Konklavos istorija: įdomiausi faktai

Konklavos istorija: įdomiausi faktai


Konklava, per kurią renkamas naujas popiežius, žavi savo paslaptingoms, šimtmečių senumo taisyklėmis. Nuo trečiadienio pasaulio akys vėl nukreiptos į Vatikaną. Iš esmės konklavos eiga yra aiški: balsavimo teisę turintys kardinolai užsidaro nuo visuomenės tol, kol Siksto koplyčioje susitaria dėl naujo Katalikų bažnyčios vadovo.


Procedūra anksčiau buvo ne tik kitokia – kartą ji baigėsi itin greitai, o sykį truko neįtikėtinai ilgai. 


Agentūra dpa pateikia keletą įdomybių iš konklavos istorijos:


Ilgiausia konklava truko beveik trejus metus

Ilgiausiai istorijoje popiežiaus rinkimai tęsėsi 33 mėnesius – beveik trejus metus. Iš kardinolų, susirinkusių 1268 m. lapkritį, dalis norėjo vadovo italo, kiti – prancūzo. Galimai konklava būtų trukusi dar ilgiau, jei Viterbo miesto, esančio į šiaurę nuo Romos, gyventojai nebūtų darę spaudimo kardinolams. Kad paspartintų procesą, jie nudengė pastato, kuriame vyko rinkimai, stogą ir normavo maistą konklavos dalyviams. 1271  m. rugsėjo 1 d. pagaliau buvo pasiektas kompromisas: naujuoju popiežiumi išrinktas Grigalius X.

REKLAMA


Trumpiausia konklava tęsėsi tik kelias valandas

Po maratoninių rinkimų Katalikų bažnyčia, vadovaujama pontifiko Grigaliaus X (1271–1276), pavertė konklavą tokia, kokia ji žinoma iki šiol. Prieš tai buvo metas, kai popiežius buvo renkamas dar jo pirmtako mirties dieną. Nuo 1274-ųjų reikėjo palaukti bent 10 dienų, kad galėtų įvykti pirmasis balsavimas. Vėliau šis terminas pratęstas iki 15 dienų. Iki šiol trumpiausia konklava truko tik kelias valandas – tada 1503 m. spalio 31 d. popiežiumi buvo išrinktas Julijus II (1503–1513).


Konklava ne visad vyko Romoje

Šiandien yra aišku: konklava vyksta Siksto koplyčioje Vatikane. Apie išrinktą popiežių paskelbia iš kamino rūkstantys balti dūmai. Pirmą kartą popiežiaus rinkimai po garsiosiomis Mikelandželo freskomis vyko 1492-aisiais. Nuo 1878 m. konklava vyksta tik čia. Anksčiau Katalikų bažnyčios vadovas buvo renkamas kitose vietose. Prancūzijoje, pavyzdžiui, popiežiaus rinkimai vyko šešis kartus. Paskutinė konklava, vykusi ne Romoje, 1800 m. buvo surengta Venecijoje. Kardinolai, baimindamiesi Napoleono, tada ieškojo vietos netoli Austrijos. Kartą konklava vyko Vokietijoje: 1417 m. joje buvo išrinktas Martynas V.

REKLAMA


Jauniausias ir seniausias išrinktas popiežius

Kai šių dienų konklavoje kalbama apie jauną popiežių, kandidatui dažniausiai yra apie 60 metų. Tačiau tikrai jaunas popiežiumi tapo Jonas XII: kai 995 m. buvo išrinktas vadovauti Bažnyčiai, jis ką tik buvo sulaukęs 18 metų. Seniausi popiežiai buvo Celestinas III (išrinktas 1191 m.) ir Celestinas V (išrinktas 1924 m.) – išrinkimo metu jiems buvo po beveik 85  metus.


Popiežius Pranciškus buvo 76-erių, kai 2013 m. pradėjo vadovauti Katalikų bažnyčiai.


DPA, ELTA inf.








  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 19 (2025)

    Savaitė - Nr.: 19 (2025)