Kad blužnis išliktų sveika

Kad blužnis išliktų sveika


Blužnis dalyvauja kraujotakoje, yra eritrocitų rezervuaras bei biologinis kraujo filtras. Ji yra nepaprastai svarbi mūsų organizmo dalis.


Remigija ZINKEVIČIENĖ


Blužnis – kraujodaros ir limfinės sistemos organas, glūdintis pilvo ertmės viršuje, tarp skrandžio ir diafragmos. Blužnis yra beveik ovalus tamsiai purpurinės spalvos organas, įspraustas į standžią kapsulę. Ji sveria 150–200 g, jos ilgis – apie 12 cm, plotis – 8 cm, storis – 4 cm. Blužnis gamina limfocitus, leukocitus ir trombocitus.


Ji – biologinis kraujo filtras, kraujo srovėje sugaudantis pažeistus eritrocitus, mikroorganizmus ir kitas kraujui nereikalingas medžiagas. Blužnyje taip pat gaminami antikūnai, kurie gina organizmą nuo į jį patekusių ir jam kenkiančių svetimų medžiagų (infekcinių ligų sukėlėjų).


Blužnis pažeidžiama, kai susergama kraujo ir infekcinėmis ligomis, joje gali susidaryti pūlinys ar navikas, ji neretai plyšta nuo traumų. Dėl kai kurių ligų, užsistovėjus kraujui, blužnis gali labai padidėti ar sustandėti, tuomet ją galima apčiuopti po kairiuoju šonkaulių lanku.

REKLAMA


Jei žmogus dieną jaučiasi mieguistas, skundžiasi pablogėjusia atmintimi, nesugeba sutelkti dėmesio, ilgai sėdi be darbo ir nori saldumynų, tai – požymiai, kad gali būti pažeista blužnis. Nors blužnis atlieka daug funkcijų, ją galima pašalinti. Žmogus gali gyventi ir be blužnies, tačiau tuomet susilpnėja jo imuninė sistema.


Vaistai iš virtuvės


Blužnies ligas gydo tik gydytojas, bet kaip papildomas gydymo priemones suderinus su gydytoju galima pasitelkti ir liaudies medicinos patarimus.


Sergant blužnies ligomis patariama 3 kartus per dieną valgyti po šaukštą medaus, ištirpinto stiklinėje pieno. Jei nemėgstate pieno, medų galite ištirpinti vandenyje arba sultyse, geriausia – vynuogių. Blužnies ligoms gydyti tinkamiausias tamsios spalvos medus, ypač grikių, nes tokiame meduje yra daugiau geležies ir mangano. Mišinio patariama vartoti 20–30 dienų. Taip gydytis galima ir sergantiems anemija.

REKLAMA


Sergantiems blužnies ligomis asmenims patariama ilgesnį laiką 3 kartus per dieną po pusę arba visą stiklinę gerti granatų sulčių. Kad nepakenktumėte dantų emaliui, sultis atskieskite šaltu virintu vandeniu. Taip pat naudinga gerti vyšnių sulčių, kurios neleidžia toksinėms medžiagoms iš žarnyno patekti į kraują ir veiksmingai jį išvalo.


Gera priemonė, padedanti įveikti blužnies ligas, – šviežios baltagūžių kopūstų sultys. Jų – šiltų ir nesūdytų – patariama gerti 2–3 kartus per dieną valandą prieš valgį. Sultis laikykite šaldytuve, bet ne ilgiau kaip 2 dienas.


Vaistinių augalų pagalba


* Apynių spurgų antpilas: 10 g apynių spurgų užpilkite stikline verdančio vandens, indą šiltai apriškite ir palikite pusvalandį, paskui nukoškite. Šio blužnį gydančio ir raminamai veikiančio antpilo gerkite po 1–2 šaukštus 3 kartus per dieną prieš valgį. Po nukošimo likusias šiltas apynių spurgas uždėkite kaip kompresą ant sutinusios blužnies.


* Paprastųjų trūkažolių antpilas: 20 g susmulkintų paprastųjų trūkažolių šaknų užpilkite stikline verdančio vandens, indą šiltai apriškite ir palikite 30–40 min., paskui nukoškite. Jei blužnis padidėjo ar joje išaugo auglys, šio antpilo, kaip gydančių ir nuskausminamųjų vaistų, gerkite po 1–2 šaukštus 3 kartus per dieną.* Pelynų antpilas: šaukštelį susmulkintos pelynų žolės užpilkite 2 stiklinėmis verdančio vandens, indą šiltai apriškite ir palikite 30–40 min., paskui nukoškite. Sergant blužnies ligomis šio antpilo, pasaldyto medumi, gerkite po ketvirtadalį stiklinės 3–4 kartus per dieną pusvalandį prieš valgį. Pelynais gydytis galima ne ilgiau kaip 3–4 savaites.


* Vaistinių dirvuolių antpilas: 20 g susmulkintos vaistinių dirvuolių žolės užpilkite stikline verdančio vandens, indą šiltai apriškite ir palikite 30–40 min., paskui nukoškite. Antpilo, pasaldinto medumi, gerkite po ketvirtadalį arba po pusę stiklinės 3–4 kartus per dieną pusvalandį prieš valgį.


Gydomieji mišiniai


* Susmulkinkite ir sumaišykite lygiomis dalimis vaistinių notrelių, trispalvių našlaičių, triskiaučių lakišių ir miško žemuogių. 20 g vaistažolių mišinio užpilkite puse litro verdančio vandens, indą šiltai apriškite ir palikite valandą, paskui nukoškite. Sergant blužnies ligomis antpilo gerkite po 3 stiklines per dieną.


* Sumaišykite lygiomis dalimis džiovintų šalavijų, plačialapių gysločių ir dilgėlių lapų, susmulkinkite juos į miltelius. Sergantiems blužnies ligomis šių miltelių patariama vartoti po žiupsnelį (ant peilio galo), užsigeriant vandeniu, 3 kartus per dieną.


* Jei padidėjo blužnis, patariama maudytis vaistinių augalų vonioje: susmulkinkite ir sumaišykite litrą avižų grūdų, po 100 g ramunėlių ir pelynų žalumos, užpilkite 5 litrais verdančio vandens ir palikite 12 val., paskui nukoškite ir antpilą supilkite į 38 °C temperatūros vandens vonią. Vonios trukmė – 15–20 minučių.

REKLAMA


Kaip išsaugoti sveiką blužnį?


* Blužnį veiksmingai valo agurklės: šaukštą sausų agurklių žiedų užpilkite stikline verdančio vandens, uždenkite ir palikite 15 min., paskui nukoškite. Gerkite antpilo po trečdalį stiklinės 3 kartus per dieną.


* Blužnį valo agurkų sėklos: 3 kartus per dieną prieš valgį suvalgykite po šaukštelį maltų agurkų sėklų, užsigerdami vandeniu.


* Blužniai kasdien reikia vitamino C, todėl valgykite žalios spalvos daržovių, juodųjų serbentų, pomidorų, saldžiųjų pipirų, šaltalankių bei citrusinių vaisių.


* Blužniai reikalinga ir geležis – kaip medžiaga, sujungianti raudonuosius kraujo kūnelius su deguonimi. Daug geležies yra raudonojoje mėsoje, subproduktuose, žuvyse, kiaušinių tryniuose, ankštiniuose augaluose, grikiuose, granatų vaisiuose, obuoliuose, ypač antaniniuose, riešutuose.


* Blužnies ligų profilaktikai dažniau valgykite putinų ir šermukšnių uogų bei spanguolių.


* Blužniai taip pat reikia, kad mes dažnai judėtume. Judrus gyvenimo būdas sulėtina kraujotaką blužnyje.


Daugiau įdomių ir aktualių straipsnių rasite žurnale „Savaitė“. Jį galite gauti tiesiai į savo namus – užsiprenumeravę arba skaityti elektroninę žurnalo versiją.