Podagra – mokestis už gyvenimo malonumus

Podagra – mokestis už gyvenimo malonumus

Podagra dažniau vargina vyrus.


Jeigu naktį pabudote nuo kojos didžiojo piršto sąnario skausmo, vadinasi, jus aplankė vadinamoji karalių liga – podagra, galbūt viena seniausių medikams žinomų ligų.


Vadinama karalių liga


Žodis „podagra“ graikų kalboje reiškia „koja spąstuose“. Tai lėtinė liga, susijusi su purininių medžiagų apykaitos sutrikimu: kraujyje padidėja šlapimo rūgšties kiekis ir audiniuose kaupiasi jos druskos – uratai. Liga pasireiškia recidyvuojančiu ūminiu artritu ir podagrinių mazgelių formavimusi.


Podagrą sukelia gausiai vartojami produktai, kuriuose yra daug purinų (medžiagų, iš kurių žmogaus organizme gaminama šlapimo rūgštis). Tai mėsa, žuvys, subproduktai, kepti gaminiai, alkoholiniai gėrimai. Podagra vadinama karalių liga, nes „aukas“ renkasi iš gerai gyvenančių ir sočiai besimaitinančių žmonių. Suprantama, kad visais laikais pirmiausia tai buvo pasiturintys ir kilmingi asmenys.
Ši liga dažniau vargina vyrus. Moterys taip pat nėra apsaugotos nuo podagros, bet jas ši liga paprastai užklumpa po 50 metų, kai ateina menopauzė. Ir moteris, ir vyrus, sergančius podagra, dažnai vargina nutukimas bei hipertonija. Ligą gali sukelti ir ilgalaikis šlapimo varomųjų preparatų vartojimas.

Atpažinsi iš... ausų

REKLAMA


Dėl šlapimo rūgšties pertekliaus organizme ima formuotis aštrūs kristalai. Jie dažniausiai kaupiasi kojų didžiųjų pirštų sąnariuose ir sukelia skausmą. Bet koks, net menkiausias, prisilietimas prie sąnarių ligoniui būna skausmingas.


Podagros priepuolis paprastai prasideda naktį. Tai galima paaiškinti paprastai: tuo metu kraujo rūgščių ir šarmų pusiausvyra tampa „rūgštinė“. Tokioje terpėje šlapimo rūgštis greičiau kristalizuojasi ir formuojasi nuosėdos, sukeliančios uždegiminį procesą. Šie reiškiniai sparčiai vystosi, per kelias valandas pasiekia piką, juos lydi karščiavimas, šaltkrėtis. Jeigu atliekamas kraujo tyrimas, nustatomas padidėjęs eritrocitų nusėdimo greitis ir leukocitų kiekis.


Po 5–6 dienų uždegimo požymiai pamažu rimsta, per kitas 5–10 dienų daugumai ligonių skausmai išnyksta, sąnarių funkcija normalizuojasi, ir žmogus jaučiasi visiškai sveikas. Iki kito priepuolio.


Beje, patyręs reumatologas atpažinti sergantįjį podagra gali iš karto – pažiūrėjęs į... jo ausis. Daugelio šia liga ne vienerius metus sergančių žmonių ausys padengtos standžiais poodiniais mazgeliais – šlapimo rūgšties kristalais.

REKLAMA


Vizualūs stebėjimai būtinai papildomi šlapimo ir kraujo tyrimais, o jeigu reikia – ir rentgeno nuotraukomis.


Podagra – mokestis už gyvenimo malonumus

Gydyti podagrą – būtina. Jeigu į šią ligą nekreipsite dėmesio, padariniai gali būti labai liūdni.


Atmintinė ligoniams


Visiškai atsikratyti podagros neįmanoma. Vis dėlto taikiai su ja gyventi, sumažinti kankinamus priepuolius – įveikiama užduotis. Vaistai, mažinantys šlapimo rūgšties kiekį ir gerinantys jos šalinimą iš organizmo, galimybę grįžti į visavertį gyvenimą suteikė šimtams ligonių.


Tačiau svarbiausias terapijos komponentas yra dieta. Iš mitybos raciono patariama visiškai išbraukti daug purinų turinčias mėsiškas sriubas, mėsos subproduktus, riebias žuvis, rūgštynes, špinatus, šparagus, briuselinius ir žiedinius kopūstus, ankštinius augalus, alkoholį, stiprią arbatą, kavą, prieskonius, aštrius užkandžius.


Svarbu per parą išgerti pakankamai skysčių, visų pirma – vaisių, uogų ir daržovių sulčių bei šarminio mineralinio vandens – jie padeda iš organizmo šalinti šlapimo rūgštį.


Gydyti podagrą – būtina. Jeigu į šią ligą nekreipsite dėmesio, padariniai gali būti labai liūdni. Priepuoliai kartosis vis dažniau, skausmas apims vis daugiau sąnarių. Palaipsniui sąnariai ims deformuotis, tuomet kils ir rimtesnių problemų.


Nuo šlapimo rūgšties kristalų nukenčia inkstai: sutrikdoma jų funkcija, šlapime atsiranda baltymų, laikui bėgant gali išsivystyti inkstų nepakankamumas. 10–20 proc. atvejų podagra siejama su inkstų akmenlige.

Parengta pagal žurnalą „Savaitė“  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 15 (2024)

    Savaitė - Nr.: 15 (2024)