Kuri telefono naršyklė renka daugiausiai privačių duomenų?

Kibernetinio saugumo tyrėjų atliktas mobiliųjų telefonų naršyklių tyrimas rodo, kad „Google Chrome“ yra daugiausiai informacijos apie naudotoją renkanti naršyklė. Visgi ji nesidalija duomenimis su trečiosiomis šalimis, o trečdalis analizuotų mobiliųjų naršyklių, tokių kaip „Bing“, „Pi Browser“ ir „Opera“, naudojo duomenis perduoda.
Tyrėjai pasirinko analizuoti 10 populiariausių mobiliųjų interneto naršyklių programėlių JAV. Matyti, kad „Chrome“ mobilioji programėlė renka daugiausiai naudotojo asmeninės informacijos. Ji renka tokius duomenis kaip kontaktinę informaciją (telefono numeris, el. pašto ar fizinis adresas), finansinė informacija, buvimo vieta, naršymo istorija, paieškos istorija, naudotojo turinys (gali būti nuotraukos, vaizdo įrašai, garso įrašai ir kiti duomenys), naudojimo duomenys, atpažinimo informacija (įrenginio ID, naudotojo ID ar IP adresas), įvairūs kiti duomenys.
Be to, „Chrome“ — vienintelė naršyklė, naudotojui sutikus, renkanti finansinę informaciją, pavyzdžiui, duomenis apie mokėjimo būdus, kortelių numerius ar banko sąskaitos duomenis.
REKLAMA
Taip pat skaičiai rodo, kad „Google Chrome“ yra populiariausia mobilioji naršyklė daugelyje pasaulio šalių. Kartu su „Safari“, kuri užima ketvirtą vietą tarp daugiausiai duomenų renkančių naršyklių, „Chrome“ atitenka 90 proc. mobiliųjų telefonų naudotojų rinkos. Pavyzdžiui, JAV 50 % vartotojų renkasi „Safari“ kaip pagrindinę savo mobiliojo telefono naršyklę, o 43 % — „Chrome“. Lietuvoje apie 70 % naudotojų mobiliuosiuose telefonuose pirmenybę teikia „Chrome“, o apie 23 % naudoja „Safari“.
„Viešumoje dažnai sakoma, kad interneto naršyklės renka duomenis tam, kad suasmenintų ir pagerintų mūsų naršymo patirtį. Remiantis šiuo paaiškinimu, išeitų, kad kuo daugiau asmeninių duomenų atiduodate, tuo naršymas turėtų būti sklandesnis ir lengvesnis. Naujausias „Surfshark“ tyrimas yra priminimas naudotojams mobiliuosiuose telefonuose peržiūrėti, kokius duomenų rinkimo leidimus esate suteikę savo naršyklei“, — teigia „Surfshark“ IT saugumo vadovas Tomas Stamulis.
Pagrindiniai duomenų apsaugos žingsniai, kuriuos T. Stamulis pataria atlikti mobiliajame telefone, interneto naršyklės nustatymuose:
REKLAMA
● Patartina mobiliajame telefone naudoti į privatumą orientuotas interneto naršykles.
● Suteikite laidimą naryšklei pasiekti failų talpyklą (tam, kad galėtumėte išsaugoti atsisiųstus failus), kamerą ir mikrofoną, jei naudojatės vaizdo skambučiais.
● Neduokite arba ribokite leidimą rinkti duomenis apie jūsų lokaciją, kontaktus, SMS žinutes ir telefoną, nebent tai yra būtina.
● „Android“ sistemoje suteikdami lokacijos arba mikrofono leidimus pasirinkite „Tik naudojantis programėle“ arba „Klausti leidimo kiekvieną kartą“.
● Mobiliojo telefono interneto naršyklėje šiuos personalizavimo nustatymus išjunkite:
● Sinchronizuoti su „Google“/„Microsoft“ paskyra
● Reklamų personalizavimas
● Aktyvumo stebėjimas (buvimo vietos istorija, naršyklės ir programėlės aktyvumas)
● „Android“ sistemoje atlikite šiuos veiksmus: nustatymai > privatumas > reklamos > atsisakyti reklamos personalizavimo
● Kas mėnesį peržvelkite naršyklės programėlės leidimus savo mobiliajame telefone — laikui bėgant naršyklė ir vėl gali sekti daugiau informacijos negu jai yra būtina.
Svarbu paminėti, kad daug duomenų, surenkamų „Chrome“ naršyklės, iš tiesų gali būti renkama dėl to, kad mobiliojo telefono savininkas naudoja „Google“ paslaugas, pavyzdžiui, „Google“ paiešką, „Gmail“ pašto dėžutę ir „Google“ žemėlapius. „Google“ paslaugos yra glaudžiai integruotos į „Chrome“ naršyklę.
Pranešimas spaudai.
Panašios naujienos:
-
-
Paskutiniai numeriai
-
-
Savaitė - Nr.: 19 (2025)
-
Anekdotas
– Nusipirkau butą naujame name, nebrangiai, bet garso izoliacija tokia, kad girdžiu, kaip kaimynas telefonu kalba!
– Tai tau dar pasisekė: pas mus girdisi, ką kaimynui pašnekovas telefonu atsako. -
-