Vasarą privalu vaikus nuvesti pas gydytoją

Vasarą privalu vaikus nuvesti pas gydytoją

Kasmet profilaktiškai tikrintis sveikatą ir apsilankyti pas šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą privaloma visiems vaikams iki 18 metų.


Vasara – pats metas tėveliams pagalvoti apie vaikų sveikatos profilaktiką ir pasirūpinti Vaiko sveikatos pažymėjimu. Ko galime tikėtis iš vaiko sveikatos patikros, kaip ją atlikti tinkamai?


Emilija ČEPULIONYTĖ


Pasirūpinti iš anksto


Kaip kasmet, taip ir šiemet ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikų tėvai privalo pasirūpinti savo atžalų sveikatos patikra ir ugdymo įstaigai pateikti specialios formos dokumentą – Vaiko sveikatos pažymėjimą. Profilaktiškai tikrintis sveikatą ir apsilankyti pas šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą privaloma visiems vaikams iki 18 metų.


„Dėl profilaktinio vaiko sveikatos tikrinimo reikia iš anksto užsiregistruoti pas savo šeimos gydytoją ir odontologą. Nurodytu laiku į sveikatos priežiūros įstaigą atvykusį vaiką iki 16 metų turi lydėti vienas iš tėvų arba teisėtų globėjų, kurių sutikimo reikia norint patikrinti vaiko sveikatą“, – sako Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) Sveikatos priežiūros departamento vyriausioji specialistė Oksana Burokienė.

REKLAMA


Nei profilaktinė apžiūra, nei gydytojo išduotas Vaiko sveikatos pažymėjimas vaiko šeimai nieko nekainuoja: šios išlaidos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis. Todėl tėvams telieka pasirūpinti išankstine registracija pas medikus ir laiku pas juos apsilankyti.

Gydytojo kabinete

Kaip pastebi O. Burokienė, Vaiko sveikatos pažymėjimas nėra vien formalus dokumentas, kurį prasidėjus mokslo metams būtina pristatyti švietimo įstaigai. Kiekvienu atveju apsilankius pas šeimos gydytoją dėl profilaktinio sveikatos patikrinimo, šeimos gydytojas ne tik apžiūri, bet ir išsamiai ištiria mažąjį pacientą – įvertina vaiko sveikatos būklę, fizinį išsivystymą, augimą atsižvelgiant į amžių, be to, prireikus skiria tyrimus arba siunčia vaiką pasikonsultuoti su II lygio gydytoju specialistu.


„Sveikatos apsaugos ministro įsakymu yra nustatyti reikalavimai, kokie veiksmai turėtų būti atliekami vaikų profilaktinių sveikatos tikrinimų metu, t. y. šiuose reikalavimuose detalizuota, kokie veiksmai ir tyrimai bei kokiu periodiškumu pagal vaiko amžių turėtų būti atlikti“, – sako specialistė.
Taigi atliekant profilaktinį vaiko sveikatos tikrinimą įvertinamas vaiko ūgis, svoris, matuojamas kraujospūdis, įvertinama rega, klausa, taip pat kraujotakos, kvėpavimo, nervų, virškinimo, urogenitalinė, endokrininė bei skeleto raumenų sistemų būklė. „Tik išsamiai patikrinus vaiko sveikatą, užpildomas ir išduodamas vaiko sveikatos pažymėjimas, kuris privalomai turi būti pateiktas ugdymo įstaigai“, – sako O. Burokienė.

Laiku pastebėti ligą

REKLAMA


Profilaktiškai patikrinęs vaiko sveikatą ir įvertinęs jos būklę, šeimos gydytojas tėvelius turėtų informuoti apie šio tikrinimo rezultatus ir reikalingus atlikti tolesnius tyrimus. „Atliekami tyrimai leidžia anksti išaiškinti galimus įvairius sveikatos pakitimus bei taip užkirsti kelią ligai ar bent gerokai sušvelninti jos padarinius“, – įsitikinusi specialistė.


O. Burokienė pabrėžia, kad visais atvejais dėl skiriamų tyrimų ar dėl vaiko nukreipimo pasikonsultuoti su gydytoju specialistu sprendžia pacientą gydantis gydytojas, įvertinęs vaiko sveikatos būklę. „Šeimos gydytojas pasinaudodamas savo kompetencija privalo išsamiai ištirti pacientą ir tik esant tam tikroms ligoms ar kilus neaiškumams siųsti jį pas gydytoją specialistą“, – sako pašnekovė.

Kadangi konsultuotis pas gydytoją specialistą nukreipiami pacientai tais atvejais, kai norima pasitikslinti diagnozę ar gydymą, tėveliai, kuriems kyla klausimų dėl vaiko sveikatos būklės įvertinimo, turėtų tai pirmiausia aptarti su šeimos gydytoju. Jeigu būtinybės nėra, vaikas nebus siunčiamas pas gydytoją specialistą.

Vizitas pas odontologą


Kartu su šeimos gydytojo konsultacija labai svarbus vizitas ir pas gydytoją odontologą, kuris įvertina vaiko dantų ir žandikaulių būklę, o prireikus – skiria gydymą. Vaiko sveikatos pažymėjime būtinai turi būti nurodyta, ar vaikas buvo pas odontologą ir kokių turi dantų problemų. Pasak specialistės, dažnai vaikų dantų būklė nėra gera, todėl itin svarbu ją įvertinti ir skirti gydymą.Taip pat svarbu žinoti, kad vaikams nuo 6 iki 14 metų krūminiai dantys gali būti nemokamai padengiami silantu – specialia apsauga nuo ėduonies. Dauguma tėvų apie šią paslaugą vis dar nėra girdėję. „Tiesa, silantu dengiami tik nesugedę nuolatiniai dantys. Jei dantis jau pažeistas ėduonies, teks jį gydyti“, – sako O. Burokienė.


Norint, kad minėta paslauga būtų atlikta nemokamai, reikia kreiptis į gydytoją odontologą arba burnos higienistą, kuris dirba gydymo įstaigoje, dėl šių paslaugų teikimo sudariusioje sutartį su Teritorine ligonių kasa.

Svarbios rekomendacijos

Vaiko sveikatos pažymėjime gydytojas ne tik apibūdina paciento sveikatos būklę, bet ir nurodo rekomendacijas, kurių turi būti paisoma ugdymo įstaigoje.


Pasak O. Burokienės, viena dažniausių gydytojų rekomendacijų yra krūvio ribojimas per kūno kultūros pamoks. Jeigu vaikas dėl sveikatos būklės atleidžiamas nuo kūno kultūros pamokų, gydytojas Vaiko sveikatos pažymėjime nurodo, kuriam laikui. Nežinodamas mokinio sveikatos būklės, mokytojas gali iš vaiko reikalauti to, ko jam negalima daryti, ir taip sukelti pavojų jo sveikatai.


Vaikams, turintiems regos problemų, remiantis pažymoje pateikta informacija, yra nustatoma, kur tinkamiau sėdėti pamokų metu. Be to, jei vaikas serga lėtine liga ar alergija, sveikatos pažymėjime įrašoma, kokių priemonių reikėtų imtis mokykloje iškilus skubios pagalbos atvejui. Minėtame dokumente taip pat nurodoma, nuo kokių užkrečiamų ligų yra paskiepytas vaikas.


Įsidėmėkite


Vaiko sveikatos pažymėjimo gali reikalauti ne tik priešmokyklinio ugdymo įstaiga ar mokykla, kurią lanko jūsų vaikas, bet ir neformalaus ugdymo įstaigos. Teisės aktuose nėra reglamentuota, kiek vienetų pažymų turėtų išduoti gydytojas, tačiau dažniausiai visoms papildomoms vaiko veikloms, t. y. būreliams, vasaros stovykloms pakanka dokumento kopijos, taigi, prieš atiduodami originalą į darželį ar mokyklą, būtinai jų padarykite.


Vaiko sveikatos pažymėjimas galioja vienerius metus.