Terapeuto darbo paslaptys: kaip įveikti gyvenimo iššūkius (+ knygos ištrauka)

Terapeuto darbo paslaptys: kaip įveikti gyvenimo iššūkius (+ knygos ištrauka)


Leidykla „Briedis“ kviečia susipažinti su terapeuto darbo paslapčių kupina knyga „Kodėl niekas man to nepasakė anksčiau? Kaip įveikti gyvenimo iššūkius ir pasirūpinti savo psichikos sveikata“. Net sunkiausiomis akimirkomis sustiprinkite ir išsaugokite psichikos sveikatą.


Profesionalūs dr. Julie Smith patarimai ir veiksmingi įveikos būdai padės išlikti atspariems bet kokioje gyvenimo situacijoje: suvaldyti nerimą, susidoroti su kritika, įveikti depresiją, sustiprinti pasitikėjimą savimi, rasti motyvacijos ar išmokti atleisti sau.


Gausi išminties ir praktiška knyga „Kodėl niekas man to nepasakė anksčiau?“ – tai galimybė pakeisti savo gyvenimą. Knygoje sprendžiamos kasdienės problemos ir siūlomi praktiniai sprendimai išdėstyti glaustuose, lengvai suprantamuose skyriuose, kuriuose lengvai ir greitai rasite konkrečios informacijos ir patarimų.


Jūsų psichikos gerovė yra tokia pat svarbi kaip ir fizinė. Empatija pagrįstų klinikinės psichologės patarimų rinktinėje apstu patikrintų strategijų, padedančių geriau suprasti, kaip veikia mūsų protas, ir suteikiančių įžvalgų bei pagalbą, kurios reikia, kad galėtumėte puoselėti savo psichikos sveikatą kiekvieną dieną.

REKLAMA


Tarptautiniu bestseleriu tapusi knyga yra įtraukta į 2023 m. trumpąjį „The British Book Awards“ sąrašą negrožinės literatūros gyvenimo būdo kategorijoje.


Knygą iš anglų kalbos vertė Lina Kulišauskaitė.


Knygos ištrauka


Suprasti motyvaciją


Mums kaupiant psichologinių įrankių bagažą ir papildant įgūdžiais, padedančiais įveikti gyvenimo iššūkius, motyvaciją nesunku įsivaizduoti kaip vieną iš šių įrankių. Tačiau motyvacija nėra įgūdis. Ji taip pat ne duotybė – asmenybės bruožas, su kuriuo gimstame arba kurio neturime.


Daugelis iš mūsų puikiausiai žinome, ką turime daryti, tik dabar to daryti taip nesinori. O atėjus vėlesniam laikui, irgi nelabai linkstame prie to. Kartais staiga imame siekti tam tikro tikslo ir viskas pradeda eiti tinkama linkme. Bet po kelių dienų tas jausmas išblėsta, tad vėl grįžtame į pradinę padėtį.


Kylanti ir krintanti motyvacija nėra sistemos klaida. Tai žmogiškosios būties dalis. Tai pajautimas, kuris ateina ir praeina, kaip ir mūsų emocijos, todėl negalime pasikliauti, kad jis bus visada. Tačiau ką tai reiškia mūsų svajonėms ir tikslams?

REKLAMA


Smegenys nuolat fiksuoja tai, kas vyksta jūsų kūne. Jos žino, kas vyksta su jūsų širdies ritmu, kvėpavimu, raumenimis ir, reaguodamos į gaunamą informaciją, sprendžia, kiek energijos turėtų būti skiriama jūsų laukiančiai užduočiai atlikti. Tai reiškia, kad šiems jausmams įtakos turime daugiau nei manome. Kai pradedame keisti tai, ką darome su kūnu, tai turi įtakos smegenų veiklai, kuri savo ruožtu veikia kūne kylančius jausmus. Tai yra tai, ką galime panaudoti savo naudai.


Patyrus jausmą „kam dar vargintis“, yra du pagrindiniai būdai jo atsikratyti:


• Mokytis ugdyti motyvacijos ir energijos jausmą, kad padidėtų tikimybė jį pajusti dažniau.
• Mokytis veikti pagal geriausius savo interesus, net jei motyvacijos nėra. Ugdyti gebėjimą daryti tai, ką reikia daryti, net jei dalis jūsų nelinkusi vargintis.


Atidėliojimas arba emocinė nejautra

Norėčiau atidėliojimą atskirti nuo emocinės nejautros. Atidėliojimas būdingas visiems. Jis pasireiškia, kai ką nors nukeliame vėlesniam laikui, nes darbas, kurį turime atlikti, sukelia stresinę reakciją arba kokį nors kitą nemalonų jausmą. Esu sukūrusi šimtus mokomųjų vaizdo įrašų socialiniuose tinkluose, bet kai reikia sukurti nemalonius jausmus keliantį vaizdo įrašą ar sudėtinga jį tinkamai parengti, visą dieną vengsiu šio darbo įtikinėdama save, kad labai produktyviai dirbu tuo metu atlikdama visus kitus darbus. Iš tikrųjų dažniausiai tai būna atidėliojimas, nes mintis kurti konkretų vaizdo įrašą tą dieną atrodo sunki ir nemaloni.Emocinė nejautra yra kai kas kita. Tai būsena, kai nustojame džiaugtis dalykais, anksčiau teikusiais malonumą. Emocinė nejautra susijusi su įvairiomis psichikos sveikatos problemomis, įskaitant depresiją. Kai taip jaučiamės, pradedame abejoti, ar verta dėl ko nors stengtis. Dalykai, anksčiau teikę džiaugsmo, pradeda atrodyti beprasmiai. Todėl nustojame imtis veiklos, kuri galėtų pakelti nuotaiką, nes nebeturime noro tai daryti.


Kai pradedate vengti ko nors svarbaus ar galbūt jums reikšmingo, natūrali reakcija yra laukti, kol vėl pajusite norą tai daryti. Laukiate, kol pajusite energijos ar motyvacijos pliūpsnį arba būsite pasiruošę. Problema ta, kad šis jausmas nekyla spontaniškai, turime jį pajusti per veiksmą. Nieko neveikimas skatina mieguistumą bei jausmą „kam dar vargintis“ ir viską dar labiau pablogina. Motyvacija yra nuostabi netikėta veikimo dovana. Tai puikus jausmas, kurį patiriate, kai iš sporto salės išeinate, o ne į ją ateinate. Tai energijos ir įsižiebusio impulso pliūpsnis, kurį jaučiate pradėję ką nors daryti, kai, pasiruošusios priimti iššūkį, sureaguoja jūsų smegenys ir kūnas. Kartais šis jausmas būna trumpalaikis. Kitais kartais trunka ilgiau. Daug kas priklauso nuo visų kitų veiksnių, kurie jį skatina arba slopina.


Taigi, kai pradedame ką nors veikti, net jeigu prislėgta nuotaika sako „visai nenoriu to daryti“, galime sukelti biologinį ir emocinį pokytį. Tai nereiškia, kad pasileista gera muzika ar viena treniruotė išspręs visas jūsų problemas ar pakeis gyvenimą. Tačiau tai išjudina įvykių eigą, kuri keičia kryptį. Jei pagaliau imatės to, ką norėjote padaryti, turite daugiau galimybių paskatinti savo smegenyse malonumo arba motyvacijos jausmą.

REKLAMA


Asmenims, kenčiantiems nuo depresijos ir dėl to patiriantiems emocinę nejautrą, malonumas, kurį teikia veikla, ir motyvacija ja užsiimti gali grįžti tik po kurio laiko ir ilgai gali būti kintanti. Tam tikru laikotarpiu turime tiesiog veikti iš paskutiniųjų, daryti svarbius dalykus, net jeigu to nenorime, kad vėl atgautume anksčiau jaustą malonumą.


Kaip lavinti motyvacijos pojūtį

Motyvacija – tai daugiau nei tik priežastis ką nors daryti. Vartodami šį žodį, dažnai turime omenyje entuziazmą ar užsidegimo jausmą, kintantį kaip ir bet kuris kitas. Vieni dalykai tą jausmą skatina, kiti slopina. Ką darant jums dažniausiai kyla motyvacijos ir energijos jausmas?


Mokslas kalba apie dalykus, kurie veikia daugumai žmonių. Tačiau itin vertingos yra detalės, kurias galite pažinti, smalsiai ir atidžiau pažvelgę į savo pačių gyvenimą. Negalite pakeisti to, ko nežinote. Taigi labai svarbu skirti laiko rūpimam dalykui stebėti ir detalizuoti, nes tai suteikia geriausią galimybę patirti motyvacijos jausmą dažniau.


Štai keli dalykai, skatinantys šį jausmą patirti:


Judėjimas


Motyvacija atsiranda ne tam tikroje jūsų smegenų vietoje. Ji nėra pastovi jūsų asmenybės dalis. Ji taip pat nėra esminė priemonė, kuria naudojamės norėdami veikti. Ji dažniausiai būna to veikimo pasekmė.


Bet ką daryti tada, jei neturite motyvacijos sportuoti? Galbūt raktas, kad fizinis aktyvumas taptų tvaria kasdienio gyvenimo dalimi, yra rasti būdą judėti, kurio galėtumėte imtis net tada, kai motyvacija menka. Tyrimai rodo, jog net ir nedidelė mankšta yra geriau nei nieko, o lavinti valią padės bent kiek daugiau judėjimo, nei įprasta (Barton ir Pretty, 2010). Raskite tai, kas jums atrodo lengva. Ką nors, kas teikia džiaugsmo. Ką nors, kas atrodo kaip brangus laikas sau, o ne dar vienas nuobodus darbas, kurį reikia atlikti. Įtraukite draugus, gerą muziką ir viską, kas padeda kiekvieną dieną laukti tos veiklos, o ne jos vengti.

REKLAMA


Į savo kasdienybę įtraukus nors ir vidutinio intensyvumo fizinį aktyvumą, bus žadinamas motyvacijos jausmas. Jums gali tekti panaudoti priešinimosi potraukiams būdą elgtis priešingai nei norite, nes galbūt nedegsite didžiuliu noru sportuoti. Tačiau šio paprasto veiksmo poveikis, atsirandantis nugalėjus tą „neverta vargintis“ jausmą, likusią dienos dalį bus didžiulis. Ženkite šį vieną žingsnį ir nuteiksite save įveikti kliūtis.


Nepameskite tikslo

Per terapiją dažnai kartu su klientais nustatome tikslus ir padedame išsiaiškinti, kaip ketina juos pasiekti. Tačiau tikrasis darbas vyksta tada, kai viskas pakrypsta nepageidaujama linkme. Tai momentas, kai neturintys paramos žmonės gali būti linkę pasiduoti. Tačiau mes turime daryti tai, kad, pasinaudoję tokia nesėkme, sustiprėtume ateičiai. Geriau suprasdami, kas lėmė nesėkmę ir kad grįžimas į teisingą kelią yra šio proceso dalis, galėsime numatyti, kada tai gali pasikartoti, ir šiuos iššūkius ateityje aplenkti.


Manau, viena iš priežasčių, kodėl kai kurie mano klientai sako, kad po susitikimo jaučiasi daug labiau motyvuoti, yra ta, kad per seansus skiria laiko pamąstyti apie savo tikslus. Jei tai, dėl ko stengiamės, nėra mūsų mintyse „atnaujinama“, galime greitai prarasti impulsą.


Nesvarbu, siekiate pagerinti nuotaiką ar kurį kitą savo gerovės aspektą, svarbiausia, kad išlaikytumėte savo tikslus, nes jie reikalaus nuolatinio dėmesio. Prie jų grįžkite kasdien. Tai galite daryti rašydami dienoraštį. Nebūtinai tai turi būti labai daug laiko reikalaujanti užduotis. Tai gali būti viena minutė dienos pradžioje, skiriama įvardyti vienam ar dviem dalykams, kuriuos tą dieną atliksite siekdami
tikslo. Tada, dienai pasibaigus, galima parašyti kelias eilutes ir apmąstyti savo patirtį. Tokia užduotis nesudėtinga, nes nereikia daug laiko – dažniausiai užtenka poros minučių. Tačiau tai užtikrina, kad kiekvieną dieną esate atskaitingi sau ir tai padeda susitelkti į tikslus.


Po mažą žingsnelį

Bet kuri didelė užduotis sukels jausmą „kam dar vargintis, geriau nė nepradėti“, todėl stenkitės ją atlikti mažais žingsneliais ir tuo metu susitelkite tik į tai. Terapija keičia žmonių gyvenimus, bet tai neįvyksta per naktį. Į antrą susitikimą jie neateina nebeturėdami problemų ir išsiugdę naują mąstyseną. Klientai namo parsineša tik po vieną užduotį ir į ją sutelkia dėmesį. Vienu metu galime susikoncentruoti tik į vieną dalyką ir turime ribotus pajėgumus atlikti tai, ko daryti nesinori.


Tačiau, žinoma, dauguma mūsų to nepaiso. Jei jaučiame, kad gyvenimą reikia pertvarkyti iš pagrindų, stengiamės tai atlikti vienu ypu. Per daug iš savęs tikimės ir perdegę arba pasidavę įklimpstame į neviltį. Taip atsitikus mažiau tikėtina, kad bandysime dar kartą.


Kai motyvacija siekti ilgalaikio tikslo sumažėja, labai pagelbsti pakeliui sau suteikiamos nedidelės paskatos. Tai turėtų būti ne tiek išorinė, bet daugiau vidinė paskata. Emocinis savęs palaikymas, kurį gaunate, kai pasveikinate save už pastangas ir pripažįstate, kad buvo verta, nes matote einantys teisinga kryptimi. Tai darydami galite lengviau toliau dėti pastangas, nes žinote, jog esate pakeliui į tikslą – link pokyčių, kuriuos norite matyti.


Pripažinę pažangą ir mažas pergales, pradedame suvokti, kad pastangos gali paveikti mūsų pasaulį. Jausmas, jog galime tai padaryti, padeda jaustis energingiems ir toliau stengtis. Tai puikus pagrindas pradėti nuo mažų žingsnelių ir ugdytis naujus įpročius, pasirūpinant, kad kiekvienas iš jų būtų įtvirtinamas. Kai įprantate teikti pirmenybę sveikos ir jums palankios gyvensenos įpročiams, jie sustiprina jus.
  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 39 (2023)

    Savaitė - Nr.: 39 (2023)

Daugiau >>