V. Šimkus. Ar rinkose įsivyravusi ramybė – apgaulinga?

Per itin permainingą balandį rinkose pagrindiniai JAV akcijų indeksai spėjo ir smukti, ir pakilti keliolika procentų. JAV administracijai atidėjus dalies muitų įsigaliojimą bei pradėjus derybas dėl prekybos susitarimų su pagrindiniais partneriais, į rinkas grįžo optimizmas. Vis dėlto, tikėtis, kad prekybos karo pasekmių nebus, dar gerokai per anksti.
Vytenis Šimkus
Gegužės 7 d. pagrindinis JAV akcijų indeksas S&P 500 buvo apie procentu žemiau nei per „išsilaisvinimo“ dieną, kai JAV paskelbė muitus kone visam pasauliui. Po paskelbimo įvyko išsipardavimas, kurio intensyvumas prilygo didžiajai finansų krizei ar pandemijai. Visgi kritimas buvo trumpalaikis - devyniasdešimties dienų pauzė didžiajai daliai muitų leido tikėtis, kad didžiausios žalos pavyks išvengti - tai prisidėjo prie rinkos stabilizacijos.
Aktyviai įsitraukė ir mažmeniniai investuotojai, kuriems pastaraisiais metais pasiteisino strategija „pirkti per kritimą“ (buy the dip). Kitą dieną po giliausio nuosmukio jie įsigijo 5 mlrd. dolerių daugiau JAV akcijų. Nors mažmeniniai investuotojai dažnai laikomi linkusiais panikuoti, šįkart jų veikimas prieš srovę padėjo stabilizuoti rinką. Lietuvos investuotojai taip pat naudojosi kainų kritimu - dalis atsikratė rizikingesnių pozicijų, tačiau daug kas aktyviai pirko atpigusias akcijas ir fondus.
REKLAMA
Tarptautiniai investuotojai atsargiai žiūri į JAV
Nors prekybos karų poveikis akcijų kainose beveik nebesimato, jų padarinių apstu kitur. Nenuspėjama JAV politika paskatino nemažai tarptautinių investuotojų grąžinti kapitalą į namų rinkas. Doleris tebėra silpnesnis daugelio valiutų atžvilgiu, ypač tai pastebi Europos investuotojai - euras nuo metų pradžios pabrango apie 10 proc., o tai mažina JAV turto grąžą europiečiams. Naujausioje ekonomikos apžvalgoje „Swedbank“ ekonomistai prognozuoja, kad JAV dolerio silpnėjimas tęsis ir metų pabaigoje euras gali kainuoti net 1,2 dolerio. Bent kol kas panašu, kad žala dolerio vertei yra ilgalaikė. Kita vertus, silpnesnis doleris buvo vienas iš JAV administracijos deklaruotų tikslų.
Diversifikacija į Europos akcijas prasidėjo dar metų pradžioje ir tęsėsi balandį. Europos Stoxx 600 indeksas nuo metų pradžios ūgtelėjo 5 proc. ir rodo apie 10 procentinių punktų geresnį rezultatą nei JAV indeksai.
REKLAMA
Tvyrant dideliam neapibrėžtumui, aukso kainos taip pat šturmavo naujas aukštumas - nuo metų pradžios auksas pabrango 28 proc. ir šiuo metu kainuoja apie 3384 dolerius už Trojos unciją. Investuotojai perka auksą kaip apsidraudimo priemonę nuo galimų geopolitinių rizikų ar dolerio nuvertėjimo. Tad besitęsiantis aukso populiarumas signalizuoja, kad prekybos konfliktų pasekmės dar gali išryškėti.
Ekonominė žala išryškės gerokai vėliau
Nors akcijų rinkos atsikvėpė, investuotojams dar anksti tikėtis nuoseklaus ir ramaus augimo. Net ir atidėjus didžiosios dalies muitų įsigaliojimą, efektyvus JAV muitų tarifas išaugo beveik keturis kartus - tai slopins augimo perspektyvas ir didins spaudimą kainoms. Pirmąjį šių metų ketvirtį JAV ekonomika nežymiai traukėsi, nors padidėję muitai dar negalėjo turėti tiesioginio poveikio.
Daugelis ekonomistų kaip labiausiai tikėtiną JAV ekonomikos scenarijų trumpuoju laikotarpiu įvardija stagfliaciją - infliaciją be augimo. Tai patvirtino ir Federalinis rezervas, kuris dėl išaugusio neapibrėžtumo neskuba keisti pinigų politikos. Dėl išaugusių infliacijos ir nedarbo rizikų FED išlaiko atsargumą. Rinkos vis dar tikisi, kad šiemet palūkanos bus sumažintos tris kartus – iki 3,5 proc., tačiau tam turėtų reikšmingai pablogėti ekonomikos perspektyvos.
Šiame kontekste JAV akcijos atrodo brangios, o rizikos ir pelno santykis kol kas nepalankus. Per artimiausius porą ketvirčių prekybos trikdžių įtaka įmonių finansams taps ryškesnė, o tai didina naujos korekcijos riziką rinkose.
Žinoma, rinkos gali sulaukti ir gerų žinių. Galbūt, pavyks pasiekti ilgalaikių prekybos susitarimų su ES ar Azijos šalimis. Taip pat, rinkos laukia konkretesnių naujienų dėl biudžeto, ar D. Trumpo administracija išpildys rinkiminius pažadus dėl mažesnių mokesčių. Tokios naujienos sutvirtintų optimistines nuotaikas rinkose.
Bet kuriuo atveju, investuotojai turėtų būti psichologiškai pasiruošę tolimesniems amerikietiškiems kalneliams akcijų rinkose.
Pranešimas spaudai.
Panašios naujienos:
-
-
Paskutiniai numeriai
-
-
Savaitė - Nr.: 19 (2025)
-
Anekdotas
– Nusipirkau butą naujame name, nebrangiai, bet garso izoliacija tokia, kad girdžiu, kaip kaimynas telefonu kalba!
– Tai tau dar pasisekė: pas mus girdisi, ką kaimynui pašnekovas telefonu atsako. -
-