Kūdikių primaitinimas: kokie klausimus tėvus labiausiai neramina?

Kūdikių primaitinimas: kokie klausimus tėvus labiausiai neramina?


Pirmoji pažintis su maistu – nauja pradžia ir vienas svarbiausių nuotykių, kuriuos kūdikiai patiria pirmaisiais savo gyvenimo metais. Paprastai šio įvykio tėvai laukia ne tik nekantriai, bet ir su didžiuliu nerimu. Ypač, jei tai yra pirmasis mažylis šeimoje. Kaip pasakoja mitybos specialistė Gabrielė Urbonaitė, primaitinimo pradžia bus lengvesnė, jei prieš tai pasitarsite su gydytojais ir pasidomėsite pagrindiniais principais.


„Pradėti primaitinti kūdikį papildomu maistu įprastai rekomenduojama nuo šešių mėnesių, bet vis dažniau gydytojai rekomenduoja primaitinti, kai mažyliui sueina keturi mėnesiai. Vis dėlto, jei kyla abejonių, ar jūsų vaikas jau pasiruošęs primaitinimui, geriausia pasitarti su savo šeimos gydytoju ar pediatru“, – sako G. Urbonaitė.


Grūdai, daržovės, vaisiai: nuo ko pradėti?


Paklausta, ką geriausia rinktis primaitinimo pradžiai, mitybos specialistė pataria pradėti nuo kurios nors vienos daržovės: „Avokadas, pastarnokas, cukinija, moliūgas, morka, brokolis, žiedinis kopūstas – tai yra tos daržovės, kurios labiausiai tiktų pirmiesiems kūdikio patiekalams. Pasirinkta daržovė turi būti apvirta garuose ar mažame kiekyje vandens, bet jokiu būdu ne pervirta.“


Norintiems savo vaikams pasiūlyti vaisių, geriausiai, pasak G. Urbonaitės, tiktų obuolys arba bananas. Obuolys pirmuosius kartus turėtų būti taip pat garintas, be odelės ir sėklyčių, bananą taip pat patariama pertrinti iki skystos konsistencijos.

REKLAMA


Į mitybą įtraukiant grūdus, reikėtų dairytis į pilno grūdo košes. Svarbu, kad jos taip pat būtų tinkamai paruoštos, jog tiktų kūdikiui.


„Pirmaisiais kūdikio gyvenimo metais gydytojai rekomenduoja pamažu įvesti visas grūdų rūšis. Norėdami, kad jūsų mažylis puikiai vystytųsi ir jam nepritrūktų jokių maistinių medžiagų, reikia pasirūpinti, kad jo maisto racionas būtų kuo įvairesnis. Todėl patarčiau primaitinamam vaikui kasdien duoti vis kitas košes, nes kiekviena grūdų rūšis turi savo privalumų“, – pasakoja G. Urbonaitė.


Kaip pačią pirmąją košę primaitinimo pradžiai specialistė rekomenduoja pagamintą iš avižų. „Tai vienos maistingiausių kruopų. Jose – daug skaidulų ir antioksidantų, taip pat baltymų, B grupės vitaminų, geležies, kalcio, magnio. Be to, dauguma kūdikių mėgsta švelnų jų skonį“, – avižų privalumus vardija specialistė.


Nebijokite šaldyto maisto!


Turbūt niekas nesiginčija, kad tiek suaugusiems, tiek ir vaikams bei kūdikiams naudingiausias – šviežiai ruoštas maistas. Dėl to tėvai kartais prisibijo naudoti šaldytus produktus. G. Urbonaitė taip pat pataria pirmiausia rinktis šviežią maistą, ypač mėsą, tačiau ragina nedemonizuoti ir šaldytų produktų.

REKLAMA


„Visada geriau naudoti šviežią mėsą, o jos patiekalus ruošti prieš pat maistą ir tik vienam kartui. Kai gaminate iš šaldytos mėsos, svarbu nepamiršti, kad kokybiška ji išlieka tik tada, kai yra atšildoma palengva. Saugiausia tai daryti šaldytuve, o pakartotinai jos užšaldyti jau nebegalima. Tačiau šaldytų vaisių ir daržovių baimintis nereikėtų nei kiek, netgi priešingai“, – teigia G. Urbonaitė.


Ji pataria, esant galimybėms, užšaldyti savo augintas ar kitas šviežias, kokybiškas daržoves sezono metu bei jas mažylių primaitinimui naudoti vėliau. Šaldymo metu išlieka visi žmogaus organizmui naudingi vitaminai ir mikroelementai, nes daržovės ir vaisiai taip konservuojami jau sunokę.


„Šaldyti produktai yra puikūs, naudingi, maistingi ir atšildyti. Jei pagal jūsų kūdikio amžių taip susidėlioja, kad primaitinimas nusimato žiemą, kai Lietuvoje nėra gausu šviežių pasirinkimų, savo augintas daržoves ir vaisius tikrai rekomenduoju užšaldyti. Tai – puikus būdas vėliau praturtinti tiek savo, tiek ir mažylių mitybą šaltuoju metų laiku“, – sako mitybos specialistė.


Į pagalbą – ir tyrelės


Papildyti kūdikių bei vaikų mitybą gali padėti ir jau paruoštos naudoti įvairios maisto tyrelės. Kartais jos gali paįvairinti, pavyzdžiui, grūdų košes, kartais atstoti visą patiekalą. Artėjant vasarai, vis daugiau šeimų leidžiasi į keliones, kurių metu tėvai ne visada randa galimybę pasigaminti šviežio maisto. Tokiais atvejais tikru išsigelbėjimu tampa jau pagamintas, kūdikiams skirtas maistas.Pašnekovės teigimu, vaikams skirtas maistas yra gaminamas laikantis aukščiausių standartų: be konservantų, dažiklių ar kitų priedų, todėl tikrai yra tinkamas kasdieniam racionui.


„Patarčiau rinktis žinomų gamintojų produkciją, dažniau – daržovių pagrindu pagamintas tyreles ir košes, nes vaisiniai, desertiniai variantai greitai privers mažylį atprasti nuo košių ir kito maisto. Jei pirmaisiais kūdikio gyvenimo metais maitinsime jį tinkamai, labai tikėtina, jog ir vėliau vaikas valgys pagal ankstyvajame amžiuje suformuotas mitybos taisykles“, – tikina mitybos specialistė G. Urbonaitė.
  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 28 (2024)

    Savaitė - Nr.: 28 (2024)