R. Karbauskis: apie žemesnę kartelę rinkimams, biudžetą ir kritusį partijos reitingą

R. Karbauskis: apie žemesnę kartelę rinkimams, biudžetą ir kritusį partijos reitingą


Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Ramūnas Karbauskis „Žinių radijo“ laidoje „Pozicija prakalbo apie norą žeminti kartelę partijoms rinkimų metu, kitų metų biudžetą bei kritusį savo partijos reitingą.


„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis sako, kad sklindančios kalbos, jog Seimas nepritaria prezidento Gitano Nausėdos siūlymams dėl pensijų kėlimo, yra netiesa ir bus daroma viskas, kad pensijos augtų tiek, kiek įmanoma.


„Kai yra sakoma, kad Seimas nepritaria prezidento pasiūlymams dėl pensijų kėlimo, tai yra netiesa. Kiek žinau, vakar Socialinių reikalų komitetas balsavo, pritarė prezidento siūlymams. Reikia tik pasakyti vieną dalyką – prezidento siūlymai duoda pensijų vidurkyje prieaugį 3 eurams, Seimas be prezidento siūlymų tą prieaugį didina 30 eurų. Dabar mes pritariame 33 eurams. Tai yra žinia, kurią reiktų sakyti, nes dabar jau girdžiu, kad prasideda kalbos apie kažkokias pensininkų protestų akcijas, aš galiu nuraminti – mes padarysime viską, kad pensijos augtų maksimaliai, kiek įmanoma tai šioje valstybėje“, – „Žinių radijo“ laidoje „Pozicija“ ketvirtadienį teigė R. Karbauskis.


„Valstiečių“ lyderio pasiteiravus, ar verta sunerimti dėl to, kad, Biudžeto ir finansų komitetui (BFK) laiku nepateikus išvados, Seimas ketvirtadienį nesvarstys biudžeto, R. Karbauskio teigimu, tai nėra įvykis, kurį reikėtų aptarinėti.


„Jokių problemų nėra. Pirmadienį susirinks Seimas ir apsvarstys. (...) Tiesiog ne visi planai gyvenime įsigyvendina, ne viskas išeina laiku, bet Seimas yra tokia institucija, kuri susirenka, reikalui esant. Pirmadienį nebuvo planuotas posėdis, bet jis bus padarytas. Tam, kad tilptume į grafikus, kuriuos esame numatę. Nėra ko nerimauti, biudžetas bus priimtas, balsų mes turime užtektinai“, – tikino jis.

REKLAMA


R. Karbauskio teigimu, ateinančių metų valstybės biudžetas nebus deficitinis ir bus priimtas gruodžio 10 dieną.


„Ką galiu pasakyti, kad biudžetas tikrai nebus deficitinis. (...) Aš tikrai dėkingas žmonėms už tai, kad jie sako savo nuomonę, savo pasiūlymus, savo nuogąstavimus, bet tikrai nereikia iš anksto daryti išvadų, biudžetas bus priimtas greičiausiai tik gruodžio 10 dieną, ir tada bus galima pyktis, džiaugtis ir dar kažką daryti, o kol kas mes tikrai sunkiai dirbam (...) Ir labai džiaugiuosi, kad Prezidentūra pirmąsyk po daugelio metų taip aktyviai padeda ieškoti sprendimo“, – sakė jis.


Vis dėlto, pasak R. Karbauskio, ne visi prezidento Gitano Nausėdos mokestiniai siūlymai bus priimti.


„Aš noriu pasakyti viena – ne visi siūlymai, kurie liečia mokesčius, kuriuos siūlė padidinti prezidentas, bus priimti. Mes turime valstybės biudžetą, ieškome resursų, yra valstybės įmonės, jų dividendai, yra kiti resursai, tai yra daroma, kad nesukeltume problemų kitoms ekonomikos sritims ir kitoms interesų grupėms, (...) ir mes bandysime rasti optimalų sprendimą, kad ir išlaidos, ir pajamos būtų subalansuotos“, – laidoje sakė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas.


Seimas spalį priėmė svarstyti Finansų ministerijos parengtą valstybės biudžeto įstatymo projektą. Kitų metų valstybės biudžete planuojama gauti 11,5 mlrd. eurų pajamų, o asignavimai sieks 12,6 mlrd. eurų.

REKLAMA


Po pateikimo už kitų metų biudžeto projektą balsavo 57 Seimo nariai, prieš – 1, susilaikė – 36.


Valstybės biudžeto išlaidos augs 8 proc., iki 940 mln. eurų, „Sodros“ – 11,7 proc., iki 472 mln. eurų, Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) – 7,4 proc., iki 145 mln. eurų, savivaldybių – 11,6 proc., iki 339 mln. eurų.


Valstybės biudžeto pajamos augs 9 proc., iki 956 mln. eurų, „Sodros“ – 9,1 proc., iki 407 mln. eurų, PSDF – 11,7 proc., iki 241 mln. eurų, o savivaldybių – 11,9 proc,. iki 350 mln. eurų.


Nominalus valdžios sektoriaus perteklius kitąmet, kaip planuojama, bus ne mažesnis nei 0,2 proc. BVP.


Seimo Švietimo ir mokslo komitete, kuriame valdantieji turi daugumą, nepritarta kitų metų biudžetui. Skirstant 2020 m. valstybės biudžetą, išsiskyrė Vyriausybės ir Seimo nuomonės dėl finansavimo švietimui. Seimo komitetas teigia, kad švietimui finansuoti turi būti skirta kur kas didesnė nei šiuo metu Vyriausybės numatyta suma. Švietimo ir mokslo komitetas siūlo šiai sričiai didinti išlaidas 180 mln. eurų.


BFK pastarąją savaitę nepritarė Prezidentūros siūlymui nuo kitų metų didinti pensijas. Pasak BFK, tam nėra pinigų.


Prezidentas siūlo nuo kitų metų sparčiau didinti pensijas, taikant penktadaliu didesnį, nei numatyta, dabar bazinės pensijos indeksavimo koeficientą.


Vyriausybė taip pat iš esmės pritarė siūlomam Stambios prekybos mokesčio įstatymo projektui ir bankų bei kreditų unijų apmokestinimui. Taip pat nutarta Seimui siūlyti rengti konsultacijas dėl abiejų mokesčių poveikio ekonomikai.


Nuleidus Seimo rinkimų kartelę partijoms ir koalicijoms, visuomenė puskvailių ir radikalų į Seimą neišrinks, tikina „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis. Politiko teigimu, leisti partijoms patekti į Seimą, jei jos surenka 3 proc. rinkėjų balsų, o koalicijoms – jei jas palaiko bent 5 proc. rinkėjų, yra optimalus ir demokratiją skatinantis sprendimas.„3 procentai tikrai į Seimą neatves kažkokių puskvailių ar radikalų. Atves tuos, kuriuos žmonės išsirinks. Kokie jie bebūtų, jie bus išrinkti žmonių, ir 3 proc. pasiūlymas, mūsų nuomone, yra tikrai optimalus“, – „Žinių radijui“ samprotavo politikas.


Jo manymu, šiuo metu esama tvarka, kuomet partijų sąrašai turi surinkti bent 5 procentus balsų, kad pretenduotų į mandatus, bei rinkimų koalicijoms taikoma 7 procentų kartelė atsirado konservatoriams bei socialdemokratams galvojant politinėje sistemoje įtvirtinti dviejų partijų dominavimą.


„Kai buvo priiminėjamas 5 ir 7 procentų barjeras – 5 proc. partijoms, 7 proc. koalicijoms – galbūt buvo galvojama, kad Lietuvoje liks dvi partijos“, – įžvelgęs konservatorių ir socialdemokratų galimą klastą, kalbėjo R. Karbauskis. Todėl, pasak jo, jei ne „valstiečiai“ dabar, tai niekas artimiausiu metu tokio sprendimo priimti nesiryžtų.


„Mes suprantame, kad, jei to sprendimo nepriimsime, tai tikriausiai dar negreitai šis sprendimas bus priimtas, nes jokia kita partija, kuri įveikia didesnius barjerus, tokio siūlymo tiesiog neremtų“, – apibendrino R. Karbauskis.


R. Karbauskis įvardino priežastį, kodėl pastaruoju metu stipriai sumenko jo vadovaujamos partijos reitingai. Politiko teigimu, kalta komunikacija, visuomenei transliuojant pasiūlymus dėl mokesčių.


„Galbūt komunikacinė, nes iš tikrųjų pasiūlymai dėl mokesčių buvo visiškai neparuošti. Spauda paprasčiausiai rodydavo, kokie mokesčiai bus, kokios sumos bus“, – „Žinių radijui“ teigė „valstietis“.


Tačiau, pasak jo, reikia atskirti tai, kas yra Seime kalbama, nuo to, kas su mokestiniais pasiūlymais bus realiai daroma.


Jis pabrėžė, kad ne visos viešojoje erdvėje aptariamos iniciatyvos nukeliauja iki sprendimo stadijos ir apskritai, tęsė R. Karbauskis, kai kurie pasiūlymai buvo net ne „valstiečių“ teikti.


„100 kartų kas nors kartoja, kad įstatymas dėl mokesčių bus, nors mes jo dar nepriėmėme, o mes bandome pasakyti, kad klausykite, palaukime, mes dar svarstymo stadijoje...“, - aiškino R. Karbauskis, užsimindamas, kad į viešumą dažniausiai iškeliami blogiausi projektai.

REKLAMA


„Jūs suprantate, Seime tam pačiam sprendimui kartais būna aštuoni projektai. Kaip juos vertinti? Pasirenki, kuris blogiausias, kuris skaudžiausiai kerta per visuomenę? Bet mes tokio nepriimsime“, – apibendrino „valstiečių“ lyderis.


Kaip rodo naujienų agentūros ELTA užsakymu rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų kompanijos „Baltijos tyrimai“ spalio 15-29 dienomis atliktos apklausos duomenys, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) vos su 7 proc. reitingų lentelėje rikiuojasi ketvirtoje vietoje. Per pastaruosius 2 mėnesius šios partijos palaikymas sumažėjo kone dvigubai – rugpjūčio mėnesį „valstiečių“ palaikymas siekė 14,6 proc. Tuo metu prieš mėnesį R. Karbauskio vedamai partijai paramą deklaravo 11 proc. rinkimų teisę turinčių gyventojų. Tad įsibėgėjančių diskusijų dėl 2020 m. biudžeto fone gausiausios valdančiosios partijos reitingas per mėnesį smuktelėjo 4 proc.