SAM aiškinsis, ar užtektų vienos vakcinos dozės COVID-19 persirgusiems žmonėms paskiepyti

SAM aiškinsis, ar užtektų vienos vakcinos dozės COVID-19 persirgusiems žmonėms paskiepyti


Sveikatos apsaugos ministerija kreipėsi į Lietuvos infektologų draugiją ir Lietuvos alergologų ir klinikinių imunologų draugiją, prašydama pateikti autoritetingą mokslo įrodymais pagrįstą nuomonę, ar rekomenduotina šalies mastu įdiegti persirgusių asmenų skiepijimo viena vakcinos doze, kai gamintojas rekomenduoja dviejų dozių schemą, praktiką ir kokiu laikotarpiu po persirgimo tikslingiausia pradėti vakcinaciją.


Pastaruoju metu pasirodo vis daugiau mokslo publikacijų, kuriose nurodoma, kad tikslinga persirgusius asmenis skiepyti tik viena doze. Kaip teigiama, persirgusiam asmeniui suleidus dvi vakcinos dozes, jo antikūnų lygis nesikeičia, t. y. nedidėja, vadinasi, pakankamas imuninis atsakas susidaro jau po vienos vakcinos dozės.


Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) pranešime sakoma, kad jei ši teorija pasitvirtintų, tai leistų sutrumpinti vakcinų gamintojų patvirtintą skiepijimo dviem dozėmis schemą žmonėms, kurie jau persirgę koronaviruso infekcija. Taigi, persirgusiųjų skiepijimas viena vakcinos doze leistų paspartinti kitų Lietuvos gyventojų skiepijimą.

REKLAMA


SAM pažymi, kad šiuo metu gamintojai kol kas nėra pateikę duomenų, kurie nurodytų keliomis dozėmis reikia skiepyti persirgusius asmenis.


SAM aiškinasi dėl galimo savavaliavimo Šalčininkuose


Sveikatos apsaugos ministeriją (SAM) pasiekus informacijai apie galimus vakcinavimo nuo COVID-19 pažeidimus Šalčininkų rajono savivaldybėje, imtasi priemonių, norint kuo greičiau išsiaiškinti situaciją.


SAM kreipėsi į Šalčininkų pirminės sveikatos priežiūros centrą telefonu. Nesulaukę paaiškinimų, šeštadienį išsiuntė raštą Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos direktoriui su prašymu pateikti pagrįstus paaiškinimus, kodėl galimai buvo nesilaikoma teisės aktų reikalavimų dėl vakcinavimo organizavimo.


Siekiant paspartinti vakcinacijos procesą, gydymo įstaigoms leista pereiti prie toliau iš eilės esančios prioritetinės grupės arba grupių, jeigu nepavyksta paskiepyti pirmiau esančios grupės asmenų ir dėl to įstaiga nesunaudoja visų per savaitę pristatytų vakcinos dozių.

REKLAMA


Visos savivaldybės ir jose veikiantys vakcinavimo centrai privalo laikytis sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtinto prioritetinių grupių eiliškumo.


Nuo šeštadienio profilaktiniai tyrimai dėl COVID-19 atskiroms grupėms bus privalomi


Įsigaliojus Lietuvos Respublikos žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pakeitimams, Vyriausybė priėmė nutarimą dėl darbų ir veiklos sričių, kuriose dirbantiems žmonėms bus privaloma pasitikrinti sveikatą ir atlikti koronaviruso (COVID-19) nustatymo tyrimą – arba periodiškai, arba vieną kartą prieš atveriant duris.


Toks sprendimas įsigalioja nuo šeštadienio, kovo 27 d.


Patvirtinti šie darbai ir veiklos, kuriose leidžiama dirbti darbuotojams, periodiškai besitikrinantiems, ar neserga COVID-19: asmens sveikatos priežiūros paslaugos ir veikla; socialinės paslaugos ir veikla; švietimo paslaugos ir veikla; vaistinių darbuotojų veikla.


Šioms valstybės numatytoms grupėms profilaktiškai tikrintis, ar neserga COVID-19, būtina periodiškai kas 7–10 dienų, pabrėžiama Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) pranešime.


Pagal Vyriausybės nutarimą, karantino metu draudžiamų, ribojamų tam tikrų darbų ir veiklų atstovai, turintys nuolatinį tiesioginį kontaktą su kitais asmenimis, prieš pradėdami dirbti ar vykdyti veiklą po draudimų ar ribojimų panaikinimo, turės pasitikrinti, atlikdami tyrimą dėl COVID-19.Tyrimą bus privaloma atlikti tik vieną kartą prieš grįžtant į darbą. Tokia pareiga numatyta darbuotojams, kurie dirba kultūros ir meno, fizinio aktyvumo ir aukšto meistriškumo sporto, viešojo maitinimo paslaugų teikimo, mažmeninės prekybos, grožio paslaugų ir apgyvendinimo. Tyrimas bus privalomas taip pat laisvalaikio ir (ar) pramogų paslaugų (baseinų ir pirčių paslaugos, žaidimų kambarių, šokių, diskotekų, šokių salių, kino teatrų ir kino klubų, barų, naktinių klubų ir kitų pasilinksminimo vietų veikla, lošimo namų (kazino) ir lošimo automatų, bingo salonų, lažybų ir totalizatorių punktų veikla užsiimantiems asmenims.


Darbuotojas, kuriam privaloma atlikti tyrimą, savo darbdaviui turės pateikti tai įrodantį dokumentą. Prisijungus prie savo paskyros www.esveikata.lt, kiekvienas žmogus galės matyti, atsisiųsti ir prireikus atsispausdinti tyrimo dėl COVID-19 atsakymą. Negalintiems prisijungti prie portalo – neturintiems elektroninio parašo ar autentifikavimosi užtikrinimo priemonių per bankinę sistemą, rekomenduojama dėl tokios pažymos išdavimo kreiptis į gydymo įstaigas.


SAM atkreipia dėmesį, kad paslaugų teikėjai, kurie šiuo metu jau yra atnaujinę savo veiklą ir dirba – jiems tirtis dėl COVID-19 nereikia. Taip pat tirtis dėl COVID-19 nereikia darbuotojams, kurių veikla yra sustabdyta ar negalima dirbti kontaktiniu būdu dėl karantino paskelbimo.


Profilaktiniai tyrimai, nepriklausomai nuo tiriamos grupės, nėra tikslingi ir neatliekami asmenims, kurie yra persirgę koronavirusu ir nuo teigiamo PGR arba antigeno testo rezultato praėjo mažiau nei 180 dienų, tie, kurie turi koronaviruso serologinio antikūnų testo teigiamą rezultatą, jei praėjo mažiau nei 60 dienų, taip pat paskiepytieji vakcina nuo koronaviruso pagal pilną skiepijimo schemą mažesniu nei 180 dienų laikotarpiu.