G. Nausėda ir G. Landsbergis griežtai įvertino A. Navalno sulaikymą: negalima to toleruoti

G. Nausėda ir G. Landsbergis griežtai įvertino A. Navalno sulaikymą: negalima to toleruoti


Už Lietuvos užsienio politiką atsakingi asmenys griežtai įvertino tai, kad tik sugrįžęs į Rusiją garsus Kremliaus kritikas Aleksejus Navalnas buvo sulaikytas. Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad tai dar vienas įrodymas, jog Rusijoje sistemingai pažeidžiamos žmogaus laisvės ir demokratinės vertybės. Todėl, pažymi jis, Vakarų demokratinės valstybės tiesiog negali to toleruoti.


„Rusijos opozicijos lyderio A. Navalno areštas jam tik sugrįžus namo yra pasibaisėtinas ir dar vienas įrodymas, kad Kremlius sistemingai piktnaudžiauja žmogaus teisėmis ir demokratinėmis laisvėmis. Vakarų demokratijos to negali toleruoti“, – tviteryje sekmadienį rašė prezidentas.


Netrukus po A. Navalno sulaikymo Šeremetjevo oro uoste sureagavo ir Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis. Jis išsakė bendrą Baltijos valstybių poziciją.


„A. Navalno sulaikymas yra nepriimtinas. Reikalaujame, kad jis nedelsiant būtų paleistas. ES turėtų veikti greitai ir jei jis nebus paleistas, mums reikės svarstyti ribojamųjų priemonių įvedimą“, – tviteryje pažymėjo G. Landsbergis.  

REKLAMA


Aleksejus Navalnas sekmadienį sulaikytas Šeremetjevo oro uoste šalia Maskvos.


Kremliaus kritikas A. Navalnas sulaikytas netrukus po nusileidimo, kai praėjo pasų kontrolę. Jis atskrido iš Vokietijos, kur nuo rugpjūčio buvo gydomas dėl apnuodijimo.


A. Navalnas sulaikytas Maskvos Šeremetjevo oro uoste


Rusijos opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas sulaikytas Šeremetjevo oro uoste šalia Maskvos.


Kremliaus kritikas A. Navalnas sulaikytas netrukus po nusileidimo, kai praėjo pasų kontrolę. Jis atskrido iš Vokietijos, kur nuo rugpjūčio buvo gydomas dėl apnuodijimo.


A. Navalno atstovė Kira Jarmiš patvirtino, kad jis buvo sulaikytas.


Rusijos kalėjimų tarnyba FSIN taip pat patvirtino sulaikiusi A. Navalną.


Iš pradžių lėktuvas su opozicionieriumi turėjo leistis Vnukovo oro uoste, kur susirinko jo šalininkai ir žiniasklaida, bet paskutinę minutę buvo nukreiptas į didesnį tarptautinį Rusijos sostinės oro uostą.

REKLAMA


Vokietija ragina nedelsiant paleisti A. Navalną


Rusija turėtų „nedelsiant“ paleisti Kremliaus kritiką Aleksejų Navalną, pareiškė Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Maasas po to, kai Vakarai pasmerkė opozicionieriaus sulaikymą Maskvos oro uoste.


Aleksejus Navalnas „priėmė sąmoningą sprendimą sugrįžti į Rusiją, nes jis ją laiko savo asmeniniais ir politiniais namais“, sakė H. Maasas, pridurdamas, esą tai, kad Rusijos tarnybos sulaikė A. Navalną sekmadienį vos jam sugrįžus, yra „visiškai nesuvokiama“.


44-erių opozicionerius buvo sulaikytas Maskvos Šeremetjevo oro uoste praėjus mažiau nei valandai po to, kai nusileido iš Vokietijos atskridęs lėktuvas. Vokietijoje A. Navalnas buvo gydomas po apnuodijimo, kurį užsakė, pasak A. Navalno, Vladimiras Putinas, nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“.


JAV, ES, kelios ES šalis, Kanada ir aukštas išrinktojo JAV prezidento Joe Bideno patarėjas pareikalavo nedelsiant paleisti A. Navalną, o dalis ES politikų paragino įvesti naujų sankcijų Rusijai.


Prie reikalavimų prisijungė žmogaus teisių organizacijos, o „Amnesty International“ teigė, kad A. Navalnas tapo sąžinės kaliniu, ir apkaltino Rusijos valdžią vykdant „nepaliaujamą kampaniją“, siekiant jį užtildyti.


H. Maasas, pabrėždamas, kad Rusijai galioja jos pačios Konstitucija ir tarptautiniai įsipareigojimai, tikino, jog „šie principai turi būti taikomi“, o A. Navalnas „turi būti nedelsiant paleistas“.Vokietija taip pat nori, kad Rusija „visapusiškai ištirtų apnuodijimą ir nuteistų nusikaltėlius“, teigė ministras.


Rusijos kalėjimų tarnyba (FSIN) tvirtino, neva A. Navalnas yra ieškomas dėl keleto 2014 m. atidėtos bausmės už sukčiavimą pažeidimų, ir jis esą „bus sulaikytas“ iki teismo nuosprendžio.


A. Navalno būklė staigiai pablogėjo rugpjūtį, skrydžio iš Sibiro metu, vėliau jis buvo pervežtas iš Omsko ligoninės į Berlyną. Vakarų ekspertai nustatė, kad politikas buvo apnuodytas sovietine nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“.


Kremlius neigia prisidėjęs prie apnuodijimo, o Rusijos tyrėjai tikina, neva nėra jokio pagrindo pradėti tyrimą.


JK pasmerkė „pasibaisėtiną“ Rusijos opozicijos lyderio A. Navalno suėmimą


Jungtinės Karalystės (JK) užsienio reikalų sekretorius Dominicas Raabas pirmadienį pasmerkė Rusijos opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno sulaikymą. Jis teigia, kad tai „pasibaisėtinas“ žingsnis ir reikalauja paleisti Kremliaus kritiką.


„Tai, kad Rusijos valdžia suėmė niekingo nusikaltimo auką A. Navalną, yra pasibaisėtina“, – tviterio paskyroje rašė D. Raabas.


„Jis turi būti nedelsiant paleistas. Užuot persekiojusi A. Navalną Rusija verčiau tpaaiškintų, kodėl Rusijoje buvo panaudotas cheminis ginklas“, – teigė jis.


A. Navalno advokatė teigia, kad jai neleidžiama pasimatyti su klientu


Rusijos opozicijos lyderiui Aleksejui Navalnui neleidžiama bendrauti su savo advokatu, pirmadienį pranešė Kremliaus kritiko advokatė, pareigūnams jį sulaikius Maskvoje.


A. Navalno advokatė Olga Michailova radijo stočiai „Echo of Moscow“ sakė, kad jai nebuvo leista pasimatyti su savo klientu, kuris yra sulaikytas netoli oro uosto esančioje policijos nuovadoje.


„Manęs neįleidžia į Chimkų srities policijos departamentą“, – sakė ji.


A. Navalno atstovė Kira Jarmyš tviterio paskyroje paskelbė, kad du opozicijos lyderio advokatai galėjo įeiti į policijos pastatą, tačiau jiems nebuvo leista susitikti su klientu.