kas tie šliuzai imigracijos yra tokie patys atviri, kaip jie buvo atidaryti praeitais metais. Manau, kad tai buvo klaida ir ten reikia pradėti žiūrėti, kad nepadarytume didelės žalos darbo rinkai“, – akcentavo jis.


Nuo praėjusių metų rugpjūčio 1 d. įsigaliojo užsieniečių teisinės padėties įstatymo pataisos, palengvinusios trečiųjų šalių piliečių įdarbinimo procedūros.


Pokyčiais siekta lengvinti užsieniečių įdarbinimo tvarką ir, visų pirma, į Lietuvą pritraukti daugiau aukštos profesinės kvalifikacijos specialistų, sukurti jiems patrauklią imigracijos sistemą. Taip pat viltasi spręsti įtemptos darbo rinkos problemas, verslui jau ilgokai kalbant apie beprecedentį darbuotojų stygių.


Pagal naująją tvarką užsienietį pakvietusiam verslui užtenka informuoti Užimtumo tarnybą tik apie darbuotojo kvalifikaciją arba darbo patirtį, o ne apie abu, kaip buvo iki tol. Taip pat aukštos kvalifikacijos kandidatams nebereikia atlikti darbo rinkos testo.

REKLAMA


Nuo sausio mėnesio sutrumpintas ir leidimų laikinai gyventi išdavimo nekvalifikuotiems darbuotojams terminas (nuo 4 iki 3 mėnesių), aukštos kvalifikacijos darbuotojams – iki mėnesio. Be to, leidimą gyventi užsienietis gali gauti dar būdamas užsienyje.


Taip pat liepos mėnesio nebeliks dėl darbo išduodamų nacionalinių vizų, paprasčiau likti Lietuvoje galės ir čia studijavę užsieniečiai, jiems bus naikinamas darbo laiko apribojimas.


ELTA inf.
  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 38 (2023)

    Savaitė - Nr.: 38 (2023)

Daugiau >>