Dirbtinis intelektas Jungtinėje Karalystėje gali sunaikinti iki 8 mln. darbo vietų

Dirbtinis intelektas Jungtinėje Karalystėje gali sunaikinti iki 8 mln. darbo vietų


Tyrėjų teigimu, pagal „blogiausią scenarijų“ dirbtinis intelektas (DI) gali sunaikinti iki 8 mln. darbo vietų Jungtinėje Karalystėje.


Viešosios politikos tyrimų instituto (IPPR) analizė parodė, kad dėl DI panaudojimo JK yra ant permainų slenksčio, todėl vyriausybė raginama sukurti sąžiningą pramonės strategiją.


Pranešime kalbama apie du pagrindinius DI pritaikymo etapus: pirmąją bangą, kuri jau vyksta, ir antrąją, per kurią įmonės dar labiau integruos DI technologijas į savo procesus. Teigiama, kad per šį antrąjį etapą net 59 proc. darbuotojų atliekamų užduočių gali pakeisti DI automatika, jei nebus įsikišta.


Per pirmąją bangą didžiausias pavojus kyla darbams biuruose, pradinio lygio ir dirbantiesiems ne visą darbo dieną, įskaitant sekretorių, klientų aptarnavimo ir administravimo pareigas. Greičiausiai nukentės moterys ir jauni žmonės, nes jie daugiausia dirba šiuos darbus. Nustatyta, kad tarp labiausiai DI pažeidžiamų asmenų yra ir gaunantieji mažiausius atlyginimus.


Pagal blogiausią scenarijų per antrąją DI pritaikymo bangą būtų prarasta maždaug 7,9 mln. darbo vietų, o bendrasis vidaus produktas (BVP) nepadidėtų.

REKLAMA


Tačiau tyrėjų ataskaitoje sakoma, kad jei didinant DI panaudojimą vyriausybė ir pramonė aktyviai gintų darbuotojus, gali būti gauta didelė ekonominė nauda. Pagal geriausią antrosios bangos scenarijų darbo vietos nebūtų prarastos, nes jos būtų išplėstos darbui su DI, tai galėtų paskatinti 13 proc. BVP augimą, maždaug 306 mlrd. svarų (386 mlrd. JAV dolerių) per metus.


Pasak IPPR, DI gali rimtai sutrikdyti darbo rinką arba reikšmingai paskatinti ekonomikos augimą, bet kuriuo atveju tai pakeis milijonų žmonių gyvenimus. Daugelis kompanijų jau dabar investuoja į dirbtinį intelektą, jis gali perimti dar daugiau užduočių, nes to imsis vis daugiau įmonių.  


„Dabar nekyla klausimas, ar dirbtinis intelektas gali būti naudingas, o kaip greitai ir kokiu būdu darbdaviai juo pasinaudos. Istorija rodo, kad technologinis šuolis gali duoti didžiulę naudą, jei jis gerai valdomas, arba gali baigtis sutrikdymu, jei paliekama veikti be kontrolės“, - sakė IPPR vyresnysis ekonomistas Carstenas Jungas. Vyriausybė, darbdaviai ir sąjungos dabar turi galimybę priimti esminius sprendimus, kad ši nauja technologija būtų gerai valdoma, pridūrė jis, bet įspėjo, kad „jei veiksmų nebus imtasi greitai, gali būti per vėlu“.

REKLAMA


IPPR rekomenduoja įdiegti darbo su DI strategiją, kuri apimtų mokesčių paskatas ir subsidijas, skatinančias darbuotojų mokymą, kad jie galėtų dirbti kartu su DI technologija, o ne būti jos pakeisti.


Praėjusį mėnesį vyriausybė paskelbė planus išleisti daugiau nei 90 mln. svarų sterlingų naujiems DI tyrimų centrams visoje JK, bus ieškoma būdų, kaip atsakingai naudoti DI tokiose srityse kaip sveikatos priežiūra, chemija ir matematika.


DPA inf.  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 16 (2024)

    Savaitė - Nr.: 16 (2024)