G. Kasparovas: manau, kad perspektyvoje Rusijos teritorijos gali likti mažiau

G. Kasparovas: manau, kad perspektyvoje Rusijos teritorijos gali likti mažiau


Rusijos opozicijos politikas, šachmatų didmeistris Garis Kasparovas mano, kad Rusijos po karo Ukrainoje laukia labai dideli pasikeitimai. Pasak jo, tai bus ne tik dėl Putino režimo pasikeitimo, tačiau Rusija, kaip ir kiekviena imperija, tiesiog neišgyvens karinio pralaimėjimo.


„Manau, kad labai gali būti, jog perspektyvoje Rusijos teritorijos gali likti mažiau. Atsiskirti gali buvusios nacionalinės respublikos arba teritorijos dalys, nes ekonominė situacija Rusijoje prastės labai greitais tempais, ir kaip visada, karinis pralaimėjimas yra katalizatorius visų procesų, kurie po truputį vyksta“, – penktadienį Seime, po susitikimo su Seimo pirmininke Viktorija Čmilyte–Nielsen, teigė G. Kasparovas.


„Šiandien šalis kaip ir tyli, bet manau, kad labai daug žmonių dar nesupranta padarinių masto“, – pridūrė jis.


Šachmatų didmeistris aiškino, kad tai, jog daug metų V. Putinas nebuvo nubaustas už tarptautinės teisės pažeidinėjimą, privedė prie tokios situacijos, kokia ji yra dabar. Anot jo, karas įrodė, kad kalbos apie tai, jog Rusija yra diktatūrinė valstybė, vedama fašistinio režimo, iš teorinių tapo praktinėmis.

REKLAMA


„Tai karas, kuris pasibaigs arba Putino pergale, kas mažai tikėtina, arba Ukrainos pergale, kuri būtų mūsų visų pergalė. Mes kalbamės, kokios bus pasekmės Rusijai, pasauliui, kada Ukraina pasieks pergalę ir išlaisvins savo teritoriją“, – sakė G. Kasparovas.


Rusijos opozicionierius tikino, kad sankcijos smarkiai paveiks visos Rusijos ekonomiką, o šalies valdžia ligi šiol nesupranta, kad karas eina pralaimėjimo link. Pasak jo, šiuo metu svarbiausia yra padėti Ukrainai laimėti bei neleisti Vakarų šalių frontui užmigti ir būti aiškia šio karo, Ukrainos pusėje, dalimi.


„Nežinau, kiek tai truks, bet, mano matymu, ta situacija gali pradėti spręstis jau šiais metais todėl, kad mes galiausiai pamatėme karą, ir tie, kurie sako, jog sankcijos neveikia, tai joms tiesiog reikia laiko. Diktatūra, tokia kaip Putino, neišgyvens karinio pralaimėjimo. Ukrainos vėliava Sevastopolyje – tai yra Rusijos išlaisvinimo pradžia nuo Putino“, – tvirtino šachmatų didmeistris.

REKLAMA


„Ukrainos pergalė, teritorijos išlaisvinimas, sumokėtos reparacijos ir karo nusikaltėlių pasodinimas į kalėjimą. Jeigu šios kainos bus aiškiai užfiksuotos, tada bus galima kalbėti, kad permainos Rusijoje yra neišvengiamos“, – pridūrė jis.


G. Kasparovas aiškina, kad niekas nesiruošia bombarduoti Maskvos ar užimti Rusijos teritorijos dalis, bet ši šalis jau iškrito iš ekonominio ir geopolitinio pasaulio proceso. Pasak jo, net didžiausi sąjungininkai, kaip Kinija, Vidurio Azijos diktatūros ar Baltarusija, atsiriboja nuo Rusijos, nes niekas nenori būti pralaiminčios koalicijos dalimi.


„Baltarusija jokio vaidmens neturi, A. Lukašenka nuo pat pradžių suprato, kad karinis įsitraukimas į karą Putino pusėje – tai greita mirtis, nes jis neplanavo siųsti baltarusiškų tankų į Kyjivo pusę. Matosi, kad net Lukašenka neturi politinio kapitalo, jog galėtų įsitraukti į šį karą. Putinas vienas, ir ekonominės sankcijos bei kiti po karo laukiantys dalykai prives režimą prie mirties“, – teigė Rusijos opozicionierius.


G. Kasparovas: reikia dviejų trijų mėnesių, kad Rusijos visuomenė pradėtų suvokti, jog karas Ukrainoje pralaimimas


Rusijos žmogaus teisių aktyvistas ir buvęs pasaulio šachmatų čempionas Garis Kasparovas mano, kad po dviejų trijų mėnesių Rusijos visuomenė pradės suvokti, kad karas Ukrainoje yra pralaimimas. Būtent po šio rusų susivokimo, pasak G. Kasparovo, galima tikėtis, kad Rusijoje prasidės dideli masiniai protestai.„Galbūt aš klystu, bet maždaug 16 tūkst. žmonių yra suimti per pirmąsias dvi karo savaites. Taip, jūs galbūt pasakysite, kad tai labai maži skaičiai lyginant su 144 mln. rusų, bet nepamirškime, kad tai ne demonstracija Vilniuje, Paryžiuje ar Niujorke. Tu išeisi į gatvę, būsi suimtas ir galimai leisi metus kalėjime“, – žurnalistams Seime po susitikimo su Seimo pirmininkė Viktorija Čmilyte-Nielsen teigė G. Kasparovas.


Nors Rusijos žmogaus teisių aktyvistas pripažįsta, kad prieštaraujančių karui Ukrainoje rusų vis dar yra mažuma, pasak jo, tikrasis karo Ukrainoje palaikymas Rusijos visuomenėje taip pat nėra toks reikšmingas, kaip skelbia režimas. G. Kasparovas mano, kad palaikymas karui Rusijoje šiuo metu gali siekti apie 30 proc., didžioji dalis rusų, pasak jo, laikosi neutralios pozicijos.


„Todėl Putinas ir neskelbia visuotinės mobilizacijos, nes jis supranta, kad jei tai tikras karas ir tu pradedi į jį įtraukti žmones, tai gali išbalansuoti pusiausvyrą visuomenėje“, – sakė jis.


G. Kasparovas mano, kad Rusijos visuomenės atsitokėjimui ir susivokimui, kad karas pralaimėtas, reikia dar dviejų trijų mėnesių.


„Aš manyčiau, kad, deja, bet mums reikia šiek tiek daugiau laiko, galbūt dar dviejų trijų mėnesių. Nes dabar Rusijos visuomenei reikia suvokti tai, kad karas pralaimėtas. Ir manau, kad jūs būsite nustebinti Rusijos visuomenės protrūkio“, – sakė G. Kasparovas.


„Nes kiekvienas diktatorius visada savo palikimą stato ant kokių nors mitų. Putinui tai buvo Čečėnijos karas ir Krymas. (...) Žmonės yra linkę toleruoti tam tikrus nepatogumus, sunkumus, jeigu jie supranta, kad jie gaus kažką mainais, net jei tai netikra idėja. Bet dabar, manau, kad jie susidurs su žiauria realybe ir sumokės kainą už nuostolius. Ir dėl to aš manau, kad mes galime sulaukti didelių masinių protestų Rusijoje “, – taip pat pažymėjo jis.

REKLAMA


V. Čmilytė-Nielsen: kalbėjomės apie situaciją Rusijoje ir pagalbą Ukrainai


Savo ruožtu Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen teigė, kad susitikimo su G. Kasparovu metu buvo aptarta situacija Rusijoje ir pagalba Ukrainai.


„Šiandien kalbėjome ne apie šachmatus, o apie situaciją Rusijoje, apie demokratines opozicijos galimybes, apie pergalę ukrainiečių, daug kalbėjome apie tai, ką dar galėtume padaryti, kad padėtume Ukrainai.


Garis Kasparovas yra žinomas kaip labai įžvalgus politikos ekspertas, dar 2015 metais jis parašė knygą „Ateina žiema“, kurioje ypač tiksliai numatė Putino režimo veiksmus ir apie tai, kaip jam tai pavyko ir kaip jis mato perspektyvas ateityje“, – žurnalistams po susitikimo su G. Kasparovu penktadienį teigė V. Čmilytė-Nielsen.


„O artimiausioje ateityje jis prognozuoja, kad V. Putino režimas neišlaikys ir todėl jau dabar reikia imtis labai konkrečių veiksmų palaikant demokratinę galimą opoziciją ir, žinoma, padedant Ukrainai pasiekti pergalę“, – pridūrė ji.


Seimo pirmininkė atkreipia dėmesį, kad G. Kasparovo lyderystė, jo politinės įžvalgos turi labai didelį svorį.


„G. Kasparovo lyderystė, jo kalbėjimas CNN, „The New York Times“, nuolatinės jo įžvalgos, jo prognozės ir jo raginimai politikams, demokratinio pasaulio lyderiams visų pirma turi didelę vertę ir didelį svorį.


Ir šiandien kaip tik kalbėjome apie tai, kad Lietuva yra viena iš šalių lyderių, kuri nepriklausomai nuo savo formalaus geografinio dydžio sugeba dažnu atveju garsiau ir aiškiau pasakyti svarbią žinią ir žengti pirmoje vietoje ir paskui save telkti pagalbą toms šalims, kurioms jos labiausiai reikia, šiuo atveju, žinoma, Ukrainai“, – akcentavo V. Čmilytė-Nielsen.Daugiau >>