J. Sullivanas : Ukrainos pakvietimas į NATO dabar reikštų karą prieš Rusiją

EPA-ELTA nuotr.


Baltųjų rūmų patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Jake'as Sullivanas tvirtina, kad sprendimas Vilniaus viršūnių susitikime pakviesti Ukrainą į NATO reikštų Aljanso karą su Rusija. Pasak jo, Ukrainos nusivylimas yra suprantamas, tačiau, akcentuoja patarėjas, sprendimas priimtas sulaukus plataus palaikymo tarp NATO narių.


„Manau, kad Aljanse yra platus sutarimas, jog Ukrainos įtraukimas į NATO, kai Ukrainoje vyksta karas, reikštų, kad NATO būtų priversta kariauti su Rusija. Ir aš manau, kad visame Aljanse matome požiūrį, jog šiuo metu kariauti su Rusija nėra prasmės“, – trečiadienį Vilniuje vykstančiame NATO viešajame forume teigė J. Sullivanas.


„Suprantu, kad prezidentas Zelenskis norėjo kažko daugiau, jo pozicija yra suprantama. Tačiau manau, kad iš Aljanso perspektyvos buvo siekiama sprendimo kuris turėjo platų palaikymą ir atitiko daugelio pozicijas“, – sakė jis.

REKLAMA


Antradienį Vilniuje prasidėjusiame NATO viršūnių susitikime daugiausiai dėmesio sulaukė Ukrainos narystės Aljanse klausimas. Kyjivas tikėjosi gauti aiškų signalą dėl narystės perspektyvos, tačiau Vakarų lyderiai dar iki prasidedant susitikimui Vilniuje akcentavo, kad tęsiantis karui Ukrainai nebus leista prisijungti prie NATO gretų.


Po ilgų derybų dėl Kyjivo transatlantinės perspektyvos formuluotės susitikimo komunikate, Aljansas patvirtino, kad „Ukrainos ateitis yra NATO“. Taip pat sutarta atsisakyti narystės veiksmų plano (MAP), patvirtina ilgalaikė karinė parama. Taip pat nutarta oficialiai įsteigti NATO-Ukrainos tarybą ir suglaudinti dvišalius politinius ryšius.


Tačiau lūkesčiai dėl pakvietimo į NATO liko neišpildyti – komunikate nurodoma, kad tam kelias bus atviras tik tada, „kai sąjungininkai pritars ir kai bus įvykdytos sąlygos“. Visgi, kokie yra pastarieji reikalavimai, komunikate nenurodoma.


Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis antradienį pareiškė, kad „absurdiška“ nenustatyti Ukrainos narystės NATO termino. Taip jis teigė dar prieš paviešinant komunikate nugulusias kompromisines formuluotes.


ELTA inf.
  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 28 (2024)

    Savaitė - Nr.: 28 (2024)