Seni baldai: atsikratyti ar atnaujinti?

Seni baldai: atsikratyti ar atnaujinti?


Prasidėjus naujiems metams norisi ne tik patiems atsinaujinti, bet ir atnaujinti namus. Kartais šmėsteli mintis atsisakyti ir kai kurių susidėvėjusių baldų, bet pirmiau verta paieškoti meistrų, kad atnaujintų senuosius, su kuriais esame susigyvenę, kuriuos kadaise kruopščiai derinome prie interjero.


Dalia VALENTIENĖ


Minkštieji baldai išsėdimi, apšiursta gobelenas, sutrūkinėja oda, o jeigu dar pasidarbuoja augintiniai, estetinio vaizdo nebelieka. Pasak specialistų, jei nežadate investuoti į kokybiškus naujus minkštuosius baldus (tokie kainuoja brangiai), protingiausia juos atnaujinti. Atnaujinti iš esmės galima viską: minkštuosius kampus, sofas, sofas-lovas, krėslus, pufus, kušetes, nesvarbu, kokia medžiaga jie buvo aptraukti – oda, gobelenu ar kokia nors kitokia tekstile. Tiesa, restauruoti verta tik geros kokybės baldus, nes tai taip pat kainuoja, nors atsieis pigiau nei įsigyti naujus.


Geriausias būdas sužinoti, ar minkštuosius baldus verta pervilkti, – pasitarti su baldininkais, kurie atlieka baldų atnaujinimo ir restauravimo darbus. Jie gali geriausiai įvertinti, ar jūsų baldą verta gelbėti ir prikelti naujam gyvenimui, ar atėjo laikas pakeisti jį nauju.

Apsimoka ne visuomet

REKLAMA


„Kartais mus pasikviečia apžiūrėti seno baldo ir matome, kad jis pagamintas iš pačių pigiausių medžiagų, karkasas visiškai praradęs patvarumą, dizainas morališkai pasenęs, o namai jau apstatyti ir šiuolaikiškais baldais. Toks senovinis komplektukas ar sofa atrodo kaip svetimkūnis, tad jo toliau laikyti nepatariame. Tačiau jeigu matome, kad pagrindas padarytas iš patvarios medienos, forma ir dizainas puikiai prie visko dera, tereikia pakeisti spyruokles, poroloną, gobeleną ar keletą linkių ir baldas dar tarnaus ilgai, tikrai patariame restauruoti“, – pasakoja baldų restauratorius Ignas Banevičius.


Specialistas taip pat pataria paprašyti apskaičiuoti, kiek kainuos baldo atnaujinimas pasirinktu gobelenu, ir tuomet palyginti kainą su naujų baldų. Jei atnaujinimo kaina – didelė, o baldas jums nėra toks mielas, kad nepajėgtumėte jo atsisakyti, tuomet galbūt laikas jį pakeisti nauju. Kitu atveju tinkamiausias sprendimas bus atnaujinti.

REKLAMA


Patiems imtis neverta


Būna, kad, norėdami sutaupyti, ne kviečiame specialistus, o darbų imamės patys, tačiau baldų atnaujinimo atveju tai dažniausiai netinka. Pasak pašnekovo, kėdės sėdimosios dalies apmušalą nagingas žmogus gali pakeisti ir pats, o sofos, fotelio ar lovos apmušalus atnaujinti nėra taip paprasta.


„Gobelenas ar oda kiekvienai baldo daliai sukerpama ir susiuvama iš anksto. Meistrai pasiruošia atskiras tiksliai išmatuotas medžiagų dalis skirtingiems baldo kampams ir atbrailoms. Stambesni audinio pluoštai apsiuvami, kad sudėtingesnės vietos būtų aptraukiamos aptakiai, neliktų nelygumų ir raukšlių. Tada prisegami prie baldo apačios kraštai, kampai, sujungiama ten, kur reikia“, – dėsto I. Banevičius.


Dažniausiai baldų restauravimą meistrai atlieka dirbtuvėse. Namuose viską kokybiškai atlikti nėra galimybių – reikia daug vietos, turi būti paaukštintas stelažas, ant kurio baldas sukiojamas ir paverčiamas taip, kaip reikia. Dirbtuvėse yra ir šlifavimo bei siuvimo mašinos, atsarginių dalių, jeigu netikėtai prireiktų.


„Taip pat dirbtuvėse žiūrime, kiek baldas turi matomų medinių detalių, kurias dažniausiai irgi būtina restauruoti, tenka parinkti medienos lako ar dažų spalvą, kuri tiktų prie naujo gobeleno ar odos“, – teigia specialistas.


Kai kurie baldininkai atvyksta į vietą ir išsiveža baldus bei parveža jau atnaujintus, kiti to nedaro. Žinoma, baldų pervežimo kaina dar kiek patuština kišenę, tačiau išlaidos greitai pasimiršta, kai namuose baldas vėl stovi lyg naujas.Pokalbis su meistru


Pašnekovas pataria prieš atiduodant baldą meistrui nepabijoti išsamiai aptarti darbų eigos, ir iš šio pokalbio galima daug ką suprasti, nes vėliau ką nors pakeisti bus sunku. I. Banevičiaus teigimu, tarp meistrų yra „visažinių“, skubančių ir restauravimą atliekančių aplaidžiai, nemokšiškai.


„Rinkitės tokį meistrą, kuris patikins, kad nuo baldo būtina visiškai nuvilkti seną medžiagą. Kai kurie baldininkai aptraukia naują medžiagą ant senos. Tai – didelė klaida, kuri turės neigiamų padarinių. Aptraukus naują medžiagą ant viršaus, laikui bėgant dėl dviejų medžiagų sluoksnių trinties susidaro iškilumų ir raukšlių. Bus nepatogu nei sėdėti, nei gulėti, bus dar blogiau nei aptriušusi sofa – tada buvo tik negražu, o dabar dar ir klius“, – aiškina baldų atnaujintojas.


Taip pat derėtų pasikalbėti, kiek kruopščiai meistras rengiasi patikrinti baldo karkasą. Pasak specialisto, negalima pradėti pervilkimo gobelenu neįvertinus, ar baldo pagrindas yra sveikas, ar netrūksta tam tikrų dalių, ar fanera nėra įtrūkusi, pamušalas – atplyšęs. Būtina patikrinti ir spyruokles, jų tamprumą, pasižiūrėti, ar jos – nesulūžusios.


Pašnekovo teigimu, ne mažiau svarbu įtempti atsilaisvinusias metalines juosteles, sutvirtinančias spyruokles. Jeigu trūksta arba nėra minkštinamosios medžiagos – veltinio, porolono, – reikia padaryti taip, kad atrama sėdimajai kūno daliai ir nugarai būtų patogi, kad baldas išlaikytų gerą formą. „Tik sutvarkius sulūžusias pertvaras, pakeitus spyruokles, kitas dalis, imamasi tolesnių baldo atnaujinimo darbų“, – pabrėžia I. Banevičius.


Kokį audinį rinktis?


Jeigu sumanėte minkštuosius baldus aptraukti nauju audiniu, turėtumėte žinoti, kokį dera pasirinkti, kad jis tarnautų ilgai. Lovoms, kėdėms, foteliams atnaujinti galima rinktis įvairiausių tekstūrų ir spalvų audinius. Pasirinkimą lemia šeimininkų skonis ir namų interjero stilius. Pirmiausia derėtų atsižvelgti į tai, ar minkštasis baldas – modernus, klasikinis ar senovinis. Taip pat svarbu nepamiršti minkštųjų baldų paskirties, kiek intensyviai jie bus naudojami. Jeigu ant jų miegosite, kasdien sėdėsite arba baldai stovės vaikų kambaryje, reikėtų rinktis atsparesnes trinčiai, ne tokias teplias, lengvai valomas ir išties geros kokybės baldų medžiagas.

REKLAMA


Pasak specialistų, kasdien miegoti skirtoms lovoms ar sofoms, ant kurių nuolat sėdi daug žmonių, laipioja vaikai, yra tinkamesni audiniai su sintetiniu pluoštu. „Jų sudėtyje sintetikos turėtų būti apie 30–50 proc. Kai kam gali atrodyti, kad tas nenatūralumas nėra gerai, bet šiandienės technologijos leidžia pagaminti ir kvėpuojančių, alergijos nesukeliančių dirbtinio pluošto medžiagų“, – tikina baldų atnaujinimu užsiimantis I. Banevičius.


Daugiau įdomių ir aktualių straipsnių rasite žurnale „Savaitė“. Jį galite gauti tiesiai į savo namus – užsiprenumeravę arba skaityti elektroninę žurnalo versiją.  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 04 (2023)

    Savaitė - Nr.: 04 (2023)